242 дні. Як кіборги захищали Донецький аеропорт

У ніч із 21 січня на 22 січня 2015 року, після того, як термінали та вежа управління польотами були повністю знищені, закінчилася оборона українськими воїнами Донецького аеропорту. Ми згадуємо, як проходила битва за ДАП, за якою стежили мільйони.

Перший постріл. 26 травня, 2014

За чотири дні після офіційного початку АТО бойовики «днр» уперше підіймають прапор над будинком аеропорту імені С. Прокоф’єва в Донецьку. Попри те, що багато авіакомпаній після цього відмовилися літати до Донецька, до кінця травня з невеликими перервами ДАП ще приймає літаки.

25 травня 2014 року стає останнім днем, коли на злітну смугу сідає цивільний літак: того дня в аеропорт заходять бойовики батальйону «Схід».

Наступного дня розпочинається одна з найуспішніших спецоперацій українських сил за всю історію російсько-української війни. Бійців 3-го полку спецназу з Кропивницького (до перейменування — Кіровограда) висаджують неподалік ДАПу, і за підтримки штурмової авіації вони за кілька годин захоплюють аеропорт.

За словами журналіста Юрія Бутусова, об 11:00 снайпер кропивницького спецназу побачив, як один із чеченських бойовиків наводить ПЗРК «Ігла» на один з українських винищувачів, які пролітали над новим терміналом. Боєць, отримавши дозвіл від командування, робить точний постріл, який стає першим у боях за аеропорт.

Після цього українські військові успішно утримують аеропорт ціле літо. У серпні російсько-терористичні формування роблять активний наступ на всій зоні антитерористичної операції. Бойовики отримують велику кількість російських «градів» і розпочинають перші обстріли аеропорту.

«Кіборги». Вересень, 2014

10 вересня 2014 року бойовики атакують укріплення українських бійців у ДАП танками Т-72 та 240-мм мінометами «Тюльпан». Бій триває до пізньої ночі. Воїни, які обороняли ДАП, відбивають у терористів три танки та два БТРи.

Після цього атаки на українські позиції йдуть майже безперервно весь вересень. Терористи підтягують свої «елітні» підрозділи: «Кальміус», «Спарту», «Схід», постійно анонсуючи — скоро аеропорт буде під контролем так званої «днр».

Найтяжчі атаки ― з південного сходу: на дахах найближчих висоток терористи ставлять міномети, гранатомети, важкі кулемети, по диспетчерській стріляють із протитанкових гармат, намагаються йти на штурм спецназівці з рф. Українські бійці відбивають атаки та залишаються в аеропорту. Народжується легенда про «кіборгів» — так їх називають самі бойовики.

«Я, блін, не знаю, хто захищає Донецький аеропорт, але ми їх три місяці вибити не можемо. Пробували штурмувати — нам таких вломили, ми відійшли. Почали накривати градами — вони пірнають у підземні колектори каналізації. Я, каже, не знаю, хто там сидить, але це не люди – це кіборги!».

Сергій Сергєєв, Facebook

Кличка «кіборги» швидко стала народною — вже за тиждень так у своїй промові називає захисників ДАПу президент України Петро Порошенко.

Донецький аеропорт стає найгарячішою точкою в зоні АТО: бойовики майже безперервно атакують старий та новий термінали. 30 вересня ватажки злочинців вперше заявляють про захоплення ДАПу, яке нібито відбулося, потім знову говорять про це 3 і 5 жовтня.

«Для того, щоб зачистити аеропорт, великою мірою, нам потрібно 20 годин, але тоді це буде порушення мирних домовленостей».

тодішній ватажок «днр» олександр захарченко

Попри гучні заяви за місяць жорстоких боїв терористи змогли просунутися лише на 500 метрів; над диспетчерською вежею ― досі прапор України.

Наступні місяці противник атакує, не перестаючи, незалежно від того, чи діє перемир’я, підписано угоду про припинення вогню: не минає і дня без обстрілу або спроби штурму.

30 жовтня російський актор михайло пореченков приїжджає до окупованого Донецька, познайомитися з «гіві» та «моторолою». У компанії терористів так званої «днр» він демонстративно, «на камеру» обстрілює з великокаліберного кулемета позиції українських військових в аеропорту. Після того, як в Україні на пореченкова завели кримінальну справу, актор заявив, що стріляв холостими.

Фінал оборони, грудень 2014 — січень 2015

У грудні українські бійці підривають старий термінал за наказом командування та відступають до нового. Один із найважчих боїв за ДАП, 1 грудня, триває 36 годин: аеропорт намагаються штурмувати російські спецназівці, але зазнають тяжких втрат і відступають. «Кіборги» за майже два дні втратили двох бійців, 16 було поранено.

За даними українського Генштабу, в атаках на Донецький аеропорт брали участь 16-та бригада спецназу гру гш рф, 200-га бригада особливого призначення південного військового округу (ростов), мотострілковий батальйон і танкова рота 4-ї окремої гвардійської кантемирівської танкової бригади, 22-й батальйон окремої бригади гру гш рф, штурмова рота 106-ї гвардійської дивізії пдв.

У період 3-4 грудня захисники аеропорту знищили, за різними даними, від 27 до 32 бійців спецпідрозділу «вимпел» фсб росії — про це повідомили нардеп Андрій Тетерук, волонтер Костянтин Лісник та начальник Першого добровольчого мобільного шпиталю Євген Найштетик. За попередні 33 роки свого існування цей підрозділ офіційно втратив 29 бійців.

8 грудня вже обидва термінали практично зруйновані, але українські бійці продовжують тримати оборону. Попри шквальний вогонь, кіборги вивішують на радіовежу український прапор.

Ближче до кінця грудня бойовики атакують аеропорт рідше, здебільшого обстрілюючи його з мінометів та стрілецької зброї та не переходячи у відкритий бій. Нардеп Дмитро Тимчук заявляє, що основні сили терористів відійшли від українських рубежів, залишивши невеличке прикриття.

На початку січня 2015 року противник знову активізується: вночі 8 січня позиції сил АТО обстріляно вісім разів, 10 січня — 14 разів.

ЗМІ повідомляють, що ротація «кіборгів» проходить через блокпости так званої «днр», на яких машини українських військових обшукують бойовики. Після хвилі обурення українців міністр оборони Степан Полторак називає цю ситуацію непорозумінням.

«Ситуація в Донецькому аеропорту є досить непростою, і кожен захід наших підрозділів супроводжується значними ризиками. Тому була домовленість, щоби безперешкодно особовий склад, який заїжджає на територію аеропорту, пропускався, зокрема, і через пост “днр”. Те непорозуміння, яке ми бачили всі… Після цього було проведено необхідні заходи. Остання ротація, яка відбулася півтора дня тому, проходила без того, що ми бачили на телебаченні».

Степан Полторак, тодішній міністр оборони України

Ситуація в аеропорту загострюється: евакуювати поранених та підвозити продовольство й боєприпаси вдається лише ночами — удень територія прострілюється противником.

Уранці 13 січня бойовики висувають ультиматум: до 17:00 «кіборги» мають піти з аеропорту або будуть знищені. Українські військові відмовляються та просять у командування підкріплення і підтримки артилерією.

15 січня знову починається атака на українські позиції: бойовики весь день намагаються відтіснити воїнів із нового терміналу, обстрілюючи його з мінометів та «градів». У ДАП із боєм проривається підкріплення українських десантників, «кіборги» контратакують терористів та вибивають їх із другого поверху нового терміналу. За даними українського Генштабу, в боях за аеропорт 15 січня загинули двоє бійців. Волонтери говорять ще про шістьох поранених, двоє з яких важкі.

16 січня захисники ДАП повідомляють, що частину поверхів термінала захоплено проросійськими бойовиками, які пускають невідомий газ. Бої починаються близько шостої ранку і закінчуються тільки наступного дня, близько третьої ночі 17 січня.

17 січня, після відносного затишшя, у Донецькому аеропорту точиться запеклий бій: позиції «кіборгів» інтенсивно обстрілюють із «градів». Ближче до вечора до них пробивається допомога: вдається вивезти трьох загиблих та 20 поранених.

Наступного ранку українські військові контратакують і повертають собі всю територію, позначену лінією розмежування. Після кількох годин затишшя бої продовжуються, штаб АТО заявляє, що «кіборги» намагаються вибити терористів з аеропорту.

«У Донецькому аеропорту підрозділи Збройних Сил ведуть активні дії для очищення території, яка до цього часу контролювалася бойовиками. Противник зазнає втрат у живій силі та техніці»

пресцентр Штабу АТО, 18 січня 2015 року.

Уночі волонтери та військові забирають поранених та привозять підкріплення. Втрати за 18 січня в штабі АТО не оголошують.

19 січня бойовики підривають перекриття між поверхами термінала, захисники залишаються в невеликому квадраті між двома перекриттями. Там будують барикади, Анатолій «Спартанець» Свирид та кулеметник Ігор «Натрій» Брановицький збирають та розтоплюють лід, видобуваючи воду для важкопоранених. О десятій ранку почалася газова атака: терористи спочатку пустили дим, щоби визначити напрям вітру, потім — невідомий газ, який спазмує дихальні шляхи. Бійці дихають через вологі серветки, але це слабко допомагає — газ роз’їдає очі та викликає блювання.

Через деякий час перепочинку починається штурм: з боку старого терміналу «кіборгів» прямим наведенням обстрілюють танки.

З обіду 19 січня атаки йдуть майже безперервно. Уранці 20 січня після невеликого затишшя бойовики вдруге підривають термінал, замінувавши поверхи над і під позицією українських військових.

«Хтось лежав з краю, залишився зверху, а хтось був у центрі, поруч із «трьохсотими» та «двохсотими» — усі пішли під завал. Кого змогли, того ми дістали. Живих — дев’ять осіб»

Юрій Сова, «кіборг», 80-га бригада.

У ніч з 20 на 21 число у районі ДАП сильний туман. Це дозволяє тим пораненим, які можуть пересуватися, вибратися на українські позиції до Пісків. Разом із ними виходить із блокади начальник розвідки 81-ї десантно-штурмової бригади Збройних сил України Андрій «Рахман» Гречанов разом із розвідником «Зіновієм». У своїх вони беруть бронетранспортер, кількох бійців для допомоги і намагаються повернутися до ДАПу, щоби вивезти важкопоранених та вбитих. У машину потрапляє снаряд із гранатомета. «Рахман» після важкої контузії з обгорілим обличчям все ж таки евакуює 15 бійців із аеропорту.

Воювати до цього часу «кіборгам» вже практично нема чим: залишається кілька робочих автоматів і трохи набоїв. Тому українські бійці розпочинають переговори з бойовиками щодо шпиталізації поранених. Так, частина захисників аеропорту потрапляє в полон.

У перші години полонених жорстоко б’ють, після чого починається допит. Найсильніше страждає 39-річний Ігор Брановицький — він був кулеметником. Після допиту його повертають у камеру з множинними переломами і кидають на підлогу поряд з рештою полонених. «Кіборга» цинічно застрелив бойовик «моторола», якого 16 жовтня 2016 року підірвали в Донецьку.


За 242 дні оборони Донецького аеропорту українські бійці втратили понад сотню людей. Поранено було понад 500 бійців, у полон потрапили 24 «кіборги». Хоча б приблизна кількість загиблих з боку бойовиків та російських військовослужбовців невідома.

Під час презентації книги Сергія Лойко «Аеропорт» у Харкові зал аплодував «кіборгам» стоячи.


    Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

    Читайте також

    Total
    0
    Share