Конфлікти — невіддільна частина будь-яких стосунків. Ми люди, і ми різні, тому навіть найближчі стосунки час від часу проходять перевірку сваркою та непорозумінням. Ми не можемо на це впливати. Проте можемо та маємо навчитися конфліктувати екологічно, тобто так, щоб нашою головною метою було не тільки висловитися, але й порозумітися. Сьогодні поговоримо про правила екологічного конфліктування.
Основна мета екологічного конфлікту — знайти компромісне рішення і розв’язати проблему. Ідеться не про перемогу особистих інтересів, а про укріплення парних стосунків.
Будьте уважні до того, який час і обставини ви вибираєте для складної та конфліктної розмови. Ніколи не робіть цього в присутності дітей, сторонніх людей і членів вашої великої родини. Якщо стан вашого фізичного або ментального здоров’я залишає бажати кращого, відтермінуйте розмову.
Намагайтеся уникати агресії, зокрема пасивної, а також зверхнього тону й персоніфікованих обвинувачень, тобто не переходьте на особистість партнера/-ки. Тримайте у фокусі тему розмови, не додавайте історій із минулого, не звертайтеся до характеристик вашого/-ї партнера/-ки як людини.
Обов’язково використовуйте «я-повідомлення», за допомогою якого ви зможете поділитися своїми почуттями, думками, нереалізованими потребами, бажаннями та претензіями.
Будьте уважні до того, про що говорить ваш/-а партнер/-ка. Намагайтеся не перебивати його або її. Якщо вам щось незрозуміло, то обов’язково поставте запитання, які допоможуть прояснити сказане.
Якщо відчуваєте, що провадити діалог стає надзвичайно складно, емоції не вдається контролювати і є імовірність, що ви можете сказати або зробити те, про що пожалкуєте, зробіть перерву. Так само ви можете ініціювати перерву, якщо таке відбувається з вашим/-ою партнером/-кою. Обов’язково чітко та конкретно повідомте, коли ваш діалог буде продовжено. Наприклад: «Мені потрібна пауза. Повернуся за пів години».
Після завершення конфлікту обійміть одне одного. Нагадайте так собі та найближчий людині, що ви пара, яка готова й далі бути разом та ефективно давати раду труднощам.
Також зверніть увагу на одну із вправ парної терапії, яку ви можете використовувати під час екологічного конфліктування. Спробуйте ніби помінятися місцями з вашим/-ою партнером/-кою. Це роблять, щоб кожен із пари міг спробувати пояснити й ніби донести свою позицію до іншого. Це дає партнерам змогу почути одне одного набагато краще й зрозуміти, чим продиктовано бажання та потреби кожного з них. Зрештою, це полегшить і пришвидшить пошук компромісного рішення.