На Харківщині діє вісім ветеранських хабів. Про це повідомив начальник обласної військової адміністрації Олег Синєгубов на сторінці у фейсбуку. Однак у громадах області наразі немає ветеранських просторів, створених за моделлю, яку пропонує Мінветеранів. Про те, якими повинні бути ветеранські простори, про алгоритм дій під час відкриття і досвід організації ветеранського хабу «Повернення» у Височанській селищній громаді поблизу Харкова експерти розповіли в новому випуску подкасту «Пліч-о-пліч» на Радіо «Накипіло».
Ветеранський хаб — це місце комунікації
Відкриття ветеранських просторів — це вимога сьогодення, підкреслює голова правління громадської організації «Простір можливостей» та очільниця Коаліції ветеранських просторів Оксана Коляда.
«Якщо ви розумієте, що у вашій громаді є частка мобілізованих людей, велика кількість родин, які чекають ветеранів, якщо ви розумієте, що у вас є люди, які мають полеглих, військовополонених або зниклих безвісти, то ваша громада повинна мати ефективний інструмент реінтеграції ветеранів. Ветеранський простір виконує два завдання. Перше — це сервіси, які мають бути відповідно стандартизованими, а друге — це місце, де громада комунікує з ветеранською спільнотою», — пояснила фахівчиня.
За словами пані Оксани, ветеранський хаб має стати місцем, де збиратимуться люди за принципом «рівний — рівному».
Приміщення просторів для ветеранів повинно мати зручне розташування
У методичних рекомендаціях указано, що приміщення повинно розташовуватися в доступній частині міста, де є хороші логістичні шляхи. Воно має бути безбар’єрним. У хабі обов’язково повинні бути зони, де ветерани збиратимуться на неформальне спілкування за чашкою кави чи чаю, а також дитяча кімната й індивідуальні кабінети для роботи з юристами чи психологами. Крім того, має бути зона коворкінгу або така велика зона open space, яку можна трансформувати, наприклад, під групові заняття або якісь події, під роботу з дітьми.
Оксана Коляда зазначила, що в Україні працюють ветеранські простори, у яких ЦНАПи орендують приміщення і надають адміністративні послуги. Є простори, де, наприклад, міські лікарні орендують крило й надають послуги з медичної реабілітації.
Очільниця Коаліції ветеранських просторів пояснила, що організація таких просторів у громадах не потребує великих вкладень. Від громади потрібні приміщення, оплата декількох спеціалістів і утримання самого приміщення.
Про досвід Височанської селищної громади
Голова громадської організації «Асоціація молодіжних лідерів України» Микола Благовестов розповів, що із жовтня у Височанській селищній громаді працює хаб «Повернення», який активісти створили для ветеранів та їхніх сімей.
Створенням простору для воїнів і проведенням різних заходів займається ГО «Асоціація молодіжних лідерів України» за підтримки ще однієї громадської організації під назвою «Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину “Єднання”». Запуск проєкту став можливим завдяки фінансуванню за грантовою програмою Українського ветеранського фонду на суму майже мільйон гривень.
Нині активістам удалося відремонтувати у Високому приміщення ветеранського хабу. У просторі відбуваються зустрічі, семінари та майстеркласи для чинних військовослужбовців, а також для ветеранів і членів їхніх родин від партнерських організацій. Окремо проводять забави для дітей, батьки яких служать або мають статус учасників бойових дій.
«Ми знайшли хороше приміщення, але розуміли, що приблизно 20 років воно перебувало в занедбаному стані. Спочатку звернулися до адміністрації, згодом почали шукати фінансові можливості для оформлення документів. Потім узяли участь у конкурсі на оренду приміщення. Після того, як перемогли в конкурсі, стали прибирати. Потім почали ремонтні роботи. Із жовтня хаб налагодив роботу», — розповів Микола Благовестов.
Спочатку до хабу не зверталися люди
Він зазначив, що в перші декілька тижнів роботи простору до хабу не надходило звернень. Але через деякий час прийшла одна жінка, яка розповіла про можливості простору іншим, і люди почали потроху звертатися.
«Ми зрозуміли, що наша громада розташована дуже близько до міста Харкова. З огляду на безпекову ситуацію у центрі міста в нас більш безпечно. Тому до нас приїжджають деякі партнери, щоби провести навіть свої заходи, наприклад майстеркласи. Тому ми стали такою платформою, де можуть збиратися і проводити події. Якщо в когось виникне потреба, ми завжди раді всіх зустріти, усіх побачити та прийняти», — підсумував голова громадської організації «Асоціація молодіжних лідерів України».