Що не так із законом 12414 і чому він загрожує роботі НАБУ та САП

Що сталося

22 липня Верховна Рада ухвалила закон №12414 щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень,
пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин під час дії
воєнного стану
. Він вносить правки в Кримінально-процесуальний кодекс. Частина з них обмежують повноваження НАБУ та САП. Це незалежні антикорупційні органи, які притягають до відповідальності посадовців найвищого рівня.

Ці правки додали сьогодні, перед розглядом, хоча законопроєкт зареєстрували в Раді ще в січні. Рішення підтримали 263 парламентарі, «проти» виступили троє, четверо утрималися, ще 15 — не голосували. Частина нардепів під час голосування вигукувала «Ганьба!».

Закон уже підписав Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук. Щоби документ набув чинності, його повинен візувати Президент.

Що змінює закон

Документ розширює повноваження Генерального прокурора. Зокрема Генпрокурор:

– Отримує доступ до всіх справ НАБУ і може доручити іншому прокурору перевірити матеріали розслідування щодо додержання законів. Для цього Генпрокурор має дати письмову вказівку керівнику НАБУ, від цього не можна відмовитися.

– Зможе передавати справи НАБУ іншому органу «у разі неефективного досудового розслідування або за наявності об’єктивних обставин, що унеможливлюють функціонування органу чи здійснення ним досудового розслідування в умовах воєнного стану».

– Потенційно зможе закрити розслідування, якщо з такою вимогою звернеться сторона захисту.

– Буде вирішувати, чи входитиме керівник САП до групи прокурорів у справ.

– Зможе сам вирішувати спори про підслідність у кримінальних провадженнях, відкритих НАБУ або БЕБ.

«Фактично в разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури», — заявляє Бюро.

Чим займається НАБУ та САП

Національне антикорупційне бюро України — це незалежний правоохоронний орган, створений спеціально для розслідування корупційних злочинів найвищого рівня. Детективи збирають докази у справах про хабарі, зловживання службовим становищем, незаконне збагачення, розкрадання бюджетних коштів проти топових чиновників. Зокрема, проти нардепів, міністрів та їхніх заступників, суддів, голів обладміністрацій, вищих керівників СБУ, НБУ, прокуратури тощо. Детективи проводять обшуки, допити, відстежують злочинні схеми та співпрацюють із міжнародними партнерами, якщо гроші чи активи виведені за кордон.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура — це підрозділ у структурі Офісу Генпрокурора, який процесуально керує справами НАБУ. Прокурори САП контролюють законність дій детективів НАБУ в провадженнях, допомагають визначити тактику розслідування, вирішують, коли достатньо доказів для повідомлення про підозру або передачі справи до суду. Саме прокурори САП відстоюють у суді обвинувачення проти топкорупціонерів.

НАБУ і САП були створені після Революції Гідності на вимогу Євросоюзу, Міжнародного валютного фонду та інших міжнародних партнерів. Це була умова для євроінтеграції, зокрема, надання безвізового режиму,
отримання мікрофінансової допомоги та початку перемовин про членство України в ЄС.

Як реагує ЄС на ухвалення закону Радою

Комісарка Євросоюзу з питань розширення Марта Кос прокоментуала ухвалення закону.

«Серйозно стурбована сьогоднішнім голосуванням у Раді. Знищення ключових гарантій, які захищають незалежність НАБУ, є серйозним кроком назад», — написала вона.

Як відреагував на правки ініціатор закону

Нардеп, голова Тимчасової слідчої комісії Ради з питань розслідування можливих порушень законодавства України при здійсненні заходів з оборони держави Олександр Бакумов під час голосування утримався.

За його словами, запропоновані до другого читання поправки ніяк не пов’язані з його першою редакцією. У коментарі «Слідству.інфо» він зазначив, що не мав можливості ознайомитися з правками і проаналізувати їх.  

«Моя відповідь на те, як мене поставлено перед фактом: я не хочу голосувати за те, чого я не можу спрогнозувати. Тому я не підтримав цю ініціативу», — сказав він.

Олександр Бакумов ініціював прийняття до Ради законопроєкту на початку 2025 року. 

«Цей законопроєкт було спрямовано на те, щоб врегулювати питання, пов’язані з людьми, які зникли безвісти. Щоб прокурор міг передавати справи від одного слідчого підрозділу до іншого. Тобто, щоб досудове розслідування здійснювалось за місцем знаходження близького родича зниклого безвісти, а не, наприклад, десь у Харкові, біля Куп’янська або Краматорська», — заявив нардеп. 

Крім обмежень у роботі САП і НАБУ, закон також дає можливість прокурорам змінювати локацію, де буде проводитися досудове розслідування, якщо про це попросять родичі зниклого безпісти. У документі на десять сторінок така правка одна.

Як реагують українці

Сотні людей в Києві вийшли на акцію протесту. Вони скажуть «Вето на закон», «Поверніть Європу», «Ганьба». Про це повідомляє «Громадське»

Читайте також про те, як евакуйовують людей на Харківщині, куди їх привозять та як допомагають на місці.

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share