28 липня — Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Розповідаємо, що важливо про це знати.
Гепатит — хвороба печінки, яка може проходити безсимптомно та вводити в оману, атакуючи інші органи. Потрапивши в організм, вірус може паразитувати на серцево-судинній, кістковій або нервовій системі, викликаючи головний біль, шкірні захворювання, ревматизм тощо.
Існує п’ять основних типів вірусу гепатиту: А, В, С, D та Е. Найнебезпечніші — вірусні гепатити B та С: саме на них припадає 96% смертей від цієї хвороби.
Захворіти на вірусний гепатит можуть усі, хто хоч раз мали незахищений секс; люди, які робили ін’єкції ліків чи будь-яких інших речовин; відвідували стоматолога, робили манікюр, татуювання чи «уколи краси»; користувалися недезінфікованими предметами гігієни; забували вимити руки перед їдою, їли немиті овочі чи фрукти або просто порізалися.
Тест на вірусні гепатити варто здавати щороку. Він займає всього 10 хвилин і має бути безкоштовним у сімейного лікаря або в пунктах тестувань на гепатити.
Від гепатиту B є вакцина, вона ж захищає і від гепатиту D, який йде супутньою хворобою. Якщо ж не вакцинуватися, то можна отримати довічну хворобу, яка рідко виліковується повністю, але принаймні стримується щоденним прийомом препаратів.
Від гепатиту C немає вакцин. Проте його можна повністю вилікувати за допомогою сучасних ліків амбулаторно всього за 12 тижнів. Повний курс лікування коштує приблизно 500$, але також є варіанти отримати ліки безплатно.
Якщо результат швидкого тесту на гепатит позитивний — потрібно звернутися до лікаря, інфекціоніста або гастроентеролога. Якщо ви не бажаєте обговорювати, де та як саме ви інфікувалися, — так і скажіть. Лікаря не має обходити це питання.
Також можна звернутися за консультацією до Громадської організації BCD. Її заснували люди, які самі вже перемогли хворобу, а тепер допомагають іншим. У BCD допоможуть «розшифрувати» лікарські направлення, обрати дійсно необхідний перелік аналізів і навіть дадуть знижку на них. Їм можна написати у Facebook або зателефонувати: 073 044 73 44.
Здаючи тест на вірусні гепатити, ви не лише перевіряєте власний статус, але й стимулюєте державу закуповувати більше ліків проти цієї хвороби та запускати безкоштовні програми лікування.
Оціночна кількість в Україні людей з гепатитом C — 1,5 мільйона. Але на обліку стоять лише 90 тисяч осіб. Не помічаючи хворих на вірусні гепатити та, відповідно, попиту на ліки, держава не закуповує препарати в необхідному обсягу.
Але чим більше проведених тестів — тим більше ліків від вірусних гепатитів.
Матеріал підготовлено спільно з соціальним проєктом «Твій сімейний лікар».