Хібукі-терапія: як волонтери допомагають дітям під час війни

Альона Козирь демонструє іграшку Хібукі.

16 квітня у пресцентрі «Накипіло» відбулася презентація проєкту громадської організації «Платформа Змін» щодо запровадження для дітей Харківщини хібукі-терапії, унікального напрямку психологічної підтримки.

Презентація проєкту ГО «Платформа змін»

Керівник організації «Платформа Змін» Андрій Німкович відвідав молодіжні центри й локації в Харківській області та виявив запит на підтримку молоді у віддалених регіонах. Там діти й підлітки залишаються поза увагою та відчувають брак можливостей для розвитку в умовах війни. 

Виникла ідея дев’ятимісячного проєкту, що поєднує освіту та підтримку молоді в надзвичайних ситуаціях, залучає її до різноманітної діяльності. Проєкт реалізується в дев’яти територіальних громадах Харківської області, планує розширюватися на інші області України. Основні напрямки — протимінна безпека, протидія дезінформації, домедична допомога, психоемоційна підтримка, в яку входить хібукі-терапія.

Хібукі-терапія — це метод роботи з травмою, який був розроблений в Ізраїлі після Другої Ліванської війни у 2006 році. Хібукі-терапія розроблена спеціально для допомоги дітям справлятися зі стресом та наслідками травмування, спричиненого війною. В Україні цей метод з’явився на початку повномасштабного вторгнення.

Спочатку в Україні хібукі-терапія використовувалася як допоміжний інструмент виключно для дітей. Згодом помітили, що методика є ефективною не лише для них. Вона показала позитивні результати в роботі з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) у дітей та була успішно адаптована для підлітків і дорослих.

«Із власного досвіду можу зазначити, що на початку терапії діти досить закриті. Але коли вони торкаються іграшки, собаки-обіймаки — то розкриваються, ще не роблячи ніяких вправ. У цієї собаки сенсорна структура: наприклад, довгі вушка, і діти, підлітки та дорослі можуть нашепотіти те, що їм накипіло», — розповіла Альона Козирь, психологиня, сертифікована хібукі-терапевтка.

Альона Козирь демонструє іграшку Хібукі.

Наразі у програмі взяли участь понад 700 дітей і підлітків. За результатами опитувань, понад 70% учасників мають намір використовувати в подальшому отримані знання, а також практикувати методи і вправи, з якими ознайомилися під час тренінгів.

За спостереженнями Альони, хібукі-терапія особливо корисна для підлітків, оскільки допомагає через звернення до «внутрішньої дитини» опрацьовувати втрати (згідно з теорією транзактного аналізу). Діти молодшого віку (до 11–12 років) відкрито включаються в ігрову форму терапії на початковому етапі знайомства та навчання. Підлітки демонструють більші стриманість і скептицизм, та зрештою теж виявляють потребу в підтримці.

Для якісної взаємодії з іграшкою та навчання самодопомоги учасникам необхідно пройти курс із двох-трьох тренінгів. На цих тренінгах через практику вони навчаються взаємодіяти з хібукі, використовувати різні вправи, арттерапевтичні, малюнкові та дихальні техніки.
Аби запросити волонтерів до співпраці, можна написати їм в Інстаграм.

Цей матеріал створено завдяки заходу в нашому пресцентрі.

Якщо ви хочете провести в нас свою зустріч, пресконференцію, дискусію абощо — напишіть нам у телеграм або на пошту.

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share