Я збираю гроші на ЗСУ. Чи будуть до мене претензії у податкової?

Що сталося

Під час повномасштабного вторгнення росії в Україну частина українців стала до лав Сил Оборони, а інша частина — збирає гроші на забезпечення військових усім необхідним. Волонтерять як великі організації, так і звичайні громадяни, що збирають гроші на власні рахунки.

Ми розібралися: як волонтерити, щоб у держави не було до вас питань.

Як має бути за законом


Загалом податкова вважає, що переважна більшість коштів, які людина отримує на особисті рахунки, є доходом. Ці кошти треба показати у щорічній декларації та сплатити з них податки: 18% податку на доходи фізичних осіб і 1,5% військового збору.

У 2023 році щорічну декларацію треба було подати до 1 травня та відповідно сплатити всі податки.


Але ж гроші донатили на Збройні сили! Який дохід, які податки?

Держава не знає: отримали ви сто гривень, збираючі на дрон для військових, чи продавши якийсь товар. Якщо податкова виявить, що ви не подали декларацію та не сплатили податки, то може оштрафувати на чверть від суми того, що вважає доходом.

Проте існує парадокс: податкова може і не дізнатися про додаткові доходи, якщо людина сама про них не повідомить. Адже інформація, скільки й звідки грошей зайшло на ваші банківські рахунки, захищена банківською таємницею.

У волонтерів є ризик потрапити під так званий фінмоніторинг банків. Якщо банківська установа бачить незвичні за обсягами чи джерелами транзакції, вона може заблокувати рахунки людини й попросити надати документи, які підтверджують походження коштів.

 

Як стати для податкової волонтером?

 

Держава зрозуміла масштаби проблеми, які можуть постати перед податковою, тому в українському законодавстві існує виключення. Згідно зі статтею 165.1.54 Податкового кодексу з отриманих донатів податки не потрібно платити тим, хто зареєструвався у «Реєстрі волонтерів».

 

Реєстр існує з 2014 року. Подати заяву на включення до нього можна особисто або надіславши листа в податкову. Законом передбачена можливість подати заявку через «Дію», але станом на травень 2023 року такої опції на сайті немає.

 

Важливо, аби волонтер зберігав документи, які підтверджують його роботу: запити від частин або підрозділів, чеки, акти прийому-передачі майна. Податкова їх не вимагає, але ці докази стануть у пригоді, якщо у правоохоронних органів виникнуть питання.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share