Трагедія у Полтаві: як користувачі соцмереж зробили подарунок ворогу

Скільки насправді людей загинуло третього вересня у Полтаві? Чому українці масово поширюють фейки про нібито чотирьохсот або навіть семисот загиблих в інституті зв’язку? Яка мета цієї ІПсО? Яка роль українських блогерів цього разу й чому користувачі соцмереж укотре стали поширювати непідтверджену інформацію? У новому випуску Public Talk розбираємо полтавську трагедію як один із найяскравіших прикладів вкиду, що спрацював.

Уранці третього вересня дві ворожі ракети атакували інститут зв’язку в Полтаві. О 09:08 пролунала сирена, а о 09:10 дві балістичні ракети влучили в навчальний заклад.

Марія Малєвська й Сашко Бринза побували на місці події четвертого вересня. Начальник об’єднаного навчального центру військ зв’язку Ігор Міцюк і декілька людей, які також були присутні під час ракетної атаки того дня, спростували інформацію про те, що влучання відбулося під час шикування.

— Чи були якісь шикування на момент улучання?

— Запевняю вас — повірте мені! — ніяких шикувань уже давно не проводять. Я кажу відверто. По території навчального закладу відбувається тільки одиночне пересування.

— Чи зробили якісь оргвисновки з трагедії, яка сталася?

— Звичайно, зробили. І тепер продумуємо, як це мінімізувати, як цього не допустити.

Нагадаємо, що внаслідок удару російських ракет по інституту зв’язку в Полтаві загинуло 55 людей із різних міст України, а ще 328 осіб дістали поранення.

Повідомлення на чорному тлі

Одразу після трагедії у соцмережах масово почали поширювати скриншот із повідомленням такого змісту:

«Очима містян. Чому у своєму відеозверненні пан президент не називає справжніх цифр? П’ятдесят один загиблий. Усі полтавці, у кого родичі, друзі, сусіди чи знайомі беруть участь у пошуково-рятувальних роботах, знають, що кількість загиблих щонайменше перевищує дві сотні.

Чому ніхто не говорить про те, що цієї миті юні студенти інституту зв’язку складали військову присягу, під час якої були присутні майже п’ятсот людей? Чому замовчується той факт, що руки, ноги й голови цих студентів вивозили КамАЗами з території інституту?

Невже ці хлопці, які не побоялися у такий час, коли в країні війна, вступити у військовий виш із подальшою військовою службою, заслужили на це? Щоби про них навіть слова не сказали в новинах, а частини їхніх тіл просто тишком-нишком вивезли машинами?

Люди мають очі, вони все бачать. Люди мають вуха, вони все чують. Люди мають рот, вони говорять ним правду без заблюрених цифр, а ще люди мають серце, і сьогодні воно дуже болить».

Це повідомлення миттєво розійшлося в сториз — його опублікували блогери з багатотисячними авдиторіями.

Ведучі Радіо «Накипіло» спробували розшукати першоджерело цієї інформації. Попереднє розслідування і кількість поширень дали змогу припустити, що першоджерелом цього тексту міг бути тикток-профіль «Оксі» (Ксенка Висоцька) із 2,5 тисячами підписників. «Тьолочка під 40, баба вогонь», — зазначено в описі. Немає ніяких даних про роботу авторки в морзі, поліції чи інституті зв’язку.

Рилз із повідомленням цієї користувачки зібрав понад 350 тисяч переглядів в інстаграмі, більш ніж 14 тисяч уподобань і майже 5 тисяч поширень тільки в тиктоку. Коментарі до повідомлення вже закрито. У першому закріпленому коментарі йдеться: «У морзі вже понад 760 тіл. Нам брешуть, цифри вбитих занижено». Профіль авторки коментаря, який підписано як «Маргарита», у результаті ретельного вивчення виявляється звичайнісінькою інформаційною помийкою.

Чому люди вирішили це поширювати

Побачивши чорний скрин із текстом в одного з харківських блогерів із 20 тисячами підписників, ведуча Радіо «Накипіло» поцікавилася, чому він вирішив опублікувати це повідомлення. У відповідь блогер надіслав відео тиктокера Богдана, який має 12,8 тисяч підписників і продає автівки й мавіки.

«Люди, прошу максимально репостити це відео. Коли в Полтаві прилетіла ракета, у будівлі було понад дві тисячі людей. Станом на сьогодні підтверджено більш ніж п’ятсот загиблих, більш як триста поранених. Наша влада замовчує, не мовчімо й ми, розказуймо правду, нехай люди знають. Бо наша влада гнила. Усім мирного неба!» — сказав у відео так званий експерт. З решти роликів, які публікує Богдан, видно, що він живе в Іспанії.

Марія і Сашко знайшли контакт Богдана й спробували дізнатися, на що він спирається. Блогер не зміг назвати джерела інформації, яку він поширює. «Ці питання не буду обговорювати… Маєм, знаєм», — такою була відповідь Богдана на запитання журналістів.

Мета поширення цієї інформації Богданом зрозуміла — це збільшення кількості його авдиторії, а відповідно, зростання продажів автівок і мавіків. Виникає питання, з якою метою поширюють такі повідомлення пересічні користувачі соцмереж.

Перебільшувати кількість жертв — загальна тенденція на обстрілах

«Ситуація довгої невизначеності й постійної тривоги провокує людей шукати певні захисні механізми, щоб якось упоратися із цим», — пояснила психотерапевтка Наталія Завгородня причину, чому такі повідомлення блогерів і псевдоекспертів поширюють звичайні люди.

На думку психотерапевтки, одним із механізмів протидії тривозі в людей є схильність до містифікацій.

«З іншого боку, є люди, які за своєю характерологічною специфікою дуже схильні до того, щоб сіяти паніку й страх, і це їхня форма справлятися зі своїми панікою і страхом… Коли така людина поширює інформацію, вона може несвідомо дофантазовувати й укладати у вигадані цифри свій страх», — розповіла Наталія Завгородня.

Не залишаються осторонь таких історій і роспропагандисти. До прикладу, у пабліках «Цифрової армії росії» скористалися із ситуації в інформпросторі України. Зокрема, там «цифровим воїнам» поставили завдання розганяти фейки про сотні жертв в інституті зв’язку.

До речі, декілька популярних українських блогерів запостили однакові повідомлення про жертв обстрілів у Полтаві: «На жаль, відомості про загиблих і поранених неправдиві. Я з Полтави, купа моїх знайомих там допомагають. Цифра наразі вдвічі, а то й утричі більша. На жаль, дуже багато постраждалих, а ще більше тих, хто загинув; більша частина — діти».

Це зробив, зокрема, блогер Олександр Волошин, який утік з України й був героєм одного з попередніх випусків програми Public Talk. Опублікував те саме повідомлення і блогер Лесик, що має 752 тисячі підписників.

Якою була мета цієї операції й чи доклала тут руку росія

Результатом поширення таких повідомлень є черговий сплеск проросійських наративів про переговори. Мовляв, в Україні все погано, немає перспектив перемогти, треба домовлятися. Це те, чим закінчується будь-яка інформаційна кампанія росіян, — деморалізацією суспільства, щоб українці не хотіли воювати й самі здалися.

Одна з технологій, якою вдало користуються вороги для досягнення своєї мети в таких випадках, — це розмиття правди. На прикладі Полтави — це невідома кількість жертв: чи то чотириста, чи то двісті, чи то сімсот шістдесят. Людина починає плутатися через розмиття правди й урешті робить висновок, що правди вона ніколи не дізнається.

Чому такі вкиди в соцмережах стали можливими

Цього всього не сталося б, якби влада комунікувала із суспільством. У випадку з Полтавою командування Сухопутних військ не пояснило причину злочинної недбалості, яка призвела до величезної кількості жертв і поранених.

«Ми працювали в Полтаві, нам заборонили навіть знімати у бік цього вишу. Бо, якби ми, наприклад, показали людям, який вигляд має виш, питання того, що там було начебто шикування, не виникало б. Бо по будівлі чітко видно, куди росіяни влучили. За словами парамедиків, найбільше поранених і загиблих було саме в коридорах будівлі. Не йдеться про шикування. Загалом же, коли немає нормальної комунікації, з’являються чутки, страхи, паніка й емоції. У підсумку маємо сімсот шістдесят тіл у полтавському морзі», — резюмувала журналістка Марія Малєвська.

Співзасновник Харківського антикорупційного центру Євген Лісічкін розповів про російські фейки та пропаганду за тиждень

Експерт розповів, що окупаційна влада на Харківщині, яка контролює декілька десятків сіл у Куп’янському районі, заявила, буцімто українська влада примушує місцевих жителів насильно евакуюватися з Куп’янщини, а за відмову вимикає воду, світло й газ. Насправді в цих населених пунктах триває примусова евакуація дітей.

«Це вже не перший випадок, коли російська пропаганда намагається видати погіршення умов для життя місцевих жителів за дії української влади», — зазначив Євген Лісічкін.

За його словами, наступний ворожий фейк спрямували на дискредитацію командування бригад Збройних сил України, зокрема 92 бригади. Недавно прокуратура повідомила, що військовослужбовець із Харкова за 150 тисяч гривень пообіцяв знайомому, що його визнають непридатним до служби. Ворожі пропагандисти зробили із цієї новини фейк про спільника командира 92 бригади, який поставив на потік виготовлення довідок про непридатність.

Обстріл багатоповерхівки й дитячого майданчика в Харкові, унаслідок якого загинула дитина, роспропаганда подала як ліквідацію найманців НАТО з Франції, Британії, Польщі й Німеччини.

Також росіяни намагалися видати лісові пожежі в Оскільській громаді на Ізюмщині за детонацію складів боєприпасів біля Харкова. Крім того, росіяни й далі заспокоюють себе повідомленнями про те, що нібито наступ Збройних сил України в курській області не приніс сподіваних результатів, і про катастрофічну ситуацію на Покровському напрямку.

Читайте також

Total
0
Share