Переконання, що зупиняють і обмежують 

Словник підказує нам, що переконання — це сталі правила життя, у які ми щиро віримо, які сприймаємо як правильні й робимо основою для своєї діяльності. Сформовані ще в дитинстві, під впливом важливих людей із нашого оточення, переконання надалі не аналізують повторно, а перетворюють на персональні аксіоми.

Буває так, що ці аксіоми, перевірені в реальності інших, виявляються фальшивими та руйнівними, але чомусь і далі працюють для нас. Чому так відбувається і що таке переконання, які звужують наші можливості? Про це розповідає авторка подкасту «Психотерапевтична п’ятихвилинка», психотерапевтка Наталія Завгородня

Переконання та установки, що обмежують нас, формуються ще в дитинстві. Нагадаємо, що дитина не має критичного мислення. Доволі часто оточення (насамперед батьки), намагаючись зробити дитиною зручною, керованою і легкою для контролювання, використовує формулювання, що залишаються у психіці вже дорослої людини як єдино можлива реальність. Це можуть бути як індивідуальні, так і більш глобальні формули. Наприклад: «ти занадто лінивий/-а», «легких грошей не заробиш», «зірками стають ті, кому судилося, талант тут ні до чого», «у великому місті не добитися успіху». Варіантів нескінченна кількість. 

Звернути увагу потрібно перш за все на ті твердження, які ви самі не піддаєте жодній рефлексії. Це ніби аксіома. Це настільки зрозуміло, що не потребує пояснення. Настільки абсолютно, що змінити це неможливо ні за яких обставин. Якщо ж інша людина починає дискутувати з вами, намагаючись показати неправдивість вашої аксіоми, це викликає роздратування та іноді навіть злість. Тобто установка, що обмежує, перш за все забирає в нас можливість сумніватися, сприймати альтернативні варіанти розвитку подій, навчатися від інших і пробувати принципово нове. Адже несвідомо виникає дуже сильна суперечність. Є чітке уявлення про себе, зазвичай зрозуміле й безпечне, за яке ми дякуємо дитинству, і бажання та потреби, часто несподівані та тривожні. Кому вірити: собі чи уявленню про себе? 

Здається, що все надзвичайно просто: варто виявити ті установки, що обмежують вас, витіснити їх і позбутися, відкриваючи шлях до справжнього успіху. Проблема починається з того, що не так просто самостійно виявити, які саме мисленнєві формули та знайомі з дитинства твердження є тими конструктами, на яких будується життя. Найкращим рішенням буде шукати установки й переконання, що обмежують, у діалозі з усвідомленою та зацікавленою людиною, наприклад із вашим психотерапевтом. Але самостійно можна спробувати також.

Часто переконання, що обмежують нас, мають у своєму складі частку не: «я не здатний/-а», «великих грошей не заробиш» і так далі. Крім того, оскільки своєю метою в дитинстві вони мають контроль та обмеження, у них нерідко наявний компонент примусу: «я повинен», «це мій обов’язок». 

Важливо пам’ятати: переконання та установки є для того, щоби зробити наше життя легшим, дозволити не витрачати час на пошуки відповідей і рішень там, де ми вже маємо попередній досвід. Об’єктивно немає поганих або добрих переконань. Будь-яка установка за певних обставин може як обмежувати, так і надавати крила для розвитку. Головне — зважати на те, що світ змінюється, і ми змінюємося разом із ним. Отже, не все, що було очевидним раніше, залишається таким самим нині. 

Крім того, укотре нагадаємо, що немає двох однакових людей і двох ідентичних сценаріїв життя. Те, що могло бути надзвичайно конструктивним і ресурсним, наприклад, для ваших батьків, для вас може бути відверто руйнівним.

Приділяйте увагу своєму мовленню. Саме воно віддзеркалює ваше мислення. Зверніть увагу на ті формулювання, що з’являються спонтанно й автоматично і не піддаються критиці навіть від найавторитетніших людей. Виберіть тему, у якій ви відчуваєте потребу розвиватися, і випишіть усі переконання про неї на окремий аркуш паперу. Через певний проміжок часу, наприклад день або два, поверніться до них, прочитайте вголос, спробуйте уявити, що за допомогою цих формулювань ви хочете звернутися до близької вам людини. Відчуйте, які емоції це викличе, буде це підтримувальним чи, навпаки, зупинятиме й обмежуватиме. Так само відбувається з вами. Замініть деструктивні твердження на ресурсні й по-справжньому підтримувальні.

Читайте також

Total
0
Share