Ви жайворонок чи сова? Упевнені, ви легко знайшли відповідь на це запитання. Але чи знаєте ви, що сучасна наука виділяє вже більше варіантів хронотипів? Саме про них і піде мова сьогодні.
Хронотип — це тип біоритму людини, який визначає її працездатність залежно від часу доби з огляду на режими сну та продуктивності. Це індивідуальна, генетично визначена й еволюційно сформована особливість організму. Хронотип залежить від багатьох факторів: гормональних і зовнішніх, як-от географічної широти, а також віку та здоров’я.
Хронотип — це не тільки про людей, але й про тварин.
Цікаво, що увагу на наявність природних біоритмів сну та продуктивності звернули після появи електричної енергії. Доти людство вставало з першими променями сонця і лягало спати після заходу, оскільки в темряві було складно виконувати важливі справи, зберігаючи якість і мотивацію до праці.
Сучасні спостереження дали змогу поділити людей уже не тільки на жайворонків і сов. До них додався ще один хронотип, що має символічну назву «голуб» — це людина, яка прокидається між 7:00 і 9:00, має рівномірний розподіл активності протягом дня і лягає спати приблизно о 23:00. Це найсприятливіший варіант для побудови продуктивного життя у сучасному світі.
Є і інші варіанти розподілу хронотипів. Наприклад, американський дослідник Майкл Бреус у книжці «Завжди вчасно» докладно описав, як визначити свій хронотип, а завдяки цьому й зрозуміти, коли ви відчуваєте найбільшу втому й коли ваш рівень продуктивності досягає піку.
Дослідник запропонував уже не три, а чотири варіанти хронотипу. Це ведмідь, лев, вовк і дельфін. Кожен із них має свої природні звички щодо сну й енергетичні режими. Якщо ви будете адаптувати свій розпорядок до вашого хронотипу, вам буде легше прокидатися, ви відчуватимете менше післяобідньої втоми, а ваша продуктивність зросте.
Важливо не забувати, що всі ми унікальні. Дотримання режиму сну й активності, яке дасть змогу створити основу фізичного та психічного здоров’я, має базуватися на індивідуальних особливостях і біологічних ритмах. До того ж не варто нехтувати зміни біологічних ритмів протягом життя. Так, майже всі діти є жайворонками: вони рано прокидаються, активні протягом дня та із заходом сонця готові йти спати. Люди похилого віку зазвичай прокидаються на зорі та здатні рівномірно розподіляти свою енергію протягом дня. Увечері їм потрібен відпочинок для відновлення сил.
Знати себе — невіддільна частина побудови гармонійного та якісного життя, у якому буде місце і сну, і активності.