Як російські спецслужби вербують українських підлітків для диверсій

Усвідомивши, що не можуть перемогти Україну у відкритому протистоянні, росіяни продовжують гібридну тактику війни. Вони вербують українських дітей для здійснення диверсій: підпалів військових авто, пошкодження релейних шаф, знищення військової техніки. Заманюють підлітків переважно легкими грошима або ж тиснуть шантажем і погрозами. 

Історія одного з героїв нашого репортажу — типовий приклад, як підлітки потрапляють у пастку. Шукаючи підробіток, Микола разом із другом Сергієм  (імена дітей ми змінили) натрапили на оголошення щодо розклеювання листівок про набір водіїв. За виконану роботу обіцяли 400 гривень. 

«Роботодавець» спершу не викликав жодних підозр у підлітків: спілкувався українською мовою та миттєво переказував гроші з картки державного банку. Він запевняв, що дії дітей допомагатимуть Збройним силам України. 

Та коли надійшла пропозиція намалювати в Харкові графіті з гаслами проти чинної влади, Микола запідозрив, що робота може бути на ворогів. Хлопець відмовився, його друг — ні. Спокусившись десятьма тисячами гривень, Сергій згодом підпалив релейну шафу залізниці. Замість винагороди підліток отримав підозру від українських правоохоронців.

«Давали сфоткати електрофабрику. Розмалювати трансформатор, написати там про президента погане. Обіцяли дві тисячі. А за підпал релейної шафи — десять тисяч гривень. Але потім почали погрожувати розправою над моїм татом», — ділиться Сергій.

Подібні історії сьогодні трапляються по всій Україні. Тільки за 2024 рік у нашій державі підпалили 352 авто та 149 релейних шаф. Ще 57 разів пожежі влаштовували у ТЦК, відділеннях пошти та відділках поліції. 

11 січня 2025 року в селищі Солоницівка 15-річний і 14-річний хлопці облили легкозаймистою рідиною автомобіль Nissan X-Trail, який належав українському захиснику, та підпалили його. 15-річному хлопцю вже оголосили про підозру в навмисному знищенні майна, йому загрожує до десяти років позбавлення волі. 

Підпалене авто військових на Харківщині. Фото: Нацполіція

Наприкінці вересня 2024 року двоє рідних братів віком 15 та 16 років зі своїм 14-річним другом заздалегідь підготували розпалювач, вилили його в кабельну шафу на залізниці у Берестинському районі та підпалили. Через кілька днів ці ж підлітки підпалили автомобіль Fiat Ducato, що належав українському військовослужбовцю. 

Також 14-річний підозрюваний разом із 16-річною дівчиною розбили вікно у приміщенні сільської ради та підпалили будівлю. Всім чотирьом підліткам інкримінують навмисне пошкодження майна шляхом підпалу, трьох із них підозрюють у диверсії, вчиненій в умовах воєнного стану. 16-річному спільнику додатково оголосили про підозру в перешкоджанні діяльності Збройних сил України.

На початку лютого 2025 року в Харківській області, виконуючи завдання кураторів із фсб, загинув 15-річний хлопець. Окупанти дистанційно активували вибухівку, яку загиблий під виглядом кур'єра ніс до військової частини Національної гвардії.

Харківщина торік стала третьою серед усіх регіонів за кількістю підпалів автомобілів, диверсій і терористичних актів. У регіоні правоохоронці наразі встановили 24 дитини, які виконували завдання російських спецслужб, наймолодшій із них — 12 років. 13 підлітків на Харківщині вже отримали підозри, справи щодо восьми перебувають у суді. 

Зазвичай підлітків вербують через соціальні мережі Telegram, Discord, ігрові платформи. У групах за інтересами російські спецслужби шукають молодь, схильну до авантюризму, або тих, хто цікавиться швидким заробітком. Спочатку підліткам пропонують прості завдання: розклеїти листівки, сфотографувати певні об'єкти чи намалювати графіті з проросійськими символами.

Обвинувачений у підпалах військових авто.
«Ми розклеїли флаєри та отримали за це 400 гривень. Через 15 хвилин гроші вже були на карті. А потім почалися нові пропозиції: написати на стіні «Вибори», сфотографувати об'єкт, поїхати в інший регіон», — розповідає Микола.

Наступні кроки вербувальників жорсткіші: вони просять підпалювати військову техніку, а іноді навіть виготовляти вибухові пристрої. Якщо діти відмовляються — зловмисники погрожують їм або їхнім близьким. 


Підпалене військове авто, фото прокуратури Харківщини

Наприклад у Тернополі росіяни зламали телефон 14-річної школярки та змусили її зібрати саморобний вибуховий пристрій, погрожуючи злити відверті фото дівчини в інтернет. А коли Сергій із Харкова спробував відмовитися підпалювати шафу, російські спецслужби почали погрожувати його батьку.

Діти часто не усвідомлюють наслідків своїх дій, особливо коли їм обіцяють гроші та запевняють, що вони не понесуть відповідальності. російські спецслужби використовують наївність і недосвідченість неповнолітніх, аби залучити їх до злочинів. Правоохоронці «ведуть» підлітків, що пішли на співпрацю з ворогом — підозрюваний може не знати, що за ним спостерігають.

«Дуже часто особа навіть не розуміє, що вона перебуває під наглядом правоохоронних органів і по ній уже здійснюються оперативні заходи, документування її злочинної діяльності. Особа, підходячи до наступного виконання завдань, стає затриманою», — коментує Дмитро Чубенко.

Протистояти такій загрозі можливо лише спільними зусиллями держави, батьків і навчальних закладів. Учителі мають проводити спеціальні лекції з кібербезпеки, пояснювати дітям, як розпізнавати небезпечні контакти в інтернеті.

Батькам треба звертати увагу на зміни в поведінці дітей, на їхню активність у соцмережах і нових знайомих. Якщо у дитини неочікувано з'явилися гроші, яких їй не давали, або вона раптово попросила оформити банківську карту — це може бути приводом для хвилювання.

Представники контррозвідки СБУ, з якими ми спілкувалися, рекомендують батькам встановити інструменти батьківського контролю на пристрої з відома дитини, а також періодично перевіряти з її дозволу листування у месенджерах. Якщо дитина спілкується зі значно старшими людьми, які пропонують їй роботу, слід звернутися до правоохоронців.

Служба безпеки для протидії вербуванню українських підлітків спецслужбами рф запустила чатбот «Спали фсбшника»

Якщо у вас є підозри щодо вербування дитини, необхідно негайно звернутися на гарячу лінію СБУ: 0 800 501 482, на пошту [email protected], до Національної поліції за номером 102 або ж до кіберполіції https://cyberpolice.gov.ua.


Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share