Що робити, коли вам дають непрохані поради? Відповідь на це шукайте в новому випуску програми «Психотерапевтична п’ятихвилинка».
Ризикнемо припустити, що з такою ситуацією стикалися усі. Поради, про які ми не просили, — частина спілкування з близькими, колективом, друзями або партнерами. Здавалося б, у чому проблема? Тільки добрі наміри лежать в основі бажання висловити свою думку, показати бачення ситуації та запропонувати варіант рішення. Але так лише на перший погляд. Якщо придивитися ближче, за бажанням творити добро для усіх навколо приховано пасивну агресію та порушення особистих кордонів.
Уявімо, як доброзичлива колега рекомендує перестати їсти м’ясо, бо, за даними досліджень, воно провокує розвиток раку. Очевидно, що ні посилань на дослідження, ні можливості компетентного бачення ситуації ваша колега, якщо вона не лікарка, дати не може. Крім того, вона може не знати про ваш стан здоров’я і харчові вподобання. Така ситуація — приклад спроби порушити особисті кордони.
Та сама колежанка вже в іншій розмові може сказати щось таке: «Довгі сукні тобі так пасують, маєш у них стрункіший вигляд, тому носи їх частіше». До порушення особистих кордонів додається і пасивна агресія. Бо це не комплімент! Розшифровка проста: «В усіх сукнях, крім довгих, ти видаєшся великою та товстою». Прямо сказати таке й подати загорнутим у пораду — зовсім різні речі. Отже, звертайте увагу на те, яке насправді послання приховано в порадах.
Зазвичай авторами непроханих порад є близькі. Саме тому побудувати або відбудувати власні кордони в таких взаєминах доволі не просто. Утім, постійні спроби комунікації згори, з позиції «я знаю і розумію краще, даватиму поради та рекомендації, бо маю на це право за фактом близькості», призводять до накопичення роздратування, образ і недовіри. Лише питання часу, коли це спричинить конфлікт або завершення стосунків.
Нагадаємо, що відповідальність за побудову взаємин рівномірно розподілено за всіма учасниками комунікації. Ваші кордони порушено, зокрема, і тому, що ви не повідомили про те, як ви сприймаєте та проживаєте таке.
Як зробити це екологічно?
Як чинити, якщо ви помітили в собі бажання давати поради й робите це під час спілкування з навколишніми?