Пошук ресурсу під час війни

На жаль, у житті майже кожного українця зараз склалася стресогенна ситуація: бойові дії, втрати близьких, економічна криза, руйнування життєвих планів…

Список можна продовжувати. Для успішного подолання та проживання подібних етапів життя надважливим є активне залучення усіх можливих ресурсів. 

Ізраїльський психолог-травмотерапевт Мулі Лаад тривалий час досліджував способи поведінки людей у стресогенних ситуаціях.

Його висновки: у кожної людини є власна унікальна комбінація ресурсів боротьби з несприятливими обставинами, своя «мова ресурсів». Ідеї Лаада стали основою так званої BASIC Ph Model. 

Модель складається із шести основних параметрів, що являють собою фундамент поведінки людини під час перебування у несприятливих обставинах. Кожна літера в назві моделі BASIC Ph означає якийсь ресурс.

  1. Belief (віра): філософія життя, світогляд, вірування та моральні цінності. Вірування можуть бути будь-які, важливим є сам факт наявності віри.

  1. Affect (афект): почуття, емоції.

Цей спосіб подолання кризи пов’язаний насамперед із виявленням почуттів та їх проживанням. Мова йде про будь-який спосіб: вербально, письмово, навіть без слів — у танці, малюнку, в музиці, в театральній постанові. 

  1. Social (соціум): родина, друзі, професіонали допоміжних професій, суспільство в цілому. 

Основа цього ресурсу — комунікації. Йому властиве прагнення до спілкування, соціальна включеність, бажання бути серед людей та отримати від них підтвердження, що Ви живий/жива, чимось корисний/корисна, можете на щось впливати.

  1. Imagination (уява): творчість, фантазія, інтуїція.

Цей спосіб подолання кризи базується на творчості, починаючі від мануальних практик (малювання, гончарство, плетіння), завершуючи пошуком креативних рішень розв’язання актуальних проблем.

  1. Cognition (когніція): знання, логіка, реальність, думки.

Спосіб подолання кризи через актуалізацію ментальних здібностей, вміння логічно та критично мислити, аналізувати проблеми та раціонально вирішувати їх. Ця стратегія передбачає аналітичну роботу, складання списків чи планів.






  1. Physiology (фізіологія): фізична, чуттєва модальність та тілесність. 

Передбачає фізичну активність: спорт, фізична працю, медитації, прогулянки на природі, походи в гори, отримання тілесних задоволень (їжа, секс).






У реальності кожна людина спирається на більш ніж одну стратегію одночасно.

Як визначити, які ресурси є оптимальними для вас? 

  • Згадайте свій попередній досвід: на що ви спиралися раніше в періоди криз? 
  • Створіть оповідь, головний герой якої потрапив у біду. Він може скористатися будь-яким ресурсом, навіть магічним. Проаналізуйте фантазію та визначте відповідники у реальному житті. 
  • Пройдіть тест, адаптований до цієї шкали (можна знайти в мережі Інтернет).

Обов’язково знаходьте час та можливість відновити свої ресурси. Пам’ятайте: на шляху до Перемоги всім нам знадобляться сили та наснага. Шукати та поповнювати їх — це також наближати Перемогу.


Війна обов’язково закінчиться. А уроки мудрості залишаться з нами і в оновленому мирному житті

 

Читайте також

Total
0
Share