«Кляті мопеди». Як працюють іранські дрони-камікадзе і як захистити від них українські міста

У ніч на 6 жовтня російські військові підірвали промислові об’єкти в Харкові дронами-камікадзе. Це далеко не перше їх використання: у вересні та жовтні 2022 року росія атакувала українські міста дронами-камікадзе іранського виробництва моделей Shahed-136, Mohajer-6 та Shahed-131.

Розповідаємо, що це за безпілотники, наскільки вони небезпечні та як Україна може захиститися від цих атак.

Що це за безпілотники?

«Шахеди» і «Мохаджери» — це безпілотні літальні апарати іранського виробництва, що працюють на бензинових двигунах. Деякі модифікації — одноразові, вони призначені виключно для підриву цілей за рахунок вибухівки, закладеної в дрон. Інші моделі можуть нести ракети чи вести спостереження.

Чому вони небезпечні?

По-перше, іранські дрони складно помітити системам протиповітряної оборони. Вони зроблені з дерева та композитних матеріалів і випромінюють мало тепла.

Завдяки бензиновим моторам «Шахеди» і «Мохаджери» можуть тривалий час знаходитися в повітрі та долати великі відстані. До того ж дрони значно дешевші за ракети: їхня ціна коливається в районі декількох десятків тисяч доларів проти орієнтовних десяти мільйонів за Х-101 чи 6,5 мільйона за «Калібр».

У безпілотниках застосовується одна з найпростіших систем навігації — інерціальна. Вона є автономною, тобто не потребує пілота чи підключення до супутника та базується на аналізі даних про прискорення дрона і його кутової швидкості.

Якщо дрон залітає в зону з придушеною супутниковою навігацією, інерційні системи дозволяють йому зберігати приблизний курс і висоту. Безпілотник може здути з курса вітром, але після того, як він вийде з області, де відсутній сигнал супутників, зможе коригувати курс. До того ж придушити GPS у десятках українських міст вкрай складно.

Ще одна небезпека — відносна повільність. Ракети «Калібр» можуть летіти зі швидкістю до 2,5 тисячі кілометрів на годину. «Мохаджер» — найшвидша з трьох моделей, які вже збивали в Україні, — летить зі швидкістю до 200 кілометрів на годину. Також при підльоті до цілі дрони можуть знижуватись. Все це ускладнює виявлення і знищення дронів системами ППО та літаками.

То що можна ним протиставити?

Рецептів протидії дронам-камікадзе існує багато. Наприклад, Ізраїль захищає система Drone Dome, принцип дії якої побудований на штучному інтелекті. Drone Dome — модульна система протидії дронам, в яку входять електронні засоби перешкод і датчики. Розробник також заявляє про можливість встановлення системи лазерного перехоплення, яка зможе знищувати цілі.

Ще одним варіантом підсилення протиповітряної оборони можуть стати американські системи AN/TWQ-1 Avenger. Вони базуються на позашляховиках HMMWV, мають вісім ракет Stinger і можуть автоматично розгортатися на ціль, що скорочує час реагування.

Збити безпілотники можна і винищувачами: у ніч на 5 жовтня льотчики 204-ї бригади тактичної авіації ЗСУ знищили три БПЛА іранського виробництва. Але це задорогий засіб протидії роям «Шахедів», який до того ж не надто ефективний на низьких висотах.

Можна, як у Південній Кореї, розміщувати зенітні розрахунки на дахах багатоповерхівок. Але з «Шахедами» це небезпечно: збитий дрон може неконтрольовано впасти в місті, вбивши та поранивши людей.



З цієї ж причини краще не намагатися збити дрон самотужки зі стрілецької зброї. Про це українців окремо попросив міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський. Окрім ризиків падіння та низької ймовірності збити дрон кулею з мисливської рушниці, існує ризик поранити когось. Куля з гвинтівки, що вільно падає вниз після того, як не зустріла ціль, має шанси вбити людину, на яку впаде.

Натомість Павло Кащук, інструктор із підготовки снайперів волонтерського центру Combat-UA, рекомендує Збройним силам України створити спеціальні мобільні розрахунки зі встановленими на джипах кулеметами. Ці розрахунки мають закріплювати за потенційними цілями «Шахедів» і на маршрутах їхнього ймовірного пересування. На думку Павла, розрахунки отримуватимуть дані про маршрут дронів за допомогою акустичних датчиків, що слухатимуть гучний звук роботи мотору «мопедів». 

Також про наближення загрози мають сповіщати і звичайні громадяни через додаток «єППО». Там можна вибрати тип загрози: ракета, літак, вертоліт, БПЛА, направити мікрофон у бік обʼєкта й натиснути червону кнопку. Всю інформацію отримають військові, які проаналізують дані та відреагують на загрозу. Інформація з «єППО» 26 жовтня вже допомогла Збройним силам збити ракету «Калібр» на півдні України.

Експерти АрміяInform, видання Міноборони, пропонують створити кілька ешелонів оборони. Перший ешелон — це пости виявлення БПЛА. Другий — мобільні розрахунки, які збиватимуть «Шахеди» і «Мохаджери», туди можуть входити гелікоптери та старі зенітні установки. Цей підхід дозволить протистояти дронам, не витрачаючи на них дорогі ракети та не підіймаючи в небо винищувачі.

Що робити в разі атаки «Шахедами»?


Якщо ви почули характерний звук двигуна, швидко зайдіть в підвал, у підземну парковку чи в інше місце, що може слугувати укриттям. Не залишайтесь у машині, на відкритому просторі, на АЗС, у підʼїзді, не ховайтеся під сходами чи в арці.

Повідомте в поліцію чи через «єППО» будь-яку інформацію про ворожі безпілотники. Якщо неподалік впав «Шахед» і не розірвався — не підходьте до нього. Деякі модифікації мають таймер самознищення, тому навіть збитий дрон є небезпечним.

Читайте також

Total
0
Share