Уночі 6 квітня п‘ять ударних безпілотників атакували Старосалтівський ліцей. За даними облпрокуратури, вибухи частково пошкодили фасад, покрівлю, коридори та класи.
Зруйнована тимчасова споруда для видачі гуманітарної допомоги, розташована біля школи. Пожежа, зокрема, знищила парти, які там зберігалися. Про це повідомив Харківський Медіа Хаб.
Ліцей від російської агресії потерпає не вперше. Навесні 2023 року понівечену будівлю взялися відновлювати. 31 серпня департамент капітального будівництва обладміністрації уклав договір з ТОВ «Слобожанська будівельна компанія Саргон» вартістю майже 194 мільйони гривень. «Харківський антикорупційний центр» проаналізував договір та заявив, що в кошторисі завищені ціни на будматеріали й обладнання. До грудня 2023 року сторони підписали ще десять додаткових договорів до первісної угоди.
Під час ремонту в ліцеї відновили котельню, полагодили зовнішні мережі теплопостачання та покрівлю, утеплили фасад, облаштували внутрішні стіни та підлогу. Також у навчальному закладі планували збудувати укриття, розробили проєкт, але згідно з системою DREAM, коштів на його будівництво поки не виділили.
Як обирають, які проєкти відбудови профінансувати?
Загалом у 2023 році у Старому Салтові держава погодила капремонт 17 будинків, ліцею, Центру надання адмінпослуг в одній будівлі з амбулаторією. З Фонд ліквідації наслідків збройної агресії на це виділили 587,6 мільйона гривень. З них 205 мільйонів — на ліцей.
Які проєкти або заявки подавати на відбудову, вирішують громади. Їх передають в ОВА, далі обладміністрація їх впорядковує та подає перелік пропозицій до робочої групи при Мінінфраструктури або до профільного міністерства.
«Далі об’єкти та фінансування під них фактично затверджуються в “ручному режимі” і передаються до Служби відновлення для проведення тендеру. Важливий момент: методології щодо черговості відбудови об’єктів фактично не оцінювали стан розвитку громад. Єдиний показник, який враховується, – це кількість людей, які гіпотетично будуть користуватись послугою. Але без конкретики. Наприклад, у закладах освіти Старого Салтова майже тисяча школярів на дистанційному навчанні. Але це не означає, що їхні батьки готові повернутися у селище найближчим часом або вони прийняли рішення залишатися у Європі до закінчення війни. Таких досліджень ніхто не робить», — заявляв раніше Харківський антикорупційний центр.
Під час розмови з медійниками в лютому 2024 року начальник ХОВА Олег Синєгубов заявляв, що обладміністрація просила профільне міністерство та Агенцію відновлення (вона відповідальна за відновлення ліцею) спрямувати кошти замість Старосалтівського ліцею на ремонт логістично важливої траси М 03 «Київ–Харків».
«Те, що відбудовує адміністрація, ми лобіюємо через наші органи територіальної громади й далі просуваємо через відповідні комісії Мінінфраструктури. Вони погоджуються, ми отримуємо кошти і далі йдемо. За таким напрямком відбудовуються двоповерхові житлові будинки в Дергачівській громаді. Це Старий Салтів: п’ятиповерхівки, двоповерхівки», — пояснював керівник ОВА.