Мрію створити в Києві центр феміністичного самозахисту, — Ніна Гаєвська

Ніна Гаєвська

Киянка Ніна Гаєвська багато років тому дізналася про метод самозахисту, який жінки створили для жінок. Методика Wen-Do для того, щоби дбати про себе й мати змогу захиститися. Це інструменти, які доступні як дівчаткам, так і дорослим жінкам.

Пані Ніна багато років мріяла про змогу навчитися методики й передавати іншим жінкам цей досвід. У 2021 році пройшла відбір на школу тренерок із методики Wen-Do, яка вперше за багато років відбулася в Кракові (Польща). У січні 2023 року закінчила річну програму на тренерку із самозахисту й асертивності для жінок і дівчат за методикою Wen-Do. Про унікальну методику тренерка розповіла у свіжому випуску подкасту «Вона. Війна» на Радіо «Накипіло». 

Щоб поділитися своїми знаннями із самозахисту для жінок, ви приїхали до Харкова. Часто буваєте в нас? Які емоції викликає це місто?

За це літо я приїжджаю вдруге. Я люблю Харків. Він дуже імпонує мені, адже в місті багато класних людей. Тому радію, що можу бувати тут частіше.

Ми з вами нині говоритимемо про метод самозахисту, який жінки створили для жінок. Чи розвинена ця галузь в Україні? Як вам удалось опанувати цю методику для себе?

Ця галузь в Україні нині активно розвивається. Тренерок із феміністичного самозахисту стало набагато більше, ніж раніше. Методика Wen-Do прийшла до нас із Заходу. Я навчалася в Польщі. Наскільки мені відомо, я була першою українськомовною жінкою, яка опанувала цю методику. Щаслива, що мала нагоду привезти її в Україну й розвивати.

Пригадаєте свій перший тренінг? Як він відбувався?

Свого першого досвіду тренерки 12-годинного повноцінного навчання я набула після завершення річного навчання. Це було в Польщі. Я вчила українок, які жили там. Це сталося вже після повномасштабного вторгнення. Для мене це було трохи стресово, але дуже надихало, адже кожна учасниця тренінгу взяла з навчання щось своє, те, що важливе саме їй. У цьому я вбачаю велику силу цієї методики: кожна жінка бере щось унікальне для того, щоб її життя стало комфортнішим і безпечнішим.

У вашому інстаграмі є допис про те, як ви вчилися, як уперше потрапили на тренінг у ролі учасниці. Ви пишете там про те, що просто закохалися у цю методику. Поясніть чому.

Я мала досвід відвідування тренінгів самозахисту для жінок раніше, де стикалася з такими речами, які відбивають бажання навчатися далі. На таких тренінгах учили, що та як робити, а потім говорили: «Але ж ви розумієте, ви — жінка. Тому не зможете себе захистити, але будете знати, що можна зробити». А за методикою Wen-Do кожна жінка може себе захистити незалежно від того, у якому вона фізичному стані. Тут важливо собі довіряти.

Чи зріс попит на ваші послуги після початку повномасштабного вторгнення?

Я не можу сказати стовідсотково, бо я почала викладати вже після повномасштабного вторгнення. Але думаю, що так. Свої перші тренінги я почала проводити раніше, ніж завершила навчання, — у травні 2022 року. Це якраз був час звільнення Бучі й Ірпеня. Групи набиралися за декілька годин. Нині — трохи довше. Однак я щаслива, що мої послуги трохи втратили актуальність.

Ви, як фахівчиня, готові до того, що до вас приходять травмовані жінки, жінки з певним досвідом, який не хотілося б мати?

Я відразу попереджаю жінок, які зголошуються на тренінг, що методика Wen-Do не підходить для свіжих травм — треба трохи зачекати. Wen-Do може бути помічною після роботи з психологом. А в разі свіжої травми це може виявитися стресовим і не дуже комфортним. Тому я попередньо обговорюю із жінками, чи їм буде комфортна така робота.

Ваш проєкт отримав підтримку від проєкту «Сама собі ціль». Розкажіть докладніше про це.

Проєкт «Сама собі ціль» надав стипендії жінкам для втілення їхніх ініціатив. Я стала однією з переможниць. Організатори планували обрати трьох переможців, а підтримали 22 проєкти. Кожен із них був унікальним. Один із проєктів — про жінок в історії. Інший пов’язаний із навчанням жінок, які чекають своїх чоловіків із війни, керування яхтами. Чимало було класних проєктів, пов’язаних із реалізацією жінок у сільській місцевості, з підприємництвом, творчістю і наукою.

Чи мали ви досвід викладання для військовослужбовиць? З якими запитами вони приходили?

Безпосередньо для групи військовослужбовиць — ні. Але знаю, що серед учасниць моїх тренінгів були жінки, які служать. Пам’ятаю відгук однієї з них, яка сказала, що для неї було важливим навчитися виставляти кордони між собою та іншими чоловіками-військовослужбовцями. Тому що вона через свій молодий вік і стать у війську потрапляла під подвійну дискримінацію. Тому для неї це було як про захист себе з погляду фізичної безпеки, так і про захист себе від дискримінації.

На вашу думку, яку кількість тренінгів варто відвідати, щоб набути стійкості у психологічній обороні? Чи досить одного заняття, а потім самоосвіти?

Це індивідуально для кожної учасниці. Я не можу назвати якоїсь універсальної кількості. Я сказала б, що тренінги Wen-Do добре перепроходити, так само як тренінги домедичної допомоги, наприклад. Варто ходити до різних тренерів. На щастя, я не одна тренерка в Україні. Тренінг Wen-Do не є панацеєю, але він може відкрити для жінки якісь моменти, на які їй варто звернути увагу й допрацювати.

Наскільки у вас широка робоча географія?

Зараз не згадаю всіх міст, де я бувала з тренінгами. Це Харківська область, Харків, Запоріжжя, Хмільник, Черкаси, Чернігів, Львів, Івано-Франківська область — багато різних міст. Мені важливо приходити до жінок і підтримувати їх, наскільки я можу. Це не залежить від міста чи чогось іще.

Методика Wen-Do — це річ, яку було б незле в школі проходити. Чи не планують цього робити в Україні?

Поки що ні. Я радію, що методика взагалі з’явилася в Україні, що збільшується кількість тренерок. У вересні випуститься ще один потік, який ми навчаємо в Польщі. Завдяки підтримці фундації «Автономія» у Польщі вже другий набір проводять саме для України. Поки що я ставлю за мету популяризувати цю методику, щоб жінки проходили навчання. Але круто буде, якщо в майбутньому це стане частиною шкільної програми.

Чи має ця методика якісь вікові або фізичні обмеження?

Вікових обмежень ми не маємо. До нас можна приходити дівчатам із семи років. Верхньої межі немає. Просто під час формування груп ми враховуємо вік учасниць заради комфорту. З дівчатками й підлітками ми говоримо про інші речі, наприклад даємо інші фізичні прийоми для самозахисту. Так само для жінок з інвалідністю має бути певна адаптація, щоб їм було зручно, а ми дібрали елементи, які будуть їм доступні.

Чи відстає розвиток методики в Україні супроти Європи?

Думаю, ми не відстаємо в плані методики. Ми навчаємось у тренерок, які мають великий досвід. Що стосується кількості тренерок, то їх нині в Україні менше, ніж у Польщі або Німеччині. Але це нормально, адже в Україні цю методику почали впроваджувати із 2022 року. Зважаючи на це, думаю, ми рухаємося дуже швидко.

Розкажіть про свої професійні плани. Можливо, ви вже маєте певні напрацювання та ідеї?

Я мрію створити в Києві центр феміністичного самозахисту, щоб ця методика була більш доступною для жінок різного достатку. Планую, щоб цей центр працював безплатно для тих, хто не має змоги заплатити, і платно, хто хоче відвідати тренінг, але не належить до вразливої категорії та може оплатити навчання. Іще не можу точно сказати, коли відкрию його, але я вірю, що мені це вдасться.

Де можна стежити за розкладом ваших навчань?

У фейсбуку ми ведемо групу «Wen-Do в Україні», де я публікую все, що може бути корисним. Не тільки я проводжу навчання, тому ділюсь інформацією. Кого цікавить розклад саме моїх тренінгів, то зазвичай я публікую їх просто у своєму інстаграм-профілі.

Читайте також

Total
0
Share