Після декількох корупційних скандалів президент заявив про намір ліквідувати медико-соціальні експертні комісії в Україні. Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони щодо реформування системи медико-соціальної експертизи. Зокрема, доручив Кабміну розробити та подати на розгляд Верховної Ради законопроєкт, який би передбачав ліквідацію МСЕК з 31 грудня 2024 року. Про це йдеться в указі президента № 732/2024. Аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини Богдан Мойса в ранковому етері на Радіо «Накипіло» заявив, що питання реформування МСЕКів значно глибше, ніж просто реформування структури.
Головне завдання — узяти до уваги права людей з інвалідністю
На думку аналітика, передусім потрібно змінити підхід до оцінювання стану здоров’я людини, а рішення про призначення інвалідності треба ухвалювати на основі міжнародної системи класифікації захворювань. Богдан Мойса наголосив, що людині потрібно визначити не тільки групу інвалідності, але й ступінь утрати професійної працездатності й потрібні допоміжні засоби: медичні вироби та програму реабілітації.
«Я не говоритиму про зловживання, про це дуже багато сказано. Я зверну увагу на права людей з інвалідністю, оскільки раніше відбувалося консервування системи оцінювання інвалідності, коли основним було не те, що людині перешкоджає», — зазначив експерт.
Керівник проєктного офісу громадської спілки «Ліга сильних» Богдан Кохан, який тривалий час працює у напрямі реформування МСЕКів, пояснив: законопроєкт, що нині напрацював МОЗ, — це тільки основа; чимало нюансів випишуть у підзаконних актах, яких наразі немає. Тому й багато моментів поки не врегульовано. На думку представника ГО «Ліга сильних», залишилося обмаль часу, щоб напрацювати ці документи.
Експерти наголошують на коротких термінах для реформування МСЕКів
«Ми вважаємо, що якісно підготувати це неможливо фізично в такі короткі терміни», — пояснив Богдан Кохан і додав, що поки не оприлюднять усього переліку документів, яким передбачено реформування МСЕКів, загалом реформа скидається на зміну вивіски.
Керівник проєктного офісу ГС «Ліга сильних» переконаний, що реформа мала б усунути не тільки корупційний, але й бюрократичний складник. Він розповів, що чимало МСЕКів є недоступними для людей з інвалідністю: «Це вузькі сходи й коридори, я вже не кажу про вбиральні, у які навіть здоровій людині треба заходити боком. У цих приміщеннях немає підйомників і ліфтів. Ветерани з протезами змушені підніматися на другий поверх крутими сходами, а потім їх іще й можуть відправити зробити ксерокопію».
Богдан Кохан навів для прикладу німецьку модель визначення інвалідності. Зокрема, у Німеччині на законодавчому рівні передбачено медичні критерії оцінювання інвалідності та стандартизований підхід до фізичних, психічних та емоційних обстежень. Ступінь інвалідності визначають у відсотках — від 20 до 100.
«Кожна людина має доступ до цього й може подивитися цю шкалу та зрозуміти, чи може вона претендувати на якийсь ступінь інвалідності й що передбачено цим. Тобто все максимально прозоро й доступно», — зазначив представник «Ліги сильних».
Функції МСЕКів передадуть кластерним і надкластерним лікарням
Напередодні міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко повідомив журналістам, що медико-соціальні експертні комісії з 1 січня 2025 року призупинять свою діяльність як окремі юридичні особи, а їхні функції передадуть кластерним і надкластерним лікарням, які утворили під час медичної реформи у 2023 році, де кожен регіон України став окремим шпитальним округом, що й собі поділяється на кластери. Ці лікарні під’єднано до електронної системи охорони здоров’я, тому можна буде побачити, який лікар ухвалив рішення про інвалідність. Про це повідомило національне інформаційне агентство Укрінформ.
1 листопада МОЗ повідомило, що Уряд схвалив законопроєкт, за яким МСЕКи замінять експертні команди лікарів-практиків. Вони оцінюватимуть повсякденне функціонування людини та працюватимуть в багатопрофільних лікарнях, де вже є мультидисциплінарні реабілітаційні команди.
«Ці лікарні оснащені усім необхідним для оцінювання та додаткового обстеження і мають у штаті достатню кількість профільних фахівців, з яких можна буде формувати команди, виходячи з потреб кожного окремого пацієнта. За потреби команда може провести оцінювання не лише очно в закладі, а й заочно, дистанційно чи з виїздом до пацієнта», — повідомляє Міністерство охорони здоров‘я.
Крім того, законопроект передбачає такі зміни:
Документ розробило МОЗ спільно з пацієнтськими організаціями та експертами.
Остання крапля — корупційний скандал з очільницею МСЕКу в Хмельницькому
Таке рішення у Мінздоров’я ухвалили після гучних скандалів, у центрі яких опинилися фахівці МСЕКу. Каталізатором стали дві гучні справи, а саме — головної лікарки Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи та її сина, у яких у результаті обшуку знайшли понад шість мільйонів доларів, а також більш ніж шістдесятьох хмельницьких прокурорів, що оформили інвалідність, а тепер отримують пенсії.
У багатьох регіонах України з’являються повідомлення про ймовірне незаконне збагачення членів МСЕКів і пенсії у лікарів. Правоохоронні органи розслідують імовірні зловживання службовим становищем медиків МСЕКів.
Куди звертатися у перехідний період
Нагадаємо, що в Міністерстві охорони здоров’я ще 2023 року декларували, що з кінця 2024 року МСЕК розформують.
До січня 2025 року залишилося два місяці — це час, поки триває ліквідація МСЕКів і реформування законодавчої бази. Що робити людям, які недавно дістали травми, невідомо. На думку президента Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів Віктора Сердюка, поки функції МСЕКів передадуть кластерним і надкластерним лікарням у системі надання інвалідності пануватиме хаос, а військовослужбовці або цивільні, які дістали поранення і оформлятимуть інвалідність, зіткнуться з тим, що відповідної структури не виявиться. Про це написало видання «Фокус».