Бу-у-у! Злякалися? Звісно, що так! Однак сьогодні на честь свята жахів ми підготували цікаву перевірку. Чи зможете ви згадати атрибутику найвідоміших українських міфічних істот? Перевіримо!
Цей злий дух з’являється одразу в трьох образах: молодого запального рудого юнака, вогняного змія з довгим, як комета, хвостом та померлого, за яким надсильно тужать рідні. Причаровані цим демонічним духом дівиці на ранок ставали черепками або гноєм. Як то кажуть, свято пішло не за планом.
Перелесника також називали літуном та обаясником. Приходив за дівчатами, що дуже сильно тужили за померлим чоловіком або жертвами, що підібрали його прокляті прикраси. Він міг роками видавати себе за померлого, забираючи здоров’я та красу всієї родини. Викрадав красунь до підземного царства та перетворював їх на відьом.
Ці істоти — справжні Мадонни української міфології. Їхнє волосся завжди дуже довге, густе та інколи мокре, якщо носили чарівний гребінець. Їхні блискучі очі синього або зеленого кольору. Їхня шкіра була молочно-білою, яка сяяла, як перлина, а обличчя бліде. Від них завжди віяло загадковістю, що так і вабила українців. А ще й українок, адже ці випускниці «Супермоделі по-українськи» мали своїх чоловічих аналогів.
Мавки, або русалки, німфи, повітрулі, мертвушки, бісиці, сирени та купалки. На Харківщині їх називали лоскоталками. Вони були небезпечними для неодружених хлопців та дівчат, які ходять пізно берегом річки чи в лісових хащах. Коли трапиться комусь зустрітися з русалкою, то не слід тікати — усе одно дожене. Та зустріти красуню може лише щаслива людина. Усі вони — берегині природи, що мавки в лісах, що русалки в озерах.
Ого! Ну все ви знаєте! Давайте далі: це дуже милі пухнасті істоти, що змінюють забарвлення залежно від оточення. Вони маленькі, гарні, пухкі та схожі на жовто-фіолетову квіточку. Однак їх могли бачити лише добрі чисті серцем люди.
Хухи живуть переважно у лісах, але бувають і польові, степові та навіть печерні хухи. Вони захищають природу і допомагають людям, що потрапили в біду. Можуть вивести із лісу того, хто заблукав, або зігріти того, хто замерзає від холоду. Якщо хтось посягає на природу, то кличе на поміч лісовика чи польовика.
Таємнича та відважна, прекрасна та войовнича діва. Зазвичай її зображували в золотих обладунках та з розкішними білими крилами. Завжди носила з собою золоту чашу. Її образ порівнювали з блискавкою, а поява жінки означала рай після смерті на полі бою. Кажуть, ті хто отримав від неї поцілунок, пам’ятають його вічно, як після смерті, так і в наступному житті.
Магура — донька Перуна, бога блискавок. Якщо воїн отримав смертельну рану, то Магура спуститься до нього з небес, обійме своїми крилами та поцілує. Далі вона запропонує випити води із золотої чаші. Якщо той її вип’є, то отримає швидку та безболісну смерть. Кажуть, що Магура — це прообраз Покрови, який стародавня церква намагалася приховати. Саме через це в Україні так багато церков Покрові. А ще це назва хороброї запорізької спільноти.
Цього міфічного героя добре знають вихідці з Донеччини. Невеликий на зріст чоловік з довгою бородою, яскравими очима й ліхтарем в руках. Легенди кажуть, що це був чарівний молодий юнак, що загинув від вибуху метану в шахті. Перед смертю його колеги одягли на нього густющу шубу.
Шубін, ймовірно, є прізвищем хлопця, що загинув у шахті через глузування робітників. Вони дали йому в руки смолоскип, аби перевірити наявність займистого метану, через що стався вибух. Відтоді шахтарі задобрюють його, аби він не лишив їх у печерах. У добрих легендах Шубін попереджає про лихо глухими кроками та сміхом.
Наступний гість родом з гірських Карпат. Він має здатність перевтілюватися у вродливого юнака з козячими копитами, у справжнього демона з палаючими червоними очима та ріжками або приймати вигляд будь-якої тварини, птаха та навіть у дерево. Чудовий образ на Гелувін! Основним атрибутом є чарівна сопілка або флояра.
Щезник має загалом не злий, але запальний характер. Однією лише мелодією сопілки чи флояри здатний як зупинити час, так і позбавити розуму. Небажаних мандрівників Щезник здатен заманити в гущавину лісу, скинути з обриву чи навіть наслати хворобу на ціле село. Однак, щоб він удався до таких злих дій, його треба по-справжньому роздратувати.
Дуже страхітливий образ ми залишили на останок. Ці істоти здатні набувати рис птахів, кажанів чи хробаків. Їх описують, як жінок із довгим волоссям, одягнених у чорне. Ці істоти били дітей та насилали на родину безсоння, могли навіть довести до божевілля.
Щоб захистити дітей від нічниць, їх купали в настоях різних трав, виготовляли ляльки з ганчірок або пелюшок і розміщували їх по дві–три на кожному вікні, або ж підкидали ці ляльки в чужі вози на базарі. Вигнання нічниць зазвичай супроводжувалося ритуальним діалогом, який відбувався через поріг, вікно або піч.
Які з наведених назв є українськими міфологічними істотами, пов’язаними з природою?
Виберіть 3 правильні відповіді
У цьому тесті правильними варіантами є Полісун, Натліник і Водяник, бо всі вони — духи, пов’язані з природними середовищами (лісом, полем, водою). Неправильна відповідь — Похатник, оскільки він дух, пов’язаний із будинком, а не з природою.