У свіжому випуску програми Public Talk на Радіо «Накипіло» ведучі розповіли, як російські пропагандисти створили клон українського радіо «Слобожанське FM», в етері якого мовлять українською. Навіщо це росіянам і як цьому протистояти — відповідали експерти зі Служби безпеки України й Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
На Харківщині мовить клон українського радіо, яке створили окупанти. Пропагандисти організували роботу фейкової радіостанції так, щоб місцеві не могли її відрізнити від справжньої — мовлення українською, новини українські. Проте час від часу посеред звичайних новин з’являються пропагандистські вкиди.
Два місяці в етері російського клону звучала українська музика
До повномасштабного вторгнення росії в Україну в Харківській області в декількох населених пунктах мовило радіо «Слобожанське FM». У 2022 році, коли ця територія потрапила під окупацію, росіяни захопили корпункти радіостанції, звідки вели своє мовлення. З одного з таких офісів у Великому Бурлуці окупанти вкрали комп’ютери, інформацію з якого нині використовують у своїй пропаганді. Зокрема, це заставки радіостанції та позивні сигнали.
Почалося з того, що в лютому 2023 року на півночі Харківської області зазвучала українська й закордонна музика з позивними «Слобожанського FM». Приблизно два місяці лунала тільки музика, а з весни 2023 року з’явилися новини українською мовою, які мало чим відрізняються від звичайних. Проте поміж новин про ремонт лікарні з’являються вкиди про біолабораторії США в Україні або ж про втечу людей із Харкова.
Точно не відомо, хто веде новини на фейковому радіо
«На відкриття прийшли волонтери, військовослужбовці та громадські діячі, серед яких письменник Сергій Жадан. З Харкова зникли студенти, і це те, що треба повертати», — сказав жіночий голос на фейковому радіо. Достеменно не відомо, ведуть новини колаборанти, які стали на сторону окупанта, чи пропагандисти використовують для цього штучний інтелект. Але в етерах час від часу можна помітити нетипову вимову для української мови, зокрема неправильні наголоси, як, наприклад, у прізвищі Жадана.
Директор «Слобожанського FM» Михайло Зубаренко сказав: коли почули свої позивні на фейковому радіо, одразу повідомили Нацраді й відповідним органам.
«З’ясували, що сигнал іде з території бєлгородської області. Їх заблокувати на одних хвилях — вони перескочили на інші», — розповів пан Зубаренко.
Справжнє «Слобожанське FM» нині продовжує мовлення
До речі, радіостанція «Слобожанське FM» нині продовжує мовлення у Балаклії, тож слухачі можуть уловити на своїх радіоприймачах як російський клон «Слобожанське FM», так і українську радіостанцію. Мета роспропаганди — щоб пересічні слухачі не могли відрізнити фейкове від справжнього.
російська пропаганда в українському етері з’явилася ще 2014 року. Однак після початку повномасштабного вторгнення росіяни почали активніше використовувати цей спосіб пропаганди. Зокрема, вони постійно змінюють частоту трансляції. Проте кейс «Слобожанського FM» — це принципово новий вид пропаганди, українськомовний.
Головний редактор харківського Радіо «Накипіло» Євген Стрельцов сказав, що з початку повномасштабного вторгнення росіяни масово захоплювали частоти харківських радіостанцій, ставили більш потужні передавачі й розповідали про те, що України немає, а українські військовослужбовці повинні здаватися.
«Накипіло» заглушило своїм сигналом вороже радіо
«Понад десять російських станцій мовили й мовлять в Україні. Вони ведуть мовлення з бєлгородської області. Одна з таких станцій — це радіо “ЖиZнь” зі слоганом “Убью тебя”. Ми заглушили їх своїм сигналом у грудні 2022 року на частоті 92.2 FM у Харкові. Вони досягали прямо до Харкова, і вся ця пропагандистська машина працювала в місті», — розповів про власний досвід боротьби з російською пропагандою Євген Стрельцов.
Директорка департаменту масових комунікацій і забезпечення доступу до публічної інформації Харківської обласної військової адміністрації Ярослава Бережна запевнила, що адміністрація спільно зі Службою безпеки минулого року ініціювала й реалізувала проєкт із протидії російським FM-хвилям.
На «пояс безпеки» Кабмін виділив 150 мільйонів гривень
Член Нацради з питань телебачення і радіомовлення Максим Онопрієнко сказав, що частина таких станцій транслює сигнал із російських територій, а частина — з тимчасово окупованих територій. Крім того, вони використовують пересувні станції, які передають сигнал, і так мовлять на українській території.
За його словами, Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про створення «поясу безпеки», до якого внесли дев’ять областей України, однак до списку чомусь не потрапили Донецька, Луганська, Херсонська й Запорізька області. На реалізацію цього проєкту передбачили 150 мільйонів гривень. Нацрада звернулася до Кабміну про виділення додаткових 15 мільйонів на ті області, які не внесли до списку.
Опитані експерти наголосили на небезпеці впливу українськомовної пропаганди на фейкових радіостанціях. Адже особливо на окупованих територіях люди без світла, зв’язку й доступу до інформації можуть легко сплутати клон зі справжнім радіо.
Нові російські фейки від Харківського антикорупційного центру
Співзасновник Харківського антикорупційного центру Євген Лісічкін розповів, що минулого тижня чимало ворожих ресурсів розганяли фейк про те, що в Харкові працівники територіального центру комплектування забрали непридатного до військової служби чоловіка, який уже служив у Збройних силах України і якого звільнили після лікування запалення легень.
Іншою маніпуляцією та дезінформацією ворога стали масові повідомлення з новостворених або закритих акаунтів у фейсбуку про те, що частину підрозділів 92 бригади розбили на курському напрямку. Найгучнішим фейком стала інформація про розбиття під Харковом штабу командування операції в Суджі.
«Загалом ворог і далі просуває в інформаційне поле харків’ян наративи про великі втрати Збройних сил України, про втрату населених пунктів, а також про начебто перевищення службових обов’язків ТЦК», — резюмував експерт.