Сила думки: як пророцтва впливають на реальність

Самовтілюване пророцтво — це явище, коли наша поведінка змінюється під впливом того, що ми прогнозуємо або отримуємо у вигляді прогнозів інших. І, що найцікавіше, ці сподівання, навіть якщо вони нереалістичні, можуть справді стати реальністю. Просто тому, що наша поведінка змінюється під впливом сподівань. 

Наприклад, якщо ви переконані, що не зможете впоратися із завданням, ви, ймовірно, не вкладатимете в нього всі свої сили. У підсумку через недооцінку власних можливостей результат справді буде невтішним. Це класичний приклад негативного самовтілюваного пророцтва. Але, що цікаво, це явище може працювати й на користь. Наприклад, ефект плацебо: якщо ви вірите, що ліки, які вживаєте, справді допомагають, ви відчуєте покращення, навіть якщо ліки — це всього лише цукрові пігулки без жодного лікувального ефекту.

Термін уперше ввів американський соціолог Роберт К. Мертон. Він описав цей феномен у роботі, опублікованій 1949 року, через приклад паніки серед населення, що банки можуть збанкрутувати. Коли в суспільстві поширюються такі страхи, люди починають масово знімати гроші, що зі свого боку справді може призвести до банкрутства, бо банк не здатний виконати свої зобов’язання через нестачу грошей.

Ми часто створюємо умови, які підтверджують наші власні переконання. Наші сподівання визначають, як ми діємо, а це, відповідно, впливає на кінцевий результат. Тобто ми віримо в певний результат. Зміна в нашій поведінці залежить від цієї віри. Результат підтверджує наші сподівання.

Де це найчастіше виявляється? На роботі: віра в успіх надає нам сил, а сумніви стримують розвиток. У стосунках: страх утрати або, навпаки, довіра визначає, як складатиметься динаміка. У питаннях здоров’я: оптимізм може прискорити процес одужання.

Як зменшити вплив таких пророцтв на ваше життя? Постійно пам’ятайте, що ваші прогнози стосовно майбутнього можуть бути не зовсім точними. Ретельно перевіряйте свої думки, особливо коли вони негативні. Чи є факти, які підтверджують або спростовують їх? Пам’ятайте, що важливо діяти у власних інтересах. Якщо хтось сумнівається у вашій здатності досягти мети, це не означає, що він має рацію. Не дозволяйте чужим думкам демотивувати вас. Бережіть себе. Якщо щось не вдалося, не варто картати себе. Замість цього намагайтеся вивчити досвід цієї невдачі, щоби зрозуміти, що можна покращити. Якщо негативні прогнози та думки починають дедалі частіше підтверджуватися і це впливає на ваше самопочуття, зверніться по допомогу до психотерапевта. Важливо вчасно зупиняти себе, коли здається, що ми опиняємося у пастці власних страхів та сумнівів.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share