Як цивільному врятуватися під час бойових дій

 

 

Від початку повномасштабного вторгнення росії пройшло понад три місяці. За цей час в Україні загинули більш ніж чотири тисячі цивільних, 262 з яких — діти. 

Ми поговорили з колишнім британським військовим Девідом Гілеатом, який 27 років працював у армії Великої Британії. До сфери його компетенції входила розвідка та консультування з питань виживання в небезпечних ситуаціях.

Які навички ключові для виживання під час війни? 

Важливо розвинути в собі ситуаційну обізнаність: знати те, що вас оточує, і шукати якісь зміни, відсутність того, що є нормальним, або наявність чогось незвичного. Це може бути дивна поведінка людей, їхнє бажання потрапити в місця, де вони не повинні бути, незнайомі предмети чи машини. Все, що вирізняється зі звичного патерну життя. Це допоможе відстежити зміни в оточуючому середовищі та появу факторів ризику.

 

Важливо дослухатися до тривог, повідомлень офіційних осіб. Бачите підозрілий предмет — не підходьте до нього, слідкуйте, аби не підходили інші, та повідомте правоохоронцям.

 

Важливо мати план: куди йти у випадку небезпеки, де найближче сховище. Потрібно вміти надавати домедичну допомогу, накладати турнікет і пов’язки на рани. Ця навичка допоможе вам, вашим близьким і сусідам вижити.

Що робити під артилерійським чи ракетним обстрілом?

Якщо ви на відкритому просторі, наприклад, у парку, то щойно почули звуки небезпеки — впадіть на землю якнайшвидше. Уламки від вибуху часто розлітаються конусом вбік і вгору, тож якщо ви лежите низько на землі, є шанс, що вас не зачепить. Ваша голова має бути у напрямку вибуху, руки — закривати вуха.

Навколо вас будівлі? Шукайте укриття від уламків вибухового пристрою чи снаряду та тримайтеся подалі від скла, яке розлетиться навколо через вибухову хвилю.

 

Які помилки роблять люди в небезпечній ситуації?

Критична помилка — спробувати подивитися, що відбувається. Вибухова хвиля може рухатись зі швидкістю тисячу метрів на секунду. Якщо ви почули вибух — не визирайте роздивитися деталі, бо будете поранені швидше, ніж зможете відреагувати. Чуєте стрілянину — намагайтесь втекти якомога далі від неї та знайти товсту стіну чи земляний вал.

Якщо ви поряд із машиною — не ховайтеся за бензобаком, ви не в голлівудському фільмі. Єдине, що вас захистить, — моторний відсік, але й від нього краще якнайшвидше перебігти до надійного укриття.

Читайте також

Total
0
Share