Пам’ятаєте, як у вашому дитинстві батьки казали: «Виходиш із дому — вимкни світло, перекрий воду та газ»? І нині багато хто на автоматі продовжує так діяти. Ця звичка особливо корисна в періоди відключень електроенергії.
Та чи справді «вимкнути все» означає досягти енергоефективності? Давайте перевіримо.
Переживши аномально спекотне літо, задумалися про купівлю кондиціонера? Саме час обрати для нього місце.
Розташування кондиціонера впливає на ефективність системи. Якщо зовнішній блок безпосередньо контактує з сонцем, кондиціонеру доведеться працювати інтенсивніше, а відтак — споживати більше енергії. Перевірте, аби конденсатор знаходився в тіні та було достатньо місця для відводу тепла. Також не рекомендується встановлювати кондиціонер навпроти місця роботи чи відпочинку. Ви ж не хочете пересидіти під ним і застудитися?
Ок, кондиціонер поставили, стало краще. Та чи не потягне він ще більше електроенергії? Порівняймо з тим, що вже є вдома. Які з наведених пар приладів споживають найбільше кіловат?
Аби споживати енергію раціонально, спочатку треба знати, скільки її споживають побутові електроприлади. У середньому маємо такі показники: Кондиціонер — 2,2–3,37 кВт. Електрочайник — 2,2–2,4 кВт. Пилосос — 2 кВт. Бойлер — 1,5–2,5 кВт. Масляний і повітряний обігрівачі — 1,2–2 кВт. Праска — 1–2,4 кВт. Пральна машина — 0,8–2,2 кВт. Холодильник двокамерний — 0,30–0,90 кВт. Мікрохвильова піч — 0,6–1,5 кВт. Холодильник однокамерний — 0,10–0,40 кВт. Телевізор — 0,08–0,14 кВт. Електролампа на 100 Вт — 0,1 кВт. Комп'ютер — 0,065–0,45 кВт. У години пікового навантаження (вранці з 06:00 до 11:00 та ввечері з 17:00 до опівночі) енергетики радять зменшити використання всіх електроприладів. Спробуйте користуватися найнеобхіднішим і, бажано, по черзі. Обираючи між приладами, зверніть увагу на класи їхньої енергоефективності. Ззазвичай вони вказуються виробником в інструкції. Чим вище клас, тим ощадніше прилад споживатиме енергію.
Якщо ми вже перейшли до кухні: знаєте, чому не можна ставити гарячі та навіть теплі страви в холодильник?
Щоб остудити їжу, холодильнику доведеться працювати інтенсивніше та споживати більше енергії, ніж у звичайному режимі. Щодо страви: інколи від різкої різниці температур термін її придатності може добігти кінця передчасно. Краще залиште їжу, допоки вона не стане кімнатної температури, і лише тоді ставте в холодильник.
Продовжуємо енергетичну ревізію кухні. Яке з наведених тверджень правильне?
Інколи є сенс поставити прилад не на кухні, де постійно готують, а в коридорі, з комфортною температурою. Не варто розміщувати холодильник поряд із плитою, духовкою, а також у місцях, де на нього потраплятимуть прямі сонячні промені.
Енергоефективний спосіб приготування страв — це як?
У посудині, накритій кришкою, вода закипає швидше, продукти краще запікаються та мають насичений смак. Енергії на це витрачається менше.
Пралка працює майже щодня — ситуація, знайома кожній великій родині, особливо з малими дітьми. Але й тут можна заощадити енергію. Як саме?
Ідеально підходять максимально пізні та якомога ранні години. Що, і так не висипаєтеся, а тепер ще й прати зрання чи засинати над пралкою? Не хвилюйтеся: більшість сучасних машин мають таймер. Тож можна завчасно все запланувати, поки в енергосистемі достатньо електрики, аби покрити ваші потреби. Але зауважте: справитися потрібно до 06:00. Ще один лайфхак — не кидайте в пралку дрібну одежу, щойно помітили крихітну пляму. Ця звичка насправді «краде» у вас електроенергію. За інформацією Державної інспекції енергетичного нагляду, неповне завантаження пралки й посудомийки спричиняє перевитрати на 10–15%.
Бойлер споживає чимало електроенергії. Як ним користуватися ощадно і при цьому не втрачати в комфорті?
Усе більше людей встановлюють двозонний лічильник електроенергії. Чому його вигідно мати?
Якщо купівля нового лічильника наразі вам не по кишені, почніть із простого й дешевого: замініть лампочки. Кажуть, треба брати світлодіодні. Одна така лампа у 12 Вт заміняє лампу розжарювання у...
Тут без зайвих слів, просто запам'ятайте: світлодіодна лампа потужністю 12 Вт заміняє лампу розжарювання у 100 Вт. Енергоефективність світлодіодів та LED-ламп оцінюють від 70 до 90%. Вони довше працюють. Старі ж лампочки виділяють більше теплової енергії, ніж світла, через що частіше перегорають.
Скоро опалювальний сезон. Сподіваємося, в наших оселях буде тепло. Та в будинках завжди є місця, через які втрачається тепло, а саме...
Існує поняття — «теплові містки». Це зони, звідки тепло виходить назовні, а холод проникає всередину помешкання. На додачу до згаданих місць це також підвал, вентиляція, перекриття на даху та інші з'єднувальні конструкції в будинку. Саме про їхню теплоізоляцію треба подбати насамперед.
Утеплитися можна настільки, що стане душно. Але ж не залишатися без свіжого повітря... Як провітрювати правильно?
Ударне провітрювання, коли на 5–10 хвилин повністю відкриваємо вікно, — найоптимальніший спосіб. За цей час сухе повітря забирається з кімнати, а помешкання не встигає охолодитися.
Які з перелічених нижче дій найбільш енергоефективні?
Наскільки б енергоощадним не були ваші прилади, найліпше споживання енергії — це передусім раціональне споживання. І що важливо — зі збереженням відчуття комфорту.
І насамкінець питання «із зірочкою». Скільки за стандартом в ідеалі вольтів повинно бути в українських розетках?
Від 2014 року в Україні прийняли стандарт напруги у 230 вольтів. Норма започаткована Європейським комітетом зі стандартизації в електротехніці (CENELEC). У деяких країнах вона відрізняється. Наприклад, у Японії — це 100 вольтів, у США — 120, в Кенії — 240.
Ну що, складно було? Діліться цим тестом з іншими: бо коли, як не зараз, змінювати побутові звички в енергоспоживанні. Розуміння базових принципів енергоефективності вбереже вас від переплат, а українську енергосистему — від перевантаження.
Ми створили цей матеріал як учасники об’єднання «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.