Що сталося?
23 лютого Верховна Рада проголосувала за введення на всій території країни, крім Луганської та Донецької областей, режиму надзвичайного стану. Це пов’язано з рішеннями Росії визнати так звані «ДНР» та «ЛНР» та ввести на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей підрозділи збройних сил РФ.
Надзвичайний стан діятиме з опівночі 24 лютого та триватиме протягом 30 днів.
Що таке надзвичайний стан?
Це особливий режим, який вводиться через реальну загрозу безпеці людей, країни, органів державної влади чи конституційного ладу та якщо небезпеку не можна усунути іншими способами. Під час дії НС органи державної влади та місцевого самоврядування, військові командування отримують додаткові повноваження. Також можуть обмежуватися конституційні права громадян.
Усі права обмежуються?
Ні. У Конституції закріплено, які права не можна обмежити в разі НС. Наприклад, заборонено арештовувати без суду, дискримінувати людину, позбавляти її житла тощо.
Що саме змінює НС?
Згідно з указом Володимира Зеленського, на цей час на території дії НС можуть запровадити такі заходи:
• Особливий режим в’їзду та виїзду, за потреби можуть обмежити пересування територією дії НС.
• Обмеження руху транспорту та його огляд (за потреби).
• Заборона проведення масових заходів (крім тих, які можна заборонити тільки через суд). Заборона страйків.
• За потреби — евакуація людей з небезпечних для проживання місць. При цьому людям обов’язково мають надати житло.
• Введення комендантської години (заборона в певні часи доби перебувати на вулиці та в інших громадських місцях без спеціально виданої перепустки й посвідчення особи).
• Перевірка документів громадян, а за необхідності — особистий огляд, огляд речей, транспортного засобу, багажу, службових приміщень та житла.
• Посилена охорона громадського порядку та важливих інфраструктурних об’єктів.
• Заборона призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання без попередження про це відповідного терцентру комплектування та соцпідтримки, управління СБУ чи підрозділу Служби зовнішньої розвідки.
• Заборона розповсюджувати інформаційні матеріали, що можуть дестабілізувати ситуацію.
• Регулювання за потреби роботи теле- та радіоцентрів.
• За потреби — особливі правила користування зв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі.
Які саме обмеження вводити, кожна область вирішуватиме самостійно.
А чому НС не ввозять в Донецькій та Луганській областях?
Там діє інший особливий режим, пов’язаний з проведенням операції Об’єднаних сил.
Надзвичайний стан — надовго?
Не довше, ніж на 30 днів. Якщо він запроваджений в окремих місцевостях — не довше, ніж на 60 днів. Верховна Рада може продовжити дію надзвичайного стану ще максимум на 30 днів. Якщо ж парламент його не продовжив, після закінчення затвердженого строку він припиняється.
Хто взагалі вирішує, чи вводити НС?
Президент видає відповідний указ, а Верховна Рада повинна його розглянути протягом двох днів. Якщо парламент відмовляється затверджувати НС, його не введуть.
У березні 2020 року Кабмін запровадив на території України режим надзвичайної ситуації. Таке рішення було прийнято через пандемію COVID-19. Ми розповідали, чим надзвичайна ситуація відрізняється від надзвичайного стану.