На Харківщині триває евакуація людей. З десятого травня евакуаційні команди вивезли з Вовчанської та Липецької громад понад 7 тисяч місцевих жителів. Ведучі Тетяна Федоркова й Володимир Носков у етері на Радіо «Накипіло» розказали про ситуацію з евакуацією з півночі Харківщини. Як поліціянти, рятувальники й волонтери вивозять людей із-під ворожих обстрілів, що відбувається у Вовчанську, розповіді про тих, хто погодився поїхати, і тих, хто досі живе під кулями, — про це в новому випуску «Героїв Харкова».
Докладніше — у подкасті.
У Харкові працюють координаційні центри для евакуйованих
«Наразі ми дуже активно працюємо: з 8:00 до 22:00. Потім спимо і знову йдемо сюди. Але евакуація триває і вночі: люди приїжджають і залишаються тут, а зранку ми проводимо реєстрацію. Так, люди дуже стурбовані, налякані й розгублені. Вони не розуміють, що буде далі, не знають, куди йти й кому що казати. Але ми допомагаємо і психологічно, морально, допомагаємо з розселенням, радимо, якими мають бути їхні наступні дії в Харкові», — розповіла волонтерка Координаційного гуманітарного центру Катерина Макарова.
Спочатку евакуйованих доставляють у ці пункти, де фахівці допомагають постраждалим оформити документи та грошові виплати й видають гуманітарну допомогу. Далі людей розселяють не тільки в Харкові, але й у інших населених пунктах області.
Людей розселяють по області
Голова Координаційного гуманітарного центру Євген Коляда розповів, що чимало людей, яких удалось евакуювати, розселяють по області. Громади завчасно надали інформацію, де є відремонтовані й облаштовані гуртожитки. За словами Євгена, значна частина евакуйованих їде до родичів.
Очільник КГЦ переконаний: якщо потреба в розселенні людей зростатиме, на допомогу прийдуть інші міста України. «Ми вже прописали логістику, як далі це може відбуватися», — резюмував він. Для жителів Харківської області діє телефон безплатної лінії для евакуації: 0-800-33-92-91.
Волонтери, поліціянти й рятувальники — мішень для ворожих дронів
Волонтерам, поліціянтам, рятувальникам і медикам доводиться постійно працювати під кулями. Крім того, особливістю цієї евакуації стало те, що ворожі дрони полюють за ними: окупанти намагаються поцілити в людей, які допомагають евакуйовувати місцеве населення.
Однак попри складну ситуацію в регіоні люди не втрачають почуття гумору. Зокрема, головний патрульний Вовчанського відділу поліції Олексій Харківський, і далі виконуючи свою роботу, постійно публікує в мережі кумедні відео. «Ігорку, не чіпляйся до бабусі», — коментує він в одному з роликів, у якому жінка не може сісти в авто, а патрульний допомагає їй. На цьому відео попри вибухи всі сміються. На іншому — жінка, яка залишає власну домівку, декламує рядки із «Заповіту» Тараса Шевченка.
Люди намагаються не втрачати почуття гумору
Нещодавно Олексій Харківський розмістив у фейсбуці відеоролик, як люди, усвідомлюючи всю небезпеку, на асфальті біля власного дому написали крейдою: «Евак», указавши стрілкою до свого будинку. Патрульний, побачивши таке, похвалив їх: «От люди, бачите, на дорозі написали — забираємо».
Жінка, яка працювала у службі соціального супроводу, розповіла, що до останнього не хотіла евакуйовуватися з міста. Зі сльозами на очах вона пояснила своє рішення: «Я до останнього намагалася бути тут. Я ж капітанка, я не могла звідси поїхати. Я знаю всіх людей, які не можуть устати. Їх ніхто не забере, і вони помруть».
А вчителька з Липців сказала, що мріє тільки про одне: щоб росіяни не чіпали її речей. «Нехай уже вони розіб’ють ту школу, хай розіб’ють мій будинок, але тільки щоб ці росіяни не лазили і своїми лапами нічого не чіпали», — зазначила вона.
Люди втратили все й тікають від окупації
Люди, які втратили все й не мали із собою навіть речей, сказали, що не хочуть залишатися там, куди прийдуть окупанти. «Ми з Вовчанська тікали як могли. Дякуємо вам за те, що вивезли нас. Там усе паленіє і горить. Ми народились у Вовчанську, там нас хрестили. А нині ми залишилися бездомними. Ми не чіпали їх, чого вони до нас прийшли? Ми жили своїм життям, чого вони полізли до нас? Місто зруйнували. Усе понищили, уже немає нічого. Може, сьогодні й моєї хати вже не буде. Ми вже були під окупацією. І не хочемо переживати цього знову», — поділилися своїми переживаннями жінки, яким удалося виїхати з Вовчанська.
Обпечені козенята і страх катівень у підвалах
The Kyiv Independent опублікував матеріал про чоловіка, який плаче над обпеченими козенятами й кішкою. «Ось дивіться: заживо згоріли. Ось ціла клітка згоріла заживо. А ось кішка моя улюблена, також згоріла», — сказав у розпачі він.
Люди, які пережили травматичний досвід окупації, не хочуть залишатися. Чимало тих, хто пережив катівні, голод, відсутність електрики й газу, а також інформаційну ізоляцію, не хочуть повертатися до цього знову, тому їдуть.
Нещодавно Харківська обласна прокуратура оприлюднила відео й інформацію про розслідування випадку тримання цивільних у підвалах Вовчанська. Зокрема, окупанти, коли заходили в хати, виганяли людей або змушували їх сидіти в підвалах, прикриваючись ними.
Люди не встигають узяти найпотрібнішого
Дехто дістав поранення, як чоловік, якого зустріли фотографи Костянтин і Влада Ліберови, що 11 травня побували на місці. Вони опублікували відео з пораненим літнім чоловіком, якому окупанти розстріляли руку.
Інша історія — про втечу з підвалу. Цивільне подружжя Володимира та Світлани, що втратило свій будинок, три дні перебувало в підвалі, де його тримали окупанти. «Вони там десь були, ми втекли. росіяни сказали, що буде депортація. Вони не випускали нас, ми в погребах з їхніми пораненими військовими сиділи. Вони примушували замотувати їм ноги бинтами. А сьогодні ми втекли. Вони були по всій вулиці, по всіх хатах», — розповіли люди, яким удалося без нічого врятуватися з окупації.
На відео видно, що багато хто не встигає взяти із собою навіть найпотрібнішого. Волонтери вивозять людей без нічого. Однак попри небезпеку дехто все одно залишається у своїх домівках і не хоче розлучатися зі своїми худобою, городом і садом.
Літні люди не хочуть їхати з дому
Журналісти «Ґвара медіа» їздили до Вовчанська й передали телефон літній жінці, щоб вона поспілкувалася зі своєю родичкою, яка вмовляла стареньку виїхати. Але та категорично відмовила. «Ну, а що ж ти зробиш, Людочко? Ой, Людочко, ні», — такими були слова бабусі, яка не залишила своєї домівки.
Інша жіночка, яка втратила все, найбільше шкодувала саме за городиною: «Я мала шість соток. Мало, але цибулька своя, картопелька своя, часничок свій, і мені найбільше жаль городу».
Начальник Слідчого управління ГУ Національної поліції в Харківській області Сергій Болвінов опублікував відео з пораненою місцевою жителькою, яку виносили на ношах. Напередодні після легкого поранення вона відмовлялася виїжджати.
Синєгубов сказав, що ситуація під контролем
Начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов на брифінгу заявив, що станом на вечір 13 травня ситуація контрольована. «Ворог фактично обрав трохи іншу тактику, ніж 24 лютого 2022 року. Він іде малими групами. Нині наше завдання — стабілізувати лінію фронту, тому що йдуть там лісосмугами, посадками й кущами — усім, чим тільки можливо», — зауважив він. Але ситуація змінюється щогодини.
Тому всім, хто живе в Харкові, варто вже сьогодні замислитися, що робити далі, завчасно продумати шляхи евакуації, подбати про літніх родичів і тих, хто має проблеми з пересуванням. Тим, хто має хатніх улюбленців, потрібно придбати переноски.
До речі, на Куп’янському напрямку люди, які раніше евакуювалися, уже намагаються повернутися до своїх домівок, щоб відбудовувати хати, доглядати худобу й поратися на занедбаних городах.