Користь злості

Чи є користь від злості? У чому вона полягає? Чому небезпечно блокувати в собі цю емоцію? Про все це — слухайте в новому випуску «Психотерапевтичної п’ятихвилинки».

Користь злості

Сьогодні йтиметься про злість. Що це за емоція? Навіщо вона нам? У чому її користь і яка небезпека блокувати в собі прояви злості? Почнімо з того, що злість має дуже важливу функцію повідомлення про порушені особисті кордони й незадоволені потреби.

Її поява означає, що певну нашу потребу наразі не задоволено. Те, що є зараз актуальним, важливим і бажаним, неможливо отримати. Наші кордони порушено або над ними нависає така загроза. Ми можемо стикатися із цим у ситуаціях дефіциту. Наприклад, почуваємо злість, коли не отримуємо достатньої уваги від коханої людини або коли не можемо забезпечити дитині спокійний сон через постійні сигнали повітряної тривоги. Проте злість також може з’являтися і в тих ситуаціях, коли ми маємо чогось забагато, але не можемо цим поділитися. Тобто неможливо встановити нові кордони з іншими. 

Злість як емоція не є однорідною та має певні рівні інтенсивності — від незадоволення, роздратування та обурення до безпосередньої злості, гніву та люті. Некерованою формою злості є так званий афект, коли людина втрачає зв’язок із реальністю через звуження свідомості, а контроль над проявами злості й поведінкою стає неможливим. 

Злість — це емоція, що має багато енергетичного ресурсу. Згадайте себе в моменти, коли ви злі. Зазвичай ви почуваєтеся сповненими енергії та сил. Цьому є еволюційне пояснення. Злість сигналізує про нереалізовані потреби й дає сили для боротьби за них і відновлення своїх кордонів. Це основа виживання. Функція злості — забезпечити навіть фізичний опір, коли це потрібно. 

Для сучасної людини злість — лакмусовий папірець, який допомагає зрозуміти, на що саме варто звернути увагу прямо зараз, які бажання і потреби актуальні, де порушено кордони. В умовах, коли злість блокують, із цим виникає багато проблем. Злість можуть просто не виявляти, а можуть і не усвідомлювати. Саме в такому випадку ситуація буде найгіршою. Людина просто не розумітиме себе, а отже не зможе рухатися у правильному напрямі для свого щастя та реалізації.

Традиційно ми стикаємося із забороною на прояв злості. Вочевидь, маємо звернутися до дитячих спогадів. Найпростішою формою заборони проявляти злість є покарання. Пряма залежність. Будеш злитися — тебе покарають. Зручна для батьків дитина виростає у розгубленого та слабкого дорослого. Заборона на злість може також реалізуватися через почуття провини. Бабуся повідомляє онуці, як у неї болить голова і як їй сумно, коли вона бачить її злою, вкладаючи в голову майбутньої жінки правило нехтувати свої потреби для збереження важливих взаємин. Привіт, токсичні стосунки й домашнє насилля. 

Найпоширеніший варіант — маніпуляція через почуття сорому. Наприклад: «Подивися на себе, яка ти негарна, коли злишся…».

Для дорослих людей додаємо сюди ще вплив релігії з обов’язковим попередженням про покарання за так звані негативні емоції. І, звичайно ж, не можемо не згадати найрізноманітніших «магічних фахівців», яким дуже вигідно підтримувати своїх клієнтів у стані жертви, що не розуміє своїх справжніх потреб і не здатна відмовитися від їхніх «послуг». Тож очевидно, що злість небезпечна. Проте насправді вже для самих «спеціалістів». 

Злість — це важлива емоція під час війни. Адже праведна злість дає багато енергії для боротьби за справедливість. І це ще одна функція злості — обстоювання справедливості. 

До певної міри символічно, що злість — це наше емоційне пальне, за допомогою якого ми продовжуємо боротьбу. Злість — основа рішучості, хоробрості, уміння без вагань казати «ні», розвиватися та бути задоволеними своїм життям.

Безумовно, надзвичайно важливо скерувати свою злість на задоволення актуальної потреби. Спроби переспрямувати увагу та скинути емоцію, наприклад, спортивною діяльністю чи методиками заспокоєння не матимуть реального та довгострокового ефекту. У найкращому разі дадуть тимчасовий перепочинок. Але в найгіршому — відвернуть увагу від потреби, а отже від можливості усвідомленого життя. Що може відбуватися, коли злість не усвідомлюють і забороняють? Як це впливає на наші стан і здоров’я, зокрема фізичне? Про це поговоримо в наступних випусках.

Читайте також

Total
0
Share