Залежність дітей від телефону викликає занепокоєння батьків і педагогів усього світу. Спеціалісти у галузі фізичного та ментального здоров’я б’ють на сполох. Залежність може призвести до проблем із зором, надмірної ваги, порушення сну, спричинити розвиток тривожних і депресивних станів. До того ж дитина, особливо підліток, може стати жертвою шахраїв, опинитися у пастці кібербулінгу чи потрапити в сумнівну компанію.
Що робити, коли ви помітили залежність від гаджетів у вашої дитини? Як допомогти їй вийти з цього стану та при цьому зберегти довіру та порозуміння?
Насамперед визначимо, чого робити категорично не треба. Не можна забирати телефон і гаджети та повністю забороняти доступ в Інтернет. Чому це лише зашкодить? Це вторгнення у приватне життя, особливо для підлітка. Діти не довірятимуть вам, натомість злитимуться та демонструватимуть роздратованість і агресію.
Є те, про що рідко згадують, але часто зустрічають. Тиск і булінг однолітків стоїть на фундаменті контролю батьків, неможливості відстояти свої права та втраті базового засобу спілкування. Діти чи підлітки, які стикаються із грубим нехтуванням особистими кордонами та з грубістю й жорстокістю батьків, частіше стають жертвами булінгу. Бути безпорадними жертвами їх вчать вдома.
Як діяти коректно та безпечно?
- Визначте часові обмеження користування гаджетами. Для цього врахуйте години навчання в онлайн форматі, додаткових занять тощо. Зрозуміло, що це не включається: мова йде про час для спілкування та ігор.
- Сформулюйте чіткі та зрозумілі правила взаємодії з гаджетами для всієї сім’ї. Так, вам не почулося: саме для всієї. Правило не буде працювати, якщо воно не розповсюджується на всіх. Не лише дитина, але й дорослі мають виконувати те, про що домовилися заздалегідь. Важливо визначити час і місця, де телефон і гаджети заборонені: це, наприклад, приймання їжі, перегляд фільмів, сімейні прогулянки, час перед засинанням. Можливо, ви вирішите, що у вихідні гаджети мають бути під забороною. Утім, повторюся: правило діє для всіх.
- Задайте собі питання: а що робитиме дитина у години, вільні від інтернету? Це найважливіше: запропонувати альтернативу в реальності. Вибрати, а не нав’язати, витратити на це час. Бажано знайти кілька активностей. Якщо деякі будуть сумісні з вами — ідеальний варіант. Це може бути настільна гра, спортивні тренування чи прогулянки з домашнім улюбленцем.
- Цікавтеся контентом, який споживає дитина. І не лише з метою обмежити потенційно небезпечну інформацію за допомогою програм батьківського контролю. А щоби запропонувати дитині те, що їй потенційно цікаве. Це можуть бути навчальні програми, проєкти та застосунки.
Якщо ви помітили зловживання гаджетами у себе, обмежте і свій час там. Надихайте дитину власним прикладом. Ми ж знаємо: що б ми не говорили, дитина повторюватиме наші життя та поведінку. Станьте для неї достойним та натхненним прикладом.