Тепер держава бачить, кому та скільки грошей я скинув на картку? Розбір

Що сталося

У Телеграм-пабліках і ЗМІ з’явилася інформація, що Нацбанк зобов’язав усі банки в Україні передавати інформацію про операції клієнтів з переказу грошей з картки на картку. А також про поповнення та зняття готівки з карткових рахунків у касах або банкоматах, і навіть про оплату карткою в магазинах. 

Розбираємося: що це означає та чи дійсно так воно є.

Хіба держава раніше не бачила рух всіх моїх коштів?


Насправді — ні. Ваші рахунки, інформація, скільки та кому ви перевели грошей — банківська таємниця. Вона може розкриватися, наприклад, на ваш запит, на запити виконавчої служби чи правоохоронців або за рішенням суду. Але в автоматичному режимі банки, навіть ті, що належать державі, таку інформацію не передають.


Тобто я можу робити зі своїм рахунком все, що захочу? 

Ні. Щоби боротися з тероризмом, ускладнити процеси відмивання грошей та ухилення від сплати податків, держава зобов’язала банки вести фінмоніторинг. 

У рамках системи фінансового моніторингу банки аналізують всі операції. Якщо вони помічають якісь незвичні або підозрілі операції — можуть попросити клієнта пояснити походження коштів або взагалі заблокувати рахунки. Про всі заморожені операції банки зобов’язані повідомляти Держфінмоніторингу.

Пам’ятаєте, як пару років тому в Україні заборонили проводити фінансові операції без ідентифікації особи на суму більше п’яти тисяч гривень? Це теж частина фінмоніторингу.

Також банки відстежують фінансові операції політиків, операції з готівкою та криптовалютами.


То тепер банки автоматично передаватимуть інформацію про мої перекази в НБУ?

І знову — ні. Лист, про який йде мова, звертається до банків-еквайрів, тобто тих, які надають підприємствам термінали для оплати картками. Ця вимога НБУ не нова, вона діє з грудня 2022 року.

НБУ не збирає дані, яку їжу ви оплатили в супермаркеті чи скільки покупок здійснили онлайн. Вимоги регулятора стосуються того, які обсяги грошей проходять через конкретний термінал чи систему онлайн-платежів. Так Нацбанк контролює обіг коштів тіньового грального бізнесу та бореться з міскодінгом. 

Також банки відстежують фінансові операції політиків, операції з готівкою та криптовалютами.


А що таке міскодінг?


Це одна з популярних схем нелегальних онлайн-казино, яка заключається у підміні кодів торговця для платіжних терміналів. Гравці оплачують віртуальні бали або фішки, а платежі надходять у банк із кодом купівлі книг чи квітів. Саме через можливу причетність до подібних схем НБУ вивів із ринку «Айбокс Банк» у березні 2023 року.

Моніторинг має виявляти підозрілі транзакції з платіжними терміналами та ускладнити міскодінг.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share