Андре Бретону — одному з основоположників сюрреалізму й шанувальникові психоаналізу — приписують авторство простої та корисної вправи, яка не тільки дасть змогу збоку подивитися на поточні події та переживання, заспокоїтися і відновити баланс, але й позитивно вплине на ваш творчий потенціал.
«Вільне письмо» — проста вправа, що допоможе вивільнити накопичений стрес і налаштуватися на нове.
Отже: приділіть 20 хвилин, якщо є змога, знайдіть тихе місце, візьміть папір і ручку і просто пишіть. Не роздумуйте, пишіть швидко й вільно, не приділяючи уваги деталям і помилкам.
Перенесіть на папір усе, що цієї хвилини спадає вам на думку. Не зупиняйтеся — нехай вас не бентежать креслення, нерівності почерку й недоречні слова. Закінчіть свій лист у момент, коли відчуєте, що ваші думки течуть спокійніше й повільніше.
Будьте впевнені: те, що під час першого читання здивує вас, згодом може виявитися корисним і несподіваним відкриттям. Перечитайте текст наступного дня. Повірте, це буде дуже цікаво.
А ось «інструкція» від самого Бретона зі знаменитого «Маніфесту сюрреалізму»:
«Влаштувавшись у якомусь куточку, де вашій думці буде найлегше зосередитися на самій собі, озбройтеся письмовим приладдям. Розслабтеся, наскільки це у ваших силах, приведіть себе у стан найбільшої сприйнятливості. Забудьте про свою геніальність і про свої таланти, так само як і про таланти всіх інших людей. Починайте писати швидко, без будь-якої наперед запланованої теми, настільки швидко, щоб не запам’ятовувати й не намагатися перечитати написане.
Перша фраза прийде сама собою — ось чому слушний той факт, що будь-якої миті всередині нас існує якась фраза, зовсім далека від нашої свідомої думки і яка тільки потребує зовнішнього виявлення.
Продовжуйте так само, як вам заманеться. Покладіться на те, що шепіт, який ви чуєте, ніколи не може припинитися. Якщо виникне загроза зупинки через зроблену вами помилку (скажімо, через помилку внаслідок неуважності), не вагаючись сходіть із цього занадто ясного шляху».
Фрирайтинг (вільний лист, англ. free writing) — а саме так сучасною мовою зветься ця техніка — це методика письма, що допомагає знайти неординарні рішення та ідеї. За ефективністю подібна до методу мозкового штурму. Чарівна паличка для долання стресу, виходу із творчого глухого кута або вирішення нагальної потреби.