Відповідь проста і складна водночас: змінювати побутові звички. Детальніше, як підготуватися до зими — читайте в нашому матеріалі.
Стільки справ треба встигнути, поки є світло… Знайоме відчуття? Коли електроенергію подають за годинами, намагаєшся не згаяти ні хвилини: приготувати поїсти, поприбирати, попрати, зарядити все, що можна, до наступного відключення. І чим непередбачуваніший графік, тим більше справ стараєшся поєднати. Тим часом навантаження в мережі зростає — і знову маємо відключення.
Схоже, скоро вдома не обійтися без сонячних станцій та EcoFlow. Але яким би «розумним» не був ваш дім, технології суттєво не зменшать ані споживання енергії, ані суми у платіжках. А от ревізія оселі та зміна власних звичок — вірогідно.
Енергоефективність і енергозбереження: у чому різниця?
Уявімо під’їзд багатоквартирного будинку або ґанок на дачі. Хтось викрутив лампочку на вході, і тепер щовечора у приміщенні темно. Доводиться заходити навпомацки. Чи це енергозбереження? Так. Будівля споживає менше електрики. Чи це ефективно? Ні, бо це очевидна незручність для жителів.
Енергоефективність означає використовувати менше енергії та при цьому суттєво не втрачати в комфорті. Замінимо лампочку розжарювання на LED-лампу чи світлодіоди. Їхню енергоефективність оцінюють від 70 до 90% від старих ламп. Останні частіше перегорають, бо більше виділяють теплової енергії, менше — на освітлення. Далі налаштуємо увімкнення світла за датчиком руху — і жоден кіловат не згорить дарма.
Ось вам вдале поєднання енергозбереження та ефективності. Досягти такого «дзену» в побуті просто і складно водночас, бо все залежить від наших звичок.
Долаємо звички, які «крадуть» електроенергію
Вимикайте світло, коли виходите з кімнати, і не вмикайте зайвого. Працюєте за ноутбуком? Ймовірно, вам потрібна настільна лампа, а інше освітлення в кімнаті можна виключити.
Не набирайте повний електрочайник води, якщо збираєтесь пити одну чашку. Розрахувати потрібну кількість рідини просто: наповніть посуд водою і, переконавшись, що цього вистачить, перелийте в чайник.
Готуючи на плиті, накривайте посуд кришкою. Вода закипатиме швидше, продукти краще запікатимуться, а енергії на це витрачатиметься менше.
По можливості, розігрівайте страви на газу. В порівнянні з мікрохвильовкою витрата енергії буде незрівнянно менша.
Дбайте про чистоту кухонних електроприладів. Чайник без накипу нагрівається швидше. А з внутрішніх поверхонь мікрохвильовки варто прибрати залишки попередніх страв, аби їжа краще прогрівалася.
Завантажуйте пральну та посудомийну машини повністю. За інформацією Державної інспекції енергетичного нагляду, неповне завантаження спричиняє перевитрати електроенергії на 10–15%.
Температуру прання ставте мінімальну. Звісно, якщо на одязі немає складних плям, котрі нічим іншим, окрім гарячої води, не відчистиш.
Приймайте душ замість ванни. Це в кілька разів зменшує споживання води та електроенергії на її нагрівання. Вмикайте бойлер орієнтовно за годину до використання: цього часу вистачить, аби вода стала теплою. Прийняли душ — вимкніть бойлер, аби вода раз за разом не нагрівалася.
«Спробуйте перенести денне або вечірнє споживання електроенергії на максимально ранні години (05:00–06:00) чи на максимально пізні (00:00–01:00). Особливо нетермінові справи. Наприклад, всі сучасні пралки мають таймер. Завантажте машину перед сном і заплануйте прання у проміжку з першої до третьої ночі. У ці години в енергосистемі достатньо електрики, щоб покрити ваші потреби. Може, спочатку прокидатиметеся через шум, але згодом звикнете.
Намагайтеся використовувати стільки електрики, скільки дійсно потрібно. Здавалося б, що там нагорить від однієї залишеної на ніч лампочки? Але навіть незначні дії у масштабах цілого будинку, району чи міста, коли схожим чином поводиться багато споживачів, можуть призводити до глобальних змін щодо відключень».
Дмитро Сакалюк, експерт з енергоефективності ГО «Екоклуб»
Енергоефективність удома — це свідоме користування потрібними електроприладами. Стежте за собою та рідними, розвивайте в родині правильні звички. Це не потребує коштів, лише уваги та часу.
А ви точно правильно провітрюєте взимку?
Сергій Максим’юк, енергоаудитор, керівник наукового містечка «Нова енергія», Івано-Франківськ:
«Зазвичай люди застосовують два способи вентиляції. Перший — відкрити кватирку на цілий день, і це поганий варіант. Так виходить багато тепла, стіни, всі поверхні та предмети охолоджуються. Другий варіант — на кілька хвилин відкрити навстіж вікно. Фахівці називають це ударним провітрюванням, і це правильно. За 5–10 хвилин сухе повітря забирається, але нічого в кімнаті не встигне охолодитися».
Якщо є вільні кошти, встановіть рекуператор повітря, радить експерт. Пристрій діє за принципом теплообмінника: нагріте повітря з кімнати виходить назовні через систему каналів і віддає тепло свіжому повітрю, з вулиці. Таким чином від 30 до 80% тепла повертається в приміщення. Вуличне повітря додатково проходить через фільтри та очищається від пилу.
Інколи достатньо відсунути диван від батареї — і в кімнаті стає тепліше
Далеко не всі енергоефективні заходи вимагають додаткових витрат. Озирніться: які у вас вдома вікна, підлога, стіни, перекриття? Чи є підвал, що із дахом? Дізнайтеся, що та в якому обсязі споживає найбільше енергії. Як часто вам потрібно користуватися цими приладами? Скільки часу вони працюють? Які зрештою суми за комуналку?
Буває, обсяги спожитого тепла ніяк не співмірні з температурою в помешканні. Та якщо трубопровід прямує до квартири крізь холодне горище, енерговтрати неминучі. Ось вам і відповідь, чому в кімнаті не так вже й жарко, як мало би згідно з платіжками.
Інколи вирішальні для комфорту +2–3 °C перебирають на себе диван або штори поруч із радіатором. Тоді варто оновити інтер’єр: посуньте меблі подалі від батареї, підшийте або повісьте коротші штори. Можна мати літній і зимовий варіанти. Влітку довга щільна тканина на вікнах не пропускатиме сонячні промені. Кімната не перегріватиметься, а отже, і на кондиціонері заощадите.
«Сепаратистське» утеплення
Йдеться про «клаптикове» утеплення зовнішніх стін пінопластом або мінеральною ватою. Ще до появи ОСББ цим методом активно користувалися жителі будинків із централізованим опаленням. Подекуди точкове утеплення зустрічається на новобудовах. Чому «сепаратистське»? Так фахівці з енергоефективності пояснюють його згубність: люди «захоплюють» простір для самообігріву й тим руйнують будівлю.
Як це відбувається? Пінопласт створює «ефект термоса» — менше пропускає тепла назовні. Мінеральна вата теж допомагає теплу залишитися в будівлі, але «дихає» і має гарну шумоізоляцію. Матеріал цей дорожчий за пінопласт, але його радять як ефективніший для утеплення. Хоча в обох теплоізоляційні властивості приблизно однакові: у пінопласта середня теплопровідність — 0,035 Вт/(м•К), у мінвати — 0,036 Вт/(м•К).
Господарі кажуть, що після такого утеплення в оселі теплішає, особливо в квартирах, які мають прямовисну стіну та продуваються з вулиці. На кілька градусів стіни справді стають теплішими. Але є нюанси.
«Як зазвичай роблять клаптикове утеплення? Рівно в межах своєї квартири. Тільки той, хто добре розуміє теплофізику, утеплиться на пів метра більше від своїх стін, бодай на 10 сантиметрів убік. Бо насправді тепло виходить не лише через стіни, а й через перекриття. Це називається теплопровідний місток. У точці, де блок з’єднується зі стіною, тепла виділяється більше. Приходить літо. Температура зовні на стіні без клаптикового утеплення буде, скажімо, +30–40°C. Та ж стіна під клаптиком має нижчу температуру, бо пінопласт утримує тепло. Через різницю згодом у стіні утворюються мікротріщини.
Що стається зимою? У тріщини потрапляє волога. Лід розширюється, робить тріщини більшими. І так по колу. Виходить, той, хто утеплився клаптиком, руйнує будівлю, в якій проживає. До того ж, якщо у вас централізоване опалення та немає теплового лічильника, то утеплюйтесь чи не утеплюйтесь — за опалення заплатите однаково».
Сергій Максим’юк, енергоаудитор, керівник наукового містечка «Нова енергія», Івано-Франківськ
Якщо й утеплюватися, то цілою будівлею або хоча б під’їздом, радить спеціаліст. Від підвалу або укриття аж до технічного поверху. Комплексне утеплення будинку розумніше з погляду збереження як тепла, так і цілісності самої конструкції.
Старі дерев’яні вікна не такі вже й погані
Більшість із них навіть кращі за металопластикові. Інколи достатньо замінити чи полагодити зношену фурнітуру й ущільнити міжвіконний простір, сильніше направити його до рами. Теж саме можна робити з пластиковими вікнами.
Аби досягти достатнього рівня енергоефективності, обирайте трикамерні склопакети. Всередині вони містять і-скло. Це енергозберігаюче скло зі спеціальним напиленням металу, щоби вікно менше пропускало тепло. Як це перевірити? Підсвітіть запальничкою своє відображення у вікні. Якщо воно змінюватиме колір (зазвичай у спектрі від фіолетового до червоного), ваш склопакет має і-скло.
Посилюємо енергоефективність помешкання
Першим кроком фахівці радять виконати енергообстеження будівлі. Енергоаудитор визначить енерговитрати будинку та запропонує заходи, які слід вжити, щоб підвищити енергоефективність. В залежності від окупності та економії енергії саме для вашого будинку отримаєте перелік конкретних рішень.
Існує два види перевірок: енергосертифікат та енергоаудит. Енергосертифікат складається загально на будівлю. У документі враховується, скільки енергії будинок споживає на метр квадратний протягом року.
За результатами обстеження найголовніше, що ви дізнаєтесь — клас енергоефективності вашого будинку та рекомендовані заходи для її підвищення. При чому матимете не просто перелік порад і технічних рішень, але й орієнтовні підрахунки: у скільки гривень та за який період окупляться ці заходи. Тож на етапі обговорень із мешканцями можна вирахувати орієнтовну економію після утеплення під’їзду, заміни всіх вікон або встановлення датчиків руху — та вибрати щось оптимальне за часом, грошима та ефективністю в майбутньому.
«Із досвіду консультацій ОСББ, зазвичай ми стикаємося з будинками низьких класів енергоефективності — D та F. В ідеалі необхідно довести будинок хоча б до класу С (замінити вікна, систему опалення), і згодом придивлятися до альтернативних джерел енергії. Нині йдеться про забезпечення базових потреб — світла, тепла, води, тож за наявності коштів краще мати резервне джерело енергії», — пояснює Сергій Максим’юк.
Для окремої квартири, ОСББ чи приватного будинку теж можна замовити енергоаудит. Фактично документ містить ті ж самі розрахунки, але на об’єкті фахівець використовує додаткове обладнання в залежності від запиту. Кажете, проблеми з вентиляцією? Тоді енергоаудитор бере аерометр і дивиться стан вентиляційної системи. Не вистачає опалення? Всі стіни, перекриття та закутки, всі батареї та вікна перевіряються тепловізором. Вам покажуть місця, де тепла виділяється найбільше. Додатково до опису енергоефективності оселі, бажаних заходів і розрахунків надаються тепловізійні або інші знімки. Такий звіт інформативніший, але дорожчий.
Усі говорять про сонячні станції
Порівняно з іншими технологіями це найбільш зрозуміле і відносно дешеве рішення. Тому вони настільки популярні. Що ще важливо — сонячні електростанції працюватимуть взимку. Хоча і з нижчим коефіцієнтом корисної енергії, не як влітку, але точно буде працювати. Зручно й те, що такі станції можна встановити як на велику муніципальну будівлю (лікарню, школу), так і на багатоквартирний чи приватний будинок. В залежності від потреб енергопостачання та розмірів будівлі відповідно обирається розмір та потужність станції.
Подвійна вигода теплових насосів
Ці прилади перетворюють електричну енергію у теплову, підвищуючи в кілька разів кількість отриманої теплової енергії. До прикладу приведемо усереднені показники, взявши 1 кВт електроенергії та перетворивши її в електрокотлі на тепло, отримаємо орієнтовно 0,99 кВт тепла. А з того ж обсягу електрики в тепловому насосі матимемо близько 3,5 кВт тепла. Обсяг тепла зростає за рахунок фізики процесу, від принципу роботи приладу.
Але зверніть увагу: тепловий насос працює виключно за рахунок електрики. Тож якщо ви не впевнені, що вдома буде електрика, не завжди це безпечне рішення.
«У першу чергу рекомендую людям подумати не про те, де взяти гроші на потенційні енергетичні рішення. Поміркуйте, що будете робити, якщо у вас не буде ні електрики, ні газу, ні тепла, і буде зрозуміло, що це надовго. Як плануєте зимувати без сонячних панелей чи екофлоу?
На жаль, у нинішніх умовах в Україні це не неймовірний сценарій. При чому можливий як на заході країни, так і на сході, півдні чи на півночі. Я не включаю жоден регіон. Усі в тій чи іншій мірі знаходяться в зоні ризику. І тут головне — не панікувати, мати мінімальний план дій. А раптом не буде тепла, а ви живете в ОСББ на восьмому поверсі, то бути готовим в разі чого до переїзду, для прикладу у тимчасові притулки, або місця обігріву. Або ж можете утеплити одну кімнату і проживати взимку тільки в ній, накопичуючи тепло. Чи обрати інші варіанти, які вас влаштовують. Просто поміркуйте.
Чому це важливо? Коли ми не продумуємо різні варіанти, навіть найскладніші, то з настанням таких ситуацій прийняти зважені, правильні рішення стає незрівнянно важко. Тому мій основний посил: робіть все можливе для того, щоб забезпечити себе до зими альтернативними джерелами енергії, але не виключайте складних рішень».
Дмитро Сакалюк
Ми надмірно й переважно неефективно споживаємо енергію. Альтернативні джерела суттєво не покращать ситуацію та не захистять від масових відключень світла. Куди розумніше переглянути свої звички. За можливості, розосередьте споживання електроенергії, уникаючи пікових годин.
Сергій Максим’юк:
«Наведу аналогію. Моя мама варить прекрасний борщ. У кожної господині свій рецепт, але базово всі спочатку роблять бульйон, потім закидають овочі та дають борщу настоятися. Аж коли насипають у тарілку, додають сметану. Відновлювальні джерела енергії — це та сметана, яку додаємо в кінці, аби підвищити рівень енергоефективності будівлі. Та спершу треба зварити той борщ: утеплити будинок, підкрутити фурнітуру в дерев’яних вікнах чи поставити металопластикові, замінити лампочки на енергозберігаючі. Вибір заходів залежить від конкретного будинку й енергоспоживання. І після цього можна доходити до відновлювальних джерел».
Налагодьте вже сьогодні не лише зручний, але й енергоефективний побут удома. Тоді і взимку, і влітку вам буде комфортно.
Ми створили цей матеріал як учасник об’єднання «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.