Сезон кліщів: що варто знати

кліщ, укус кліща, бореліоз

Що сталося?

Раннє потепління — і сезон кліщів розпочався раніше. Зазвичай початок їхньої активності припадає на квітень, а пік настає у травні. Але в цьому році перші випадки звернення щодо укусів з’явилися вже наприкінці березня. 

Як захиститися від кліщів?

Перед виходом на природу обробіть тіло репелентом. Вивчіть інструкцію, зверніть увагу на термін придатності. Кліщі полюбляють ніжну шкіру: це шия, згини ліктів, місця під колінами, пахви. Приділяйте цим місцям особливу увагу. Проводьте самоогляд щодві години. Якщо ви не самі, влаштовуйте взаємоогляд. Йдучи стежкою, тримайтеся середини, уникайте високої трави на узбіччі, де можуть сидіти кліщі.

Одягайтеся правильно: 

– обирайте світлий одяг: на ньому краще видно кліщів,
– носіть сорочку з довгим рукавом,
– заправляйте штани у шкарпетки, а сорочку — в штани, 
– закривайте шию (наприклад, капюшоном). 

Після повернення додому витрусіть, виперіть і випрасуйте одяг. Ретельно огляньте тіло в добре освітленому місці: наприклад, у білій ванні, де кліщів легше помітити. 

Зверніть увагу: вчені з Університету Масарика в Чехії встановили, що кліщі найбільше полюбляють другу групу крові.  

Які захворювання переносять кліщі в Харківській області?

Найбільш поширеним у більшості регіонів України є іксодовий кліщовий бореліоз — хвороба Лайма. Якщо видалити кліща протягом першої доби після укусу, ймовірність інфікування невисока. Та коли кліщ пробув на тілі три доби і більше, ризик інфікування значно зростає. 

Перший симптом — мігруюча еритема, «бичаче око». Можуть спостерігатися загальні симптоми, характерні для кліщових інфекцій: млявість, слабкість, головний біль, підвищення температури, ломота. Несвоєчасне лікування хвороби Лайма може призвести до серйозних наслідків: ураження опорно-рухової системи (артрити, болі в суглобах), серцево-судинної системи (міокардити) та нервової системи. 

Якщо людина захворіла на бореліоз і захворювання виявлено вчасно, є висока ймовірність повного одужання за допомогою антибіотиків. 

Також кліщі переносять анаплазмоз, ерліхіоз, туляремію, а у тварин — бабезіоз. Кліщовий енцефаліт не характерний для нашої області, були поодинокі завозні випадки, переважно у Волинській області та в Криму.

Де найчастіше можна підхопити кліща?

Раніше більшість інфікувань фіксувалися під час прогулянок у лісах, лісосмугах, парках і скверах. У воєнний час діють обмеження на відвідування лісів із міркувань безпеки. Тож найбільш ймовірні місця зустрічі з кліщами — присадибні та дачні ділянки. За даними 2024 року, 50% усіх заражень відбулися саме там.

Що робити, коли виявили на собі кліща?

Якщо знайшли на собі кліща, насамперед — не панікуйте. Найкраще відразу звернутися до лікаря (сімейного, хірурга або до травмпункту) для професійного видалення кліща, отримання подальших рекомендацій і призначення необхідних дій. Коли немає можливості звернутися до лікаря, кліща можна видалити самостійно.

Можна використовувати нитку. Зробіть петлю, обережно накиньте її якомога ближче до шкіри біля головки кліща. Повільно розхитуючи, витягніть його.
Будьте обережні, аби не розчавити кліща під час видалення, оскільки в його черевці можуть знаходитися збудники інфекцій. Видавлювання або різке викручування збільшує ризик інфікування.
Не заливайте кліща олією та спиртовмісними рідинами. Спирт може спровокувати його зануритися глибше в шкіру. Понад те, кліщ, оброблений олією чи спиртом, стає непридатним для лабораторного дослідження.
Бажано зберегти кліща для дослідження в лабораторії. Пошкоджений кліщ (наприклад, із відірваним хоботком або черевцем) не підлягає аналізу.

Після видалення кліща:

– обов’язково помийте руки з милом.
– обробіть місце укусу антисептичним засобом.
– за можливості, доставте видаленого кліща для дослідження в Лабораторію особливо небезпечних інфекцій Харківського центру контролю та профілактики хвороб за адресою: Харків, Помірки.

Чи проводяться заходи з обробки територій від кліщів цього року?

Важливо проводити навесні акарицидні заходи для знищення кліщів. Харківська міська рада та КП «Харків-Зеленбуд» розпочали такі роботи від 22 квітня. Крім того, необхідно проводити навесні й восени дератизацію, оскільки гризуни є природними резервуарами збудників інфекцій. Усі заходи є взаємопов’язаними та важливими для контролю поширення кліщових захворювань.

Чи є у нас доступ до вакцин проти кліщового енцефаліту та інших захворювань?

Вакцин проти бореліозу, анаплазмозу та ерліхіозу наразі немає.

Проти кліщового енцефаліту існує ефективна вакцина виробництва Австрії, Німеччини. Харківська область не є ендемічною територією кліщового енцефаліту, тому рутинна вакцинація для мешканців нашої області не є необхідною. Вакцинація проти кліщового енцефаліту рекомендована людям, які планують виїжджати до ендемічних регіонів. Щеплення не входить до календаря обов’язкових щеплень, але вакцину можна придбати в аптечній мережі.

Цей матеріал створено завдяки заходу в нашому пресцентрі.

Якщо ви хочете провести в нас свою зустріч, пресконференцію, дискусію абощо — напишіть нам у телеграм або на пошту.

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share