Це партнерський матеріал
До 24 лютого 2022 року IT-сфера в Харкові процвітала, місто називали одним із найважливіших технологічних центрів України, де зосереджувалася значна частина IT-потенціалу країни.
Війна внесла свої корективи: багато компаній і спеціалістів були змушені релокуватися або повністю перейшли на дистанційну роботу. Це викликало серйозні виклики для збереження робочих місць і підтримки бізнес-процесів.
Попри це, IT-ринок у Харкові зростає, каже Олександр Луцик, керівник харківського офісу «EPAM Україна». Якщо у 2021 році в місті працювали понад 45 000 ІТ-фахівців у понад 510 компаніях, то у 2024 році, за даними Kharkiv IT Cluster,кількість компаній збільшилась до 600, в яких сукупно працює близько 60 000 людей.
«Але варто звернути увагу, що ці 50 тисяч у 2021 році працювали з Харкова. 60 тисяч, про які ми говоримо зараз — це вже те, що ми називаємо “метакластер” із харків'ян, людей зі Східної України. У місті зараз зменшилась кількість IT-спеціалістів: за оцінками DOU, це приблизно 15–20 тисяч. Якщо на початку повномасштабного вторгнення у Харкові було приблизно 14% українського IT-ринку, то зараз це приблизно 4% IT-шників. Є важливий момент: і ми, й інші компанії на ринку почали активніше наймати людей, з'являються певні позиції. Це вселяє стриманий оптимізм», — каже Луцик.
Попри війну, українські ІТ-спеціалісти залишаються конкурентними на світовому ринку. Існує стереотип, що замовники з-за кордону менше хочуть співпрацювати з українським ІТ через ризики, пов'язані з бойовими діями. Однак Олександр каже, що завдяки опрацюванню і підготовці бізнесу до різних сценаріїв, багато замовників все ж таки приймають рішення на користь України як локації для розробки.
На кінець 2024 року в Україні сплачують податки 302 тисячі IT-спеціалістів, приблизно третина з них, 64 тисячі, при цьому перебувають за кордоном. Олександр каже, держава має розробити план щодо того, як повернути цих людей, врегулювавши проблемні для індустрії питання.
У Харкові залишаються працювати приблизно 350 спеціалістів EPAM. Переважно IT-шники працюють з дому, хоча у «EPAM Україна» є коворкінги та офіси по всій Україні. До цих локацій спеціалісти ходять зокрема у випадку блекаутів чи віялових відключень, адже коворкінги та офіси оснащені генераторами, зарядними станціями, безперебійним інтернетом і всім необхідним для комфортної роботи.
Багато IT-фахівців пішли до лав Сил оборони: в ЕРАМ Україна їх 400. Компанія зберігає за ними робочі місця, підтримує фінансово та сприяє адаптації після повернення. Також у ЕРАМ регулярно проходять лекції з військовими психологами, створені інструкції для менеджерів і HR-фахівців з рекомендаціями щодо комунікації та фокусів під час перших зустрічей після повернення.
Такі ініціативи допомагають ветеранам повернутися до роботи і відчути підтримку з боку колективу та компанії, а співробітникам і керівникам — краще зрозуміти, як створити гнучке, адаптивне та дружнє середовище для всіх. Також ветерани отримують доступ до консультацій психотерапевтів, психологів, коучів, які допомагають справлятися з викликами переходу до мирного життя.
«Людині, яка повертається з війська, ми допомагаємо синхронізуватися з подіями, які відбувалися в компанії. Насамперед ми надсилаємо вітальний лист, де розповідаємо, що конкретно відбувалося, поки колеги не було, які процеси заплановані, що робити далі. До того ж ми надаємо оплачувану відпустку до 60 днів, аби ветеран міг провести певний час із сім'єю», — додає Олександр Луцик.
EPAM надає ветеранам можливість розпочати кар'єру в ІТ завдяки програмі «ІТ для ветеранів», яка діє з 2023 року. Програма охоплює основи комп'ютерних наук і програмування, допомагає визначитися з майбутньою спеціалізацією. Понад 150 ветеранів уже скористалися цією можливістю, а деякі з перших випускників вже працюють в ІТ, зокрема в «EPAM Україна».
За рік, що минає, «EPAM Україна» найняла близько тисячі спеціалістів, половина з них — початківці. Загалом у компанії зараз працює близько 9 600 співробітників, понад 8600 - технічні спеціалісти. 37% з них — випускники EPAM Campus.
«Звісно, серед випускників EPAM Campus є і “світчери”, які змінили професію і вже мали якийсь досвід, але абсолютна більшість — це саме студенти різних українських ВНЗ. Тисячі закінчили харківські університети. Ми продовжуємо вкладатися в цей напрям, віримо в освіту в Харкові та вважаємо, що цей процес не має зупинятися», — додає Луцик.
Компанія співпрацює з багатьма харківськими ВНЗ, зокрема з Харківським національним університетом радіоелектроніки, Національним університетом імені Каразіна, Аерокосмічним університетом, Харківським політехом, Національним економічним університетом та багатьма іншими.
У ХНУРЕ завдяки роботі ЕРАМ і Kharkiv IT Cluster улітку відкрили безпечний простір, де можуть навчатися до 2 300 студентів. Понад те, EPAM разом з іншими ІТ-компаніями Харкова виділили гроші на облаштування безпечного простору в Університеті імені Каразіна.
Разом із фондом savED компанія почала ремонт укриттів у Печенізькому ліцеї імені Г. Семирадського. Відкрити оновлений простір планують у січні 2025 року.
Якщо раніше харківські ІТ-компанії розглядали одна одну як конкурентів, то в останні роки вони перейшли до взаємодії та спільних проєктів, що допомагають освіті, захисникам або місту в цілому. Одним із яскравих прикладів такої співпраці став ситуаційний центр для реагування на надзвичайні події й загрози у Харкові.
Його створення ініціювали міська рада Харкова разом з Агентством США з міжнародного розвитку, а профінансували 12 IT-компаній із Kharkiv IT Cluster. У центрі, що знаходиться у сховищі, фахівці моніторять можливі загрози місту й оперативно реагують на виклики. Інформація до центру надходить через міську систему відеоспостереження, яку також вдосконалили. У межах проєкту модернізували систему оповіщення про ракетні атаки, що полегшить роботу екстрених служб і зменшить тривалість тривог у місті.
«Зараз до хвилини в реальному режимі часу є у відповідних структур, аби зреагувати, направити необхідну кількість ресурсів і зробити відповідні дії. Я щиро радів, коли наша компанія та всі, хто долучався, отримали почесну відзнаку, де було написано “За збережені життя”. Для мене це дуже важливо. Є відчуття необхідності роботи, яка була зроблена. Звичайно, кількість задач на 2025 рік — шалена, але треба згадувати позитивні речі, бо вони дійсно були», — резюмує Олександр Луцик.
Попри виклики війни, харківська IT-індустрія може відновити свій статус драйвера економічного розвитку регіону через залучення нових інвестицій і посилення освітньої бази. Співпраця компаній із університетами дозволяє скоротити розрив між освітою та потребами ринку праці, а також дає можливість готувати нових фахівців.
Один із потенційних напрямків для подальшого зростання — налагодження тісніших зв'язків між ІТ-середовищем і владою, унормування з боку держави чутливих для IT питань: бронювання та можливості відряджень, а також реалізація проєктів для захисту, підтримки і відновлення України.