Ви пам’ятаєте, як прокинулися 24 лютого 2022 року? У що були вдягнені? Кому першому подзвонили? Про що подумали? Той день закарбувався у пам’яті українців майже похвилинно. Він здавався нескінченним.
Минув рік, і ми достеменно знаємо, що життя триває. Ми навчилися адаптуватися до багатьох речей, продовжувати мирні справи та знаходити приводи для радості та щастя. Але наприкінці лютого 2023 року залишатися у балансі стає складніше.
Виникає «синдром річниці». Тривога, роздратування, нав’язливі думки, флешбеки, відкладання планів, нічні жахіття… Спроби знову і знову осмислити свої рішення та поведінку на початку війни. Знайти відповідальних та винуватих. Відчути провину та вкотре оцінити власний внесок у наближення Перемоги. Обов’язково реагує тіло: від відчуття скам’янілості до сліз та нервового тремтіння. Тіло ніби перестає слухатися.
Досить часто синдром річниці провокує приймати доволі ризиковані рішення. Хочеться зробити щось спонтанне та значуще: звільнитися з роботи, розірвати стосунки, безконтрольно витратити запаси грошей. Усе це щедро приправлене інформаційним і психологічним тиском з боку агресора та різноманіттям новин.
Величезну роль тут відіграє магічне мислення: здатність асоціювати символи та реальні події, спираючись на вибіркові факти та викривлену реальність. Певна дата — отже, певні події. Байдуже на реальний стан речей. Реалість ми розуміємо головою, а синдром річниці — це про пам’ять тіла. Ніби заново психіка прагне перепрожити подію в аналогічний час року. Про це знають усі, хто переживав катастрофічні події, втрачав близьких, приймав невідворотні рішення.
Синдром річниці може настати, а може й ні. Це залежить від багатьох факторів. Намагайтеся в часи навколо травмуючоі дати користуватися простими правилами, що допоможуть легше прожити ці дні
Відкрийте календар, подивіться на дату. Зараз 2023 рік. Нагадайте собі про це.
Намагайтеся наповнити життя рутинними справами в цей період. Звичне допомагає бути у спокої.
Обов’язково проживайте емоції, що виникають, особливо тілесні. Плачте, виявляйте роздратованість і агресію, пам’ятаючи про екологічні способи.
Говоріть і діліться почуттями та думками: із близькими, друзями, та навіть із самим собою, створивши дописи в соціальній мережі.
Відкладіть прийняття важливих рішень хоча б на два тижні від трагічної дати.
Проаналізуйте, як змінилося ваше життя від початку війни:
Чого ви навчилися, у чому змінилися?
Що було найбільшим надбанням цього року?
За що ви дякуєте собі, а чим пишаєтеся?
Хто є поряд із вами та до кого ви можете звернутися?
Це допоможе відчути: ми змінилися
Ми оновлені, сильні, хоробрі. Українці, які вірять у Перемогу та продовжують боротьбу. А отже, на календарі може з’являтися будь-яка дата: ми її сприймемо та проживемо по-іншому.
https://nakipelo.ua/pro-seks-i-viynu-2/