Користь читання для ментального здоров’я

Відомо, що українці люблять читати. Відкриття нових книгарень, книжкові фестивалі, домашні бібліотеки й літературні клуби — усе це частина нашого повсякдення. Навіть під час війни. Читання — це не тільки приємно, але й надзвичайно корисно для ментального здоров’я. Сьогодні у новому випуску програми «Психотерапевтична п’ятихвилинка» на Радіо «Накипіло» говоритимемо саме про це: як книжки поліпшують якість нашого життя.

Почнімо з найпростіших і найочевидніших фактів. Регулярне читання як класичної, так і сучасної літератури покращує нашу здатність фантазувати й аналізувати. Читаючи детективну історію, намагаючись передбачити розвиток сюжету, малюючи в уяві фантастичні світи, ми тренуємо наш мозок для справжніх завдань. Сформовані нейронні зв’язки, що конвертуються в навички, потім можна використати будь-де. 

Читання впливає на наше мовлення, а отже на здатність формулювати свою думку й бути переконливими. Як? За допомогою розширення нашого словникового запасу, збагачення лексикону цікавими мовленнєвими зворотами й підходами до побудови діалогу чи навіть конфлікту. 

Крім того, покращується наша пам’ять — як короткотривала, так і довготривала. Потреба пам’ятати всі деталі сюжету, зіставляти події та поєднувати сюжетні лінії в серіях книжок прекрасно тренує нашу пам’ять. Це також позитивно впливає на нашу здатність до навчання та сприйняття інформації. 

Читання допомагає дізнаватися нове. Ідеться не тільки про наукову або пізнавальну літературу, але й про звичаї, підходи до життя, світогляди й особливості побудови життя. Так ми знайомимося з новими людьми, з якими наші шляхи не перетнулися б ні за яких обставин. Це водночас робить нас більш толерантними й чутливими до навколишніх людей. Нагадаємо, що це важливі елементи побудови здорової комунікації. Співпереживання героям і можливість емоційно реально опинитися у вигаданій історії розвивають емоційний інтелект, здатність витримувати свої складні переживання та розуміти емоційні ландшафти інших. 

Книжки знімають стрес. Утеча від реальності в захопливі світи дає змогу відвернути увагу на щось інше й розслабитися. Дослідження продемонстрували зміни навіть на рівні тіла. Уповільнення серцебиття, нормалізація ритму дихання та артеріального тиску, загальне розслаблення м’язів тіла — усе це ефекти занурення в хорошу книжку. 

Комусь не вдається зробити читання корисною звичкою. Причин багато: бракує часу, складно усамітнитися, не відомо, яку книжку вибрати. Тривожні думки та звичка постійно перевіряти новини не дають змоги повноцінно бути залученим у події на сторінках. 

Як почати читати? Спробуйте робити це протягом 30 хвилин щодня. Віддавайте перевагу невеликим художнім текстам, як-от оповіданням. Обговорюйте прочитане, наприклад створіть свій літературний мініклуб. Цікавтеся книжковими новинками, для цього відвідуйте книгарню, фестиваль або просто сторінку книжкового блогера в мережі. Якщо ви маєте улюблену екранну історію, основану на книзі, можете почати саме з неї. Не для того щоб порівняти, а для того щоби ще раз прожити цю історію докладніше й у своєму ритмі. 

Купуйте книжки українських авторів і видавництв. Наша підтримка їм сьогодні особливо потрібна.

Читайте також

Total
0
Share