У побутовому розумінні інфантильними часто вважають людей, що люблять дивитися мультфільми, одягати яскраве вбрання з дивними візерунками, читати комікси й фарбувати волосся в оригінальні кольори. Проте з позиції психології під інфантильністю розуміють інше. Інфантильність не залежить від зовнішнього вигляду. Ба більше, інфантильною може бути людина, що працює в офісі, любить носити костюми й ходити на покази артхаузного кіна.
Інфантильність — незрілість людини, через яку в її поведінці ми будемо бачити вияви більш ранніх етапів розвитку. Простою мовою це означає, що інфантильність — це збереження у мисленні й поведінці дорослого особливостей, притаманних дитячому віку.
Інфантильні люди виказують поведінку, характерну для дітей, а саме: відсутність відповідальності, нездатність ухвалювати дорослі рішення, потребу бути залежними від інших.
Також до ознак інфантильності відносять такі:
1. Низький рівень самоконтролю: інфантильні люди часто емоційно реагують на ситуації і не можуть контролювати свої емоції. Вони можуть бути схильні до сильних спалахів гніву чи плачу.
2. Нездатність брати відповідальність: інфантильні люди переважно намагаються уникати відповідальності за свої вчинки й рішення. Натомість вони можуть шукати винних серед інших людей або обставин.
3. Недостатня самоорганізація: інфантильні люди часто мають проблеми із самоорганізацією та прокрастинують. Вони можуть мати труднощі у виконанні завдань, складанні планів чи дотриманні обіцянок.
4. Нездатність гарантувати власну безпеку. Це можуть бути різні форми безвідповідальної поведінки, що межує з небезпечною. Наприклад, нехтування правилами дорожнього руху й ігнорування дедлайнів.
5. Неможливість узяти відповідальність на себе формує віру в дива, настанову «винні всі, крім мене: батьки, дитячі травми й оточення.
6. Нехтування обмеженнями реальності. Їхній девіз звучить так: «Я можу все й одразу, усе доступне в будь-якому віці.
7. Пошук ідеального партнера, ідеальних стосунків і роботи мрії. Усе інше розчаровує.
8. Неемпатичне ставлення до інших, тенденція до використання іншого в будь-яких стосунках. Маніпуляції почуттям провини та вимагання найкращого для себе.
9. Позитивне мислення і тотальне ігнорування негативних подій та труднощів реальності.
Найчастіше причиною стає досвід, пережитий у дитинстві. Інфантильні люди в дитячі роки або були повністю занедбані своїми батьками, або навпаки — виховувалися в умовах гіперконтролю.
Більше про варіанти виявів інфантильної поведінки поговоримо в наступних випусках.