У Вовчанській і Липецькій громадах на Харківщині повітряна тривога триває із 12 травня — відколи не вщухають активні бойові дії в цих населених пунктах. У Харкові тривоги також стали значно тривалішими — від кількох до рекордних 18 годин. До прикладу, на електронній мапі повітряних тривог можна побачити, що 18 травня тривога в місті тривала з 8:29 і до 2:30 19 травня. До цього рекордну за тривалістю повітряну тривогу на Харківщині зафіксували 16 травня: вона тривала 16 годин і 33 хвилини. Докладніше — в етері Радіо «Накипіло».
У Харкові планують удосконалити систему оповіщення повітряної тривоги
Безперечно, це вплинуло на роботу підприємств та установ у місті. Якщо бізнес під час повітряних тривог організував свою роботу по-різному, то деякі державні установи й міжнародні організації та фонди призупинили свою роботу.
Влада Харківщини розглядає можливість запровадження диференційованої системи оповіщення повітряної тривоги. Це уможливить умикання сирени повітряної тривоги тільки в разі небезпеки для міста, а не для всієї області. Однак фахівці переконані, що це надзвичайно складне для реалізації завдання.
«Це дуже дорога система, і нині весь регіон працює над створенням проєктної документації. Коли буде розроблено проєкт, працюватимемо з міжнародними благодійними організаціями й урядами інших країн, для того щоб отримати допомогу саме на цей напрям», — зазначив директор департаменту цивільного захисту Харківської обласної військової адміністрації Іван Сокол у подкасті «Накипіло вранці».
Стару систему оповіщення спроєктували в 60-х роках
На початку повномасштабного вторгнення на Харківщині користувалися системою повітряного оповіщення, спроєктованою ще в 60-х роках минулого століття. Декілька днів сирена працювала, а через надмірне навантаження на четвертий день повномасштабної війни просто «лягла».
За словами пана Сокола, цю систему оповіщення не було розраховано на такий тривалий час. Окрім того, ворожі обстріли пошкодили вузли зв’язку.
Однак нині ситуація змінилася. Жителі всіх районів Харкова мають змогу чути сигнал тривоги. Проте, на думку чиновника, цього замало. Фахівці із цивільного захисту області орієнтуються на європейську практику, тому переконують, що ще є над чим працювати.
Понад чотири тисячі тривог у Харкові
Згідно з мапою тривог в Україні, за час повномасштабного вторгнення в Харківській області пролунало понад 4 200 тривог. Але нині ця цифра змінюється чи не щогодини. Крім того, варто брати до уваги, що сам застосунок почав працювати через пів року після початку наступу.
У перші дні вторгнення сигнал повітряної тривоги на Харківщині доводилося вмикати до 30–40 разів на день. Раз на тиждень фахівцям доводилося в ручному режимі лагодити гучномовці й тестувати їх знову і знову.
Особливо важко зі сповіщенням у громадах на лінії зіткнення
Директор департаменту цивільного захисту ХОВА наголосив, що проблема зі сповіщенням про небезпеку особливо гостро стоїть у громадах, які опинилися на лінії зіткнення.
Попри те, що Міжнародний комітет Червоного Хреста в Україні як гуманітарну допомогу надав звукові сирени оповіщення, а компанія DigiTech — дві мобільні сирени, які також забезпечують голосове сповіщення, у Харківській ОВА працюють над запровадженням саме голосового сповіщення.
Але навіть звичайний звуковий сигнал украй важливий для регіону, де тривають активні бойові дії, адже якщо у відносно спокійній місцевості люди орієнтуються на сигнали в телефонах, то в час постійних перебоїв зі світлом це стає просто неможливо.
Звук тривоги на Харківщині вкрай важливий у разі вимкнення світла
«Ми й далі користуємося наявною системою оповіщення, адже під час аварійних вимкнень світла люди мають знати про небезпеку. Наше завдання — проінформувати населення про небезпеку, а люди самі вирішать, що їм робити далі», — зазначив Іван Сокол.
Загалом же оповіщення цивільного населення про загрозу — це комплексна робота не тільки місцевої влади, але й Міністерства оборони та Генерального штабу України. Якщо військовослужбовцям доступне відповідне обладнання для оперативного виявлення небезпеки, то місцева влада має вчасно сповістити про неї людей.