Усе, що потрібно знати про «закон про дрова»

Що сталося


15 жовтня Верховна Рада передала на підпис президенту законопроєкт «щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері захисту рослинного світу, лісокористування та протидії незаконному обігу деревини». Нові норми передбачають, що господарі зобов’язані мати документи на дрова, які зберігають удома. 

Цей законопроєкт широко обговорюють у суспільстві, а журналісти прозвали його «законом про дрова».


Про що йдеться в законопроєкті


Перевезення, зберігання та продаж деревини вартістю до 30 280 гривень без документів караються штрафом від 510 до 1 020 гривень. За повторне порушення — штраф 1 360–1 530 гривень. 

Якщо вартість деревини без документів перебільшить 30 280 гривень, може настати кримінальна відповідальність. Штраф за таке порушення сягатиме від 34 000 до 51 000 гривень, або ж порушника можуть позбавити волі на три роки. За дрова без документів вартістю понад 90 840 гривень можна сісти за ґрати від п’яти до семи років або ж отримати штраф від 170 000 до 425 000 гривень.

Документами, що підтверджують законність придбання деревини, можуть бути накладні, чек на купівлю тощо.

Що кажуть автори законопроєкту

«В окремих ЗМІ з’явилися повідомлення, що начебто норми проголосованого законопроєкту забороняють населенню зберігати вдома дрова для власного користування без документів. Такі повідомлення абсолютно не відповідають дійсності та є не просто довільним трактування проголосованих норм, а відвертою неправдою», — заявив один з авторів закону Максим Павлюк.

Він зазначив, що Закон спрямований проти «чорних лісорубів», а не населення, яке використовує дрова для обігріву. За словами нардепа, господарства не несуть відповідальності за зберігання побутового обсягу деревини. Такими він вважає 30 кубічних метрів сосни або 15 кубічних метрів дуба, що не перевищують ціну в 30 000 гривень. При цьому законопроєкт не містить норм, які підтверджують слова Павлюка.

Оскільки опалювальний сезон вже почався, Закон застосовуватиметься під час підготовки до наступного опалювального сезону. За словами нардепа, державні органи не можуть вимагати документи на дрова, які були закуплені до введення закону в дію.

Коли Закон набере чинності


Хоча Закон і опублікований на сайті Верховної Ради, набути чинності він не зможе, доки не отримає підпис глави держави. Президент не підписав «закон про дрова», але й не наклав вето. 

«Президент не буде підписувати цей Закон», — заявив радник Зеленського Дмитро Литвин для BBC. Він уточнив, що з технічних причин час на ветування вже минув.

Глава держави має поставити підпис протягом 15 днів після голосування у Верховній Раді або накласти на закон вето та обґрунтовано пояснити, чому повертає його до парламенту. Якщо жодну з цих дій не виконано, відбувається «заморожування» закону.

Особливості законодавства для жителів прифронтових територій



Кабмін у 2024 році дозволив мешканцям прифронтових територій самостійно заготовляти дрова. Сюди враховують території, на яких ведуться або велися бойові дії. 

На прифронтових територіях до кінця дії воєнного стану та шість місяців потому можна заготовляти дрова самостійно. Тут мова йдеться про збір деревини на спеціально відведених ділянках і за безпечних умов: припинення ведення бойових дій, розмінування тощо. При цьому самим рубати дерева не можна, лише збирати рештки, що залишилися від порубки. 

Переглянути, чи у вашій громаді можна самостійно збирати деревину, можна на сайті Верховної Ради України

За що ще можна отримати штраф відповідно до «закону про дрова»



Незаконне вирубування або пошкодження дерев чи чагарників на суму від 30 280 гривень. За це правопорушники отримають штраф від 34 000 до 85 000 гривень або потраплять за ґрати на строк до трьох років. 

Підпал або інші загальнонебезпечні способи завдавання шкоди природі. Тут штраф від 51 000 гривень або виправні роботи до року. Але якщо умовна пожежа завдасть шкоди довкіллю на суму від 75 700 гривень, то винуватець може бути оштрафований на суму від 68 000 до 153 000 гривень або отримати від трьох років у в’язниці. 

Самовільне здійснення побічних лісових користувань, тобто заготівля сіна, розміщення пасік, випасання худоби тощо. Тут відповідальність настає у двох випадках: якщо такі дії заборонені на цій території або якщо їх здійснили без спеціальних дозволів від держави, лісових квитків. За такі дії можна отримати штраф від 425 до 850 гривень. 

Читайте також

Total
0
Share