Як військовому пройти ВЛК після поранення

Що сталося

ВЛК — це військово-лікарняна комісія. МСЕК — це медико-соціальна експертиза, яка встановлює факт інвалідності. Лікарі в таких комісіях оцінюють придатність мобілізованих чи призовників до служби в армії, займаються оцінкою стану здоровʼя вже діючих військовослужбовців, зокрема після поранення.

Військові критикують механізм проходження ВЛК і МСЕК, а також ставлення лікарів до поранених. Критика зокрема  виникає через те, що військовим з явними ознаками інвалідності — ампутацією кінцівки, чи відсутністю ока доводиться проходити складні бюрократичні процедури, щоб довести інвалідність. Іноді для цього треба їхати в інше місто чи навіть область.

Держава обіцяє реформувати систему комісій, зокрема парламент 11 квітня проголосував за основу два законопроєкти, які спрощують отримання довідок про поранення військових і проходження ВЛК.

Що треба зробити після поранення


Після евакуації пораненого лікарі заповнюють так звану «Форму 100», яка підтверджуватиме факт поранення і може знадобитися для проходження комісії. Госпіталь або лікарня має письмово повідомити командиру військової частини пораненого бійця, про його доставлення. 

Однак, як говорять у «Принципі», центрі захисту прав військовослужбовців, медзаклади не завжди повідомляють у частину, тому пораненому краще подбати про це самому, повідомивши безпосереднього командира та заступника командира зі стройової роботи. Інакше існує ризик того, що пораненого оголосять таким, що самовільно залишив частину.

Важливо зайнятися отриманням довідки про обставини травми, яку в тому ж «Принципі» називають «одним із найважливіших документів». Щоб отримати таку довідку, треба подати рапорт на командира. У довідці мають зазначити обставини отримання травми, обовʼязково вказати, що вона була отримана під час служби, а поранений не був напідпитку чи під наркотиками. Для отримання такої довідки частина може призначити службове розслідування.

Командир відмовляється давати довідку або починати розслідування? Тоді треба вимагати письмової відмови і скаржитися до Військової служби правопорядку чи командування.


На яку грошову допомогу має право військовий після поранення

Під час військового стану військові, що безперервно лікуються у стаціонарах через поранення контузію, травму чи  каліцтво, мають право отримувати додаткову винагороду у 100 000 гривень з дня поранення.

Також право на таку винагороду мають військові, що перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення.

Військові, що отримали поранення, або інвалідність внаслідок нього, або безперервно лікуються більше місяця, мають право написати рапорт на безпосереднього командира з проханням отримати одноразову допомогу у розмірі місячного грошового забезпечення.


Як проходити ВЛК

Військово-лікарняна комісія після поранення визначатиме, чи придатний військовий до подальшої служби, оцінює його чи її стан здоровʼя. Направлення на ВЛК видають головний лікар лікарні чи госпіталю, командир військової частини чи керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишнього військкомату).

Командир видає направлення, якщо ви лікувалися у своїй військовій частині або були в госпіталі й можете самостійно повернутися в частину.

Головний лікар лікарні чи госпіталю видає направлення, якщо ви не можете самостійно прибути у свою частину після лікування.

Керівник ТЦС КП дає направлення, якщо ви лікувались в іншому регіоні і тимчасово встали, як того вимагає закон на облік у місцевому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

ВЛК може визнати військовослужбовця придатним, обмежено придатним, тимчасово непридатним (з переоглядом через півроку–рік), чи повністю непридатним. Оскаржити рішення комісії можна у ВЛК вищого рівня протягом місяця, або подати до суду.

Також ВЛК може видати постанову про надання відпустки за станом здоровʼя — це подання, разом з рапортом про надання відпустки треба подати командиру.


Як отримати інвалідність

Для отримання інвалідності військовий має взяти направлення на МСЕК у медроті військової частини, або якщо він або вона звільнився зі служби — у ТЦС КП. На час дії воєнного стану МСЕК  працюють за принципом екстерриторіальності.

У комісію треба подати:

– паспорт;
– направлення на МСЕК;
– виписку з госпіталя, історію хвороби, результати обстежень;
– військовий квиток;
– довідку ВЛК;
– довідку про обставини травми;
– документи, що підтверджують участь у бойових діях.

Комісія після розгляду може призначити групу інвалідності. Якщо ви не згодні з рішенням — оскаржуйте його в комісії вищого рівня протягом місяця, або в суді протягом півроку.

Читайте також

Total
0
Share