Війна — складний час, коли й далі беззаперечно вірити в дива та зберігати відчуття того, що добро обов’язково переможе, іноді не так просто. Завжди в цьому нам допомагало мистецтво. Сьогодні пропонуємо поговорити про мультфільми, які навіть у важкі часи здатні надихати й бути джерелом для роздумів та інсайтів.
І почнімо з прекрасного витвору мистецтва, що навіть назвати простим мультиплікаційним фільмом, буде складно. «Могила світлячків» — японський анімаційний фільм 1988 року, створений на основі автобіографічного роману Акіюкі Носаки. Герої роману — діти, брат і сестра, що стали сиротами під час Другої світової війни. Як залишити світло в собі й не втратити дивовижного дитячого світогляду — про це ця історія. А ще — про добрих людей, які випадково опиняються поряд у найскладніші моменти життя дітей; про світло всередині нас — навіть у найтемнішу пору. І кому, як не українцям, розуміти й відчувати це. Прекрасна музика, що стала класикою саундтреків. Тендітна й вишукана палітра. І щемка історія. Про дітей на війні. Для кожного з наших внутрішніх дітей сьогодні.
«Уперед і вгору» — таку назву має історія про пригоди старого буркуна, життя якого наближається до завершення. Про що шкодує людина в такому поважному віці, про що мріє, на що спирається? Часто нам важко зрозуміти бажання і прагнення наших близьких саме такого, особливо вразливого віку. Як знайти спільну мову й про що ми можемо шкодувати на порозі смерті… Про матеріальний і духовний світи, що завжди поруч. Це мультфільм саме про це. Ризикнемо назвати його філософським. Тож готуйтеся до роздумів і відкриттів.
Продовжує цю тему й сучасна інтерпретація «Маленького принца», створена 2015 року у Франції. В історії XXI сторіччя головна героїня — маленька дівчина, яка за примхою матері й розробленим нею «планом життя» опиняється у престижному районі, де має піти в такий самий престижний ліцей. Та випадково по сусідству розташований будинок таємничого пана, літак на подвір’ї якого засвідчує, що раніше чоловік був пілотом. Знайомство цих двох дає початок пригодам, у яких знайдеться важливе місце і для класичних героїв Екзюпері. Мультфільм цікавий усім, хто забуває, які навантаження нині лягли на плечі дітей і який часом складний їхній світ. Вочевидь, він точно не складається тільки зі шкільних занять, оцінок, задоволення сподівань і проєкцій батьків. Нагадати про це буває корисно. Насамперед — собі.
А от головний герой мультфільму «Коко» — хлопчик Міґель — у пошуках своєї мрії опиняється у країні мертвих. Там, серед померлих родичів, він шукає розради й допомоги. Символічна й доросла історія про сім’ю, рід і корені. Про те, що в найскладніший час спиратися на традиції, сімейні міти й бути частиною великої родини — важливий ресурс як для дітей, так і для дорослих.
Не сказати про «Мавку» було б просто неможливо. Якщо серед наших читачів є ті, хто ще не відкрив для себе цієї історії, то саме час. Бо завжди є час для любові та світла.