Що буде з колишнім Харківським театром імені Пушкіна

У ХАДТ — хвиля змін. Це проглядається навіть у назві, адже митці вигадали таку зручну абревіатуру замість довжелезного «Харківський академічний драматичний театр». Та це лише початок, далі — більше. В ХАДТ — хвиля змін. Це проглядається навіть в назві, адже митці вигадали таку зручну абревіатуру замість довжелезного: «Харківський академічний драматичний театр». Але це лише початок, далі — більше. 

Фото: Олег Архангородський

У заклада нарешті з'явився очільник, Олег Яцина. За фахом він історик, останні роки очолював управління культури та туризму ХОВА. На питання, чи має досвід роботи в театрі, директор відповідає ствердно: працював у Театрі музкомедії.

Зазначимо, що драмтеатр залишився без керманича ще у 2021 році. Тоді це щиро здивувало колектив. Сергій Бичко, який п'ять років обіймав посаду, не отримав підтримки депутатського корпусу облради. 

Сергій БичкоФото: сторінка театру у Facebook

Бичко тоді змінив курс театру. Він прибрав посаду головного режисера, запросив трьох молодих режисерів і дозволив їм себе проявити. Деякі вистави стали по-справжньому скандальними в мистецькому середовищі, критики не жалкували епітетів. Про театр заговорили. Бичко відкрив «Портал на Гоголя» — експериментальну сцену, яка повністю виправдовувала назву: експериментів було вдосталь. 

Щоби обійняти посаду директора комунального підприємства, охочі подають програми розвитку театру на конкурс, а за переможця мають проголосувати депутати на сесії облради. Голосування є формальною процедурою, але депутати ніяк не могли надати достатню кількість голосів, і заклад понад два роки функціонував без директора.

Фото: сторінка театру у Facebook

Під час великої війни дозволяється обрати директора на посаду за спрощеною процедурою, що і сталося. Втім, Яцина наголошує, що пройшов всі етапи відбору, які були за мирних часів, а його програма вселила віру в департаменті культури.

Театр нині є чи не найгучнішим: з'являються цікаві режисери; не встигли у грудні відіграти прем'єру, як у січні вже анонсовано нову. У сучасних умовах це річ екстремальна. Нагадаємо, що згідно з постановою Ради оборони в області закладам культури комунальної власності заборонено проводити заходи у власних приміщеннях. 

Вистава «Марабу. Жахи»Фото: сторінка театру у Facebook

Але в ХАДТ не здаються: триває співпраця із, щонайменше, чотирма режисерами та режисерками, тривають репетиції, формуються афіші. До речі, це єдиний театр, афішу якого можна побачити в метро. 


В кожного театру є свій «класичний глядач». Це певний портрет людини, яка завжди обирає репертуар конкретного театру. Олег Яцина каже, що в нього на меті охопити якомога більшу аудиторію і уникнути конфлікту поколінь. Вибудувати афішу таким чином, щоб було цікаво дітям, дорослим і дуже дорослим. 

Працювати складно: більшість акторів або не в місті, або потрапила під скорочення, адже фінансування театрів цьогоріч зменшено навпіл. Але в Олега Яцини амбітні плани: залучати гранти, здавати частину приміщення в оренду, робити спільні проєкти з іншими інституціями та відкрити театральну школу для всіх, хто мріє про сцену, але має іншу професію.

Режисерка театру Ольга Турутя готує виставу, яку так і не побачили глядачіФото: сторінка театру у Facebook

З одного боку, штат меншає, з іншого — росте. Так, у театрі з'явився художній керівник. Зазначимо, що ХАДТ — єдиний театр у регіоні, де є така посада, бо згідно із законом України «Про театр і театральну справу» управління комунальним закладом має здійснюватися директором-художнім керівником. Себто, не прописано в законі окремої посади. Є ситуації, коли основними процесами керують директор і головний режисер, як у театрі Шевченка, наприклад. Але ситуація в ХАДТ, можна сказати, унікальна.

Вистава «Академія сміху»Фото: сторінка театру у Facebook

Яцина пояснює це тим, що в кожного театру є свій статут, згідно з яким він існує. І статут театру продиктував відкрити таку вакансію. Претендент виявився один: діючий директор Будинку актора Ігор Арнаутов. Його й обрали. Але й обирати не було з кого. 

https://www.youtube.com/watch?v=UwYkttqAQvQ

Про Арнаутова в мистецькому середовищі точаться різні дискусії. Головний аргумент у тих, хто не тисне йому руки, є інтерв'ю Арнаутова. Там він не може чітко відповісти на питання: «Чий Крим?». Розмову було записано ще до повномасштабної війни. Яцина зазначає, що під час співпраці з Арнаутовим він «антипатріотичних тез не чув». 

Фото: сторінка театру у Facebook

До речі, новоспечений художній керівник запропонував подарувати театру нове ім'я — Григорія Квітки-Основ'яненка. Він наголосив, що в Україні немає жодного театру, який би носив його ім'я.

«“Це який театр, Шевченка? Ні? А, це той, що був Пушкіна?”, — старий стереотип не дає можливості відірватися від того, що було. Театру вкрай необхідно взяти ім'я. Ми визначили, що хочемо взяти ім'я Григорія Квітки-Основ'яненка. Пішли до його пам'ятника на відповідну вулицю, поклали квіти. Друзі, це наш земляк: Григорій Федорович Квітка-Основ'яненко. Давайте вшануємо його пам'ять», — пропонує Олег Яцина.

Чи долучатиметься ХАДТ до так званих «онлайн-театрів»? Яцина каже, що вже. Тривають зйомки, і глядачі зможуть побачити улюблених акторів на екрані. 

Слухайте розмову з Олегом Яциною:

Читайте також

Total
0
Share