Осінь — неоднозначна пора року. Яскравість барв, затишок домашніх вечорів і відпочинок від літньої спеки поєднуються зі зменшенням тривалості дня, холодом, дощем і поступовим переміщенням життя в будинки та квартири. Результат: відсутність або значне зниження фізичної активності, нестача сонячного світла та складність перемикання на новий температурний режим негативно впливають на наше самопочуття. Додайте сюди збільшення робочих годин і (часто) рівня відповідальності. Як це впливає на наше самопочуття? Саме про це розповідає психотерапевтка Наталія Завгородня в новому випуску «Психотерапевтичної пʼятихвилинки.»
Чи справді є так зване осіннє вигорання та як мінімізувати вплив зміни пори року? Найкоректнішим терміном, що пояснює зміни нашого фізичного стану — проблеми зі сном, тривожність, песимістичні думки, апатію, роздратованість, проблеми з мотивацією та відчуття ніби все навколо сіре та монотонне, — буде «осіння хандра».
Глобально, на відміну від вигорання, коли причинами схожих симптомів є робочі процеси та перенавантаження, осіння хандра — це наслідок природного зміщення біоритмів. Це природний факт, на який ми не маємо впливу.
Важливо допомогти собі пом’якшити перехід до справжньої осені, а потім і зими за допомогою додаткової уваги до моментів, що були не такими значущими влітку:
– знайдіть час удень для прогулянки або бігу на вулиці. Вплив сонячного світла важко переоцінити: починаючи із синтезу вітаміну D й закінчуючи підтримкою фізичного стану;
– перегляньте харчування. Легкі наїдки з переважанням фруктів та овочів, які були доцільні влітку, восени краще замінити на продукти, насичені корисними жирами й вітаміном D. Внесіть до раціону лосось, форель, волоські горіхи та інші продукти, що мають високий вміст омега-3. Вживайте більше яскравих продуктів і зігрівальних спецій;
– не зачиняйтеся вдома. Осінь — традиційна пора навчання та затишних посиденьок із друзями. Тепло зустрічей, розмов і нових відкриттів — чудова профілактика осінньої хандри;
– займіться спортом. Нестачу звичної влітку природної активності можна замінити тренуваннями.
Головне — пам’ятати, що трансформація природи нагадує нам і про нашу неминучу трансформацію. На відміну від неможливості вплинути на природні явища, ми можемо керувати своїм самопочуттям і зробити свою осінь продуктивною та гармонійною.