Сьогодні поговоримо про одну з найпоширеніших фобій, з якою знайомі дуже багато людей у всьому світі. Ітиметься про дентофобію (вона ж стоматофобія, одонтофобія). Це логічно незрозумілий, сильний і неконтрольований страх перед візитом до стоматолога й потребою лікувати зуби або проводити інші стоматологічні процедури. За цим визначенням ховаються страх болю, страх безсилля, страх утрати контролю, страх крові, страх ін’єкції, страх соціальної оцінки…
Багато страхів формують один, який може вкрай негативно впливати на якість життя — як ментального, так і фізичного. На жаль, хвороби зубів дуже швидко прогресують і можуть спричиняти тяжкі наслідки для всього організму загалом.
Дуже умовно, але дентофобію поділяють на три форми: уникливу, вегетативну та змішану. У випадку уникливої страх, що може доходити навіть до рівня жаху, виникає задовго до того, як людина опиняється безпосередньо в кріслі стоматолога. Той, хто має таку форму фобії, скасовуватиме записи, ігноруватиме симптоми й забуватиме про візити. У випадку вегетативної форми різноманітні вияви з боку вегетативної нервової системи — прискорене серцебиття, підвищене потовиділення, запаморочення, зміни тиску та інші індивідуальні вияви — з’являтимуться у момент візиту. Найскладнішою ситуація буде у випадку змішаної форми. Тоді вияви першої та другої форм поєднуватимуться.
Серед основних причин дентофобії звертають увагу на фактори негативного досвіду в минулому, передусім у дитинстві, коли неможливо було ані контролювати процедуру, ані обирати лікаря, ані завершувати її на власне бажання. Додайте сюди біль, дискомфорт, зверхнє ставлення, погрози батьків — ось і фундамент для фобії. Виникає стійка асоціація між стоматологом та стоматологічними процедурами, з одного боку, і болем та обмеженнями — з іншого.
Дентофобія, як і будь-яка інша фобія, потребує опрацювання у кабінеті психотерапевта. Проте самостійно можна знизити рівень страху та тривоги й допомогти собі під час візитів до лікаря. Надзвичайно важливо знайти свого фахівця. Він має бути відкритим до обговорення ваших страхів, відповідати на ваші запитання і з розумінням ставитися до вашого психологічного стану.
Якщо ви тільки в пошуках такого спеціаліста, то доцільно буде записатися на консультацію, щоб познайомитися, обговорити план лікування і відчути, чи безпечно вам із лікарем. Не забувайте про класичні техніки релаксації, зокрема дихальної, які ви можете завжди використовувати перед візитом до лікаря. Починайте відвідини з найпростіших, найкоротших і безболісних процедур. Наприклад, запишіться на професійну гігієнічну чистку зубів. Поступово переходьте до складніших ситуацій. Попросіть вашого лікаря повідомляти вас про всі етапи процедури, що відбуваються тут і зараз. Домовтеся, як ви дасте знати про те, що вам некомфортно, боляче або ви просто потребуєте перерви для відпочинку.
Дякуйте собі за те, що попри страх і тривогу ви все-таки змогли відвідати лікаря, витратили свій час і гроші, пережили неприємні процедури, щоб мати здорові зуби та ясна, а отже й підтримувати високу якість вашого життя загалом.