Астрологи, тарологи, нумерологи, кармологи, ворожки й відьми — білі та чорні, а водночас сповідь і причастя у церкві. Чому в стресові часи люди більше звертаються до магічних сил і релігії? Чи є залежність між вірою у карти Таро та схильністю довіряти фейковим новинам? Як віра впливає на критичне мислення, а середній дохід — на емоційний інтелект? У свіжому випуску програми Public Talk намагаємося знайти відповіді на ці запитання.
Дослідження соціологів, проведені в різні роки в різних країнах, свідчать про те, що релігійні люди та люди, які вірять ворожкам і тарологам, більше схильні вірити у фейки та пропаганду. Ці люди більше залежать від власних емоцій. Про це розповіла волонтерка, засновниця благодійного фонду «Мисливці на орків» і дослідниця фейків та пропаганди Ірина Міщенко.
У менш стабільних суспільствах віра зростає
Волонтерка, зокрема, навела приклад, як у березні 2020 року, одразу після того, як COVID-19 оголосили міжнародною пандемією, у гуглі на 300 % зріс пошук слова «молитва». Крім того, у дослідженнях, на які послалася фахівчиня, науковці підтвердили зв’язок між соціальною та економічною безпекою і релігійністю. Зокрема, у країнах із високим рівнем стабільності люди частіше не вірять у Бога, тоді як у менш стабільних суспільствах віра зростає. Дослідники зробили висновок, що освічені люди зазвичай менш схильні до релігії та частіше звертаються до альтернативних джерел як способу подолання стресу.
«Як на мене, релігії та секти мають одну спільну рису — це міт. Міт уносить ясність і заспокоює людину, дає відчуття контролю. Пастка в тому, що міт не має зв’язку з реальністю, а отже шкодить людині тверезо оцінити ситуацію і вжити відповідних заходів у реальному житті. Наприклад, знайома не хотіла виїжджати з Бахмута взимку 2022 року через те, що ворожка на ютубі сказала, ніби місту нічого не загрожує», — розповіла Ірина Міщенко.
Теле- та ютуб-канали легалізують послуги ворожок
За запитом «таролог» в українських соцмережах можна знайти чимало інформації. Послуги з передбачення майбутнього пропонують різні люди — від літніх чоловіків до дівчат-студенток. Ціни на таке також різні. Вірогідність, що прогноз справдиться, — 50 на 50. Якщо не вгадав — нічого. А якщо вгадав? То обов’язково про це можна буде розповісти своїм підписникам.
Ворожка Марія Тиха, яка називає себе «головною відьмою України», не раз з’являлася в етерах телеканалу «1+1» і брала участь у програмі «Битва екстрасенсів» на телеканалі «СТБ».
«Передбачення виставляють не для понту. Ні. Передбачення, які справдилися, виставляють не для цього. Їх виставляють, щоби звернути вашу увагу, щоб ви прислухалися. Я ж не просто так говорю, я ж не просто так виходжу в етер. Ви думаєте, я задоволена, думаєте, я радуюся, коли виходжу в етер? Чесно, я б краще в розважальних шоу скакала, танцювала та співала. Але я знаю, що маю певне кармічне завдання. Знаю, що маю обов’язок перед вами. Знаю, що маю борг перед народом України», — патосно сказала про себе ворожка.
Судячи з відео Марії Тихої на її ютуб-каналі, вона часто не гребує гайповими темами, зокрема прогнозами про те, чи має коханку чоловік Маші Єфросиніної, передбаченнями розлучення Костянтина Меладзе й Віри Брежнєвої. В одному з нещодавніх інтерв’ю провидиця зізналася, що її дохід становить понад 10 тисяч доларів на місяць.
Як Марія Тиха «передбачає» обстріли українських міст
Марія Тиха періодично викладає на своєму ютуб-каналі передбачення щодо війни в Україні. В одному з таких етерів за картами Таро жінка розповіла про міста, куди прилітатиме, зокрема про Харків: «У мене з правого боку торговельний центр із великим-великим екраном. Відчуття таке, що стоять манекени. Тобто я йду, справа від мене манекени стоять. Вітрина скляна, а зверху — екран із рекламою. Це ж не вперше. Я йду вперед. Тобто я йду прямо якоюсь довгою алеєю, яка веде мене у якісь двори. Я, як і раніше, бачу цю стіну з графіті. Тобто закинутий будинок і графіті на ньому. По автовокзалу прилетіло, бачите. Теж справдилося через місяць, по-моєму, після передбачення». Такі досить абстрактні й заплутані прогнози можна трактувати по-різному, чим зазвичай і користуються такого штибу «фахівці», приписуючи собі передбачення певних подій.
Запити до тарологів залишилися такими, як до повномасштабного вторгнення
Тарологиня-практикиня Анна, яка погодилася дати коментар, уважає, що люди звертаються до тарологів, коли заходять у глухий кут або ж намагаються перекласти відповідальність за життя на зовнішні сили. Загалом, з її слів, запити людей під час повномасштабної війни не змінилися.
«За останні декілька років у людей залишилися ті самі проблеми, які були раніше, — побутові. Взаємини, робота, скандали між колегами й подругами. Що стосується війни, то люди з таким запитом не приходять. Іноді хочуть знати, що краще робити: виїхати з міста або за кордон. Але все-таки люди живуть життя, їх цікавлять побутові ситуації. На першому місці, як завжди, стосунки — це любовні трикутники, зради, побутові проблеми», — сказала тарологиня.
Схильність до віри в магічні сили не завжди залежить від рівня освіти
Часто рівень освіченості певної людини не впливає на те, у що вона вірить і наскільки серйозно сприймає магію. Користуватися послугами ворожок можуть як люди з кількома вищими освітами, так і прості робітники.
Шеф-редактор «Суспільне. Харків» В’ячеслав Мавричев, який працює на місцях ворожих ударів, розповів, чому, на його думку, люди в критичні моменти життя починають вірити у магічні ритуали.
«Після нічних улучань рятувальники й поліціянти, прощаючись один з одним, бажають нудної ночі. Попри те, що ці слова звучать як якесь заклинання, але з весни 2022 року я так само почав підхоплювати це. Спершу мені здавалося, що я підіграю хлопцям, потім я виправдовував себе тим, що роблю це жартома. Але насправді це щось від тваринного: хочеться вірити, що це заклинання спрацює. Наче те варварство, яке несе війна, виштовхує нас у кам’яний вік. На тлі безсонних ночей, постійних обстрілів, шаленого фізичного та емоційного виснаження те магічне мислення стає ще більш нав’язливим», — пояснив журналіст.
Як це працює з погляду психології
Аналітично орієнтована психологиня Ольга Бєлопольська порівняла поведінку людей, які нині довіряють ворожкам, з поведінкою наших пращурів. Фахівчиня сказала, що такі процеси відбувалися у свідомості первісних людей, коли вони здійснювали певні обряди чи йшли до жерців.
«Тоді люди не мали відчуття контролю ні над природними силами, ні над якимись іншими обставинами. Вони вкладали елемент контролю у певні ритуали, ідучи до жерця. Так само сьогодні ворожки й астрологи своїми передбаченнями умовно дають цим людям відчуття контролю», — пояснила фахівчиня.
Дослідниця фейків і пропаганди Ірина Міщенко наголосила, що віра в магічні сили часто впливає на здатність людини критично мислити й урешті-решт може завдати неабиякої шкоди їй самій. Тому вкрай важливо попри віру в тарологію, астрологію чи ще щось магічне навчитися брати відповідальність за своє життя й критично ставитися до будь-яких прогнозів і передбачень.
Нові російські фейки від Харківського антикорупційного центру
Співзасновник Харківського антикорупційного центру Євген Лісічкін розповів, що російська пропаганда на тлі нещодавніх ударів по Харкову поширила чергову конспірологічну теорію, побудовану на фейку.
До одного відносно популярного російського пабліку в телеграмі, орієнтованого на Харківщину, нібито написав харків’янин, який упевнений, що до питної води в місті додають препарати на кшталт антидепресантів. У дописі йдеться, що так емоції людей зумисно приглушають. Як доказ чоловік навів свою реакцію на обстріл: ніби він сидів біля вікна під час удару, будинок аж підстрибнув, а в нього не було жодної реакції. На тлі цього дописувач зробив висновок, що в Харкові, як і в багатьох інших містах України, влада проводить експерименти із придушення волі та контролю свідомості. «Для максимального ефекту речовини додають у воду та продукти й розпорошують на вулицях. Спочатку начебто для емоцій агресії, а тепер для аморфного сприйняття реальності», — пишуть у російському фейку.
Водночас у соцмережах з’явилися ще декілька дописів про начебто невипадковість смогу в Харкові.
«Насправді якість повітря цими днями в місті не найкраща через велику кількість лісових пожеж навколо Харкова й у місті. У цю конспірологію не повірили навіть підписники цього пабліку. Не переконало російських конспірологів-пропагандистів навіть офіційне повідомлення на сайті міськради, що в Харкові розпорошують препарати на основі грибів і бактерій, обробляючи зелені насадження для підвищення стійкості дерев та підготовки їх до зимового періоду», — зазначив Євген Лісічкін.
Також цього тижня окупаційна влада Харківської області, яка перебуває на території держави-агресорки, заявила, що Харківська міськрада була зацікавлена в ударі та знищенні Палацу спорту, до чого росія вдалася першого вересня. Зокрема, у повідомленні окупантів ідеться, що представників міської влади залучено в коригування цього удару, бо будівля Палацу спорту як нерухоме майно перебувала в заставі кредитної організації іноземного походження і не могла утримуватися за кошт бюджету міста Харкова. Мовляв, борг був великий. Тому, за словами окупантів, міська влада мала пряму зацікавленість у знищенні заставної будівлі.
«Насправді ж, по-перше, на комунальне підприємство “Харківський палац спорту” виділяли гроші, а будівля утримувалися за кошт бюджету й далі утримується, навіть у той момент, коли була заставним майном. По-друге, іще в липні 2023 року стало відомо, що Харківська міська рада погасила кредит, який брала для будівництва парку, що нині має назву “Центральний”. За право вимоги за кредитом заплатили 82 мільйони гривень, тобто в рази менше, ніж була номінальна вартість кредиту. У міськраді сказали, що економія становила 300 мільйонів гривень бюджетних грошей. Тобто інформація про заставне майно Палацу спорту не актуальна вже більш ніж рік», — спростував російський фейк співзасновник ХАЦ.
Удар КАБа біля підземної школи в Харкові російська пропаганда спробувала видати за ліквідацію когось важливого. Крім того, пропагандисти намагалися просувати дезінформацію, що ліс за ТЦ «Караван» підпалила харківська влада, щоб надати цю ділянку забудовникам для зведення житлових будинків. Харківський міський голова Ігор Терехов запевнив, що там планують посадити дерева та інші рослини.
«Ця ділянка була, є і буде зоною рекреації. Коли це стане можливо з безпекових міркувань, на цьому місці створять парк, де зможуть відпочивати місцеві жителі. Ніяких інших об’єктів там не буде», — заявив мер.