«Я не можу жити без тебе»: як поводиться людина в співзалежних стосунках

Інтереси партнера для вас — понад усе, і ви підлаштовуєте власне життя до його бажань? Постійно палаєте від ревнощів та водночас як вогню боїтесь конфліктів? Ймовірно, ви знаходитеся у співзалежних стосунках. Чим ці стосунки відрізняються від здорових, розповіла кандидатка наук, психотерапевтка Наталія Завгородня.

 

1

Що таке співзалежні стосунки?

Співзалежність — це нездорова, неадекватна та навіть небезпечна потреба в іншій особі. Це стосунки, де на перший план виходить партнер, його оцінювання та прийняття. Це ситуація, коли цінність людини залежить від того, чи буде партнер її підтримувати й любити.

2

Наскільки людина підпорядкована партнеру?

Людині важко приймати будь-які самостійні рішення. Їй здається, що потрібно обговорювати з партнером та ніби просити дозволу на всі випадки повсякденного життя: зустрічі з друзями, нові робочі проєкти. Все має отримати схвалення партнера.

3

Як людина змінюється у таких стосунках?

Закохана людина згідна поступитися важливими принципами та моральними установками заради збереження стосунків. Вона розділяє хобі, інтереси, погляди партнера. Його зацікавлення, життя та вибір завжди важливіші та цікавіші, він неначе стає центром Всесвіту.

4

Чи властиві співзалежним стосункам конфлікти?

Людина намагається будь-яким шляхом уникнути сварок чи конфліктів, які її дуже лякають. Навіть якщо не згодна з партнером, вона буде імітувати згоду заради «миру».

5

Співзалежна людина схильна до ревнощів?

У таких стосунках багато ревнощів, адже в співзалежної людини є проблеми з самоцінністю. Причому ревнощі містять великий елемент контролю. Людині треба знати, де партнер, що він робить, який у нього пароль від телефону, не дає йому спокою та хоче, щоби партнер одразу відповідав. 

6

Хто може потрапити в подібні стосунки?

Багато залежить від упевненості в собі та від попередніх стосунків. Якщо людина зростала в родині, де панувала співзалежність, ризиків повторити батьківський досвід більшає.

7

Чим шкідливі співзалежні стосунки?

Вони приносять значну шкоду людині: вона всі сили направляє на отримання схвалення партнера, не враховуючи власних інтересів і бажань, живе не власним життям, а життям коханого. Причому таке життя може не влаштовувати їх обох.

8

Що можна зробити?

Якщо обидва партнери є здоровими та не мають залежностей, вони можуть спробувати розібратися самостійно. Їм варто трохи роз’єднатися, стати незалежнішими один від одного. На допомогу тут прийдуть окремі хобі, друзі, дозвілля.

9

До якого спеціаліста варто звернутися?

Можна звернутися до психолога чи психотерапевта та опрацювати питання власної цінності та самоповаги. Людині варто розібратися, чому вона себе настільки не цінує, що заради збереження стосунків повністю підлаштовується під партнера. А також чому вона не вірить, що її можуть любити такою як вона є.

10

А якщо партнери мають якусь залежність?

Спершу потрібно розв’язати проблему з алкогольною чи наркотичною залежністю, звернутися до нарколога та психотерапевта за фаховою допомогою. Це дасть можливість взяти під контроль залежність, а згодом вже працювати зі стосунками.

11


Як співзалежні стосунки бачать оточуючі?


Стороннім ці стосунки здаються прекрасними. Вони думають, яка чудова пара — завжди разом, має спільні інтереси та вподобання. Багато фільмів, книг, творів мистецтва описують любовні переживання, які насправді є співзалежністю. Здорові стосунки — коли в кожного з пари є цікавість до іншого, люди обговорюють плани, думки та враження, приділяють увагу не лише партнеру, а й власним почуттям. 

Читайте також

Total
0
Share