Про що буде мова
Як російська пропаганда виправдовує авіабомби по Харкову цього разу? Чому люди у прифронтових містах вірять у фейки про те, що волонтери замість евакуювати вивезуть їх на органи? Чи продає Україна електроенергію за кордон і чому на цій темі так часто маніпулюють тикток-«експерти»? Дві з половиною тонни заморожених собак на шаурму, або Як українські анонімні телеграм-канали знову поширили фейк, а блогери-мільйонники рознесли його. Хто насправді стоїть за картинками, створеними штучним інтелектом, що так ширяться сьогодні соцмережами?
Цього разу в Public Talk обговорювали фейки останнього тижня серпня.
Фейки про українську ППО
У п’ятницю, 30 серпня, росіяни випустили по Харкову п’ять керованих авіабомб УМПБ Д-30 (уніфікований міжвидовий плануючий боєприпас калібром 30 см. — Ред.). Одна із цих авіабомб улучила в багатоповерхівку в Індустріальному районі. Того дня у місті загинуло шестеро людей, іще близько ста дістали поранення. російські пропагандисти замовчали інформацію про п’ять авіаударів. Зокрема, популярний ворожий пропагандистський телеграм-канал «Поздняков» написав: «росія завдала ракетного удару, але через нераціональну роботу української ППО сталися жахливі наслідки в житловому масиві, один під’їзд зруйнувався».
Насправді ж ворог завдав не ракетного, а авіаудару: руйнування будинку відбулося не через роботу ППО, а через скинуту авіабомбу. До речі, росія не вперше виправдовує свої злочини неправильною роботою української ППО.
Крім ворожих пропагандистів, дуже часто на руку ворогові грають українські анонімні телеграм-канали, які публікують відео чи фото з місця удару, коли на місці щк працюють екстрені служби. До прикладу, один із найбільших українських анонімних телеграм-каналів «Труха» через пів години після обстрілу Харкова 30 серпня опублікував відео з місця влучання. Сталося це о 16:03. Пізніше, о 16:08, це відео опублікував керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак, а після нього — глава держави Володимир Зеленський. Поки відео ширилося мережею, на місці обстрілу перебували постраждалі, рятувальники, поліціянти й журналісти. Життя цих людей наразили на небезпеку повторного обстрілу ворога.
Якщо повідомлення представників влади можна пояснити потребою показати світові жахливі кадри російських атак по цивільних об’єктах, то дії блогерів та анонімних телеграм-каналів, які поширюють інформацію до офіційних повідомлень, — це просто гра на руку ворогові або ж гонитва за кількістю підписників.
Евакуація людей із Покровського напрямку й немовлята на органи
Іще однією важливою темою тижня стала евакуація цивільного населення на Покровському напрямку. Як завжди, у таких ситуаціях серед місцевих є люди, які категорично не хочуть виїжджати волонтерськими автобусами й машинами. Місцеві жителі, що потрапляють під вплив повідомлень ворожих пропагандистів, бояться виїжджати. Адже перед евакуацією пропагандисти завбачливо в соцмережах публікують фейки про те, що волонтери вивозять дітей на органи або кидають людей на половині дороги, або здають чоловіків у територіальні центри комплектування.
Координатор гуманітарної місії «Проліска» Євген Каплін, який разом із колегами займається евакуацією людей на Донеччині, розповів, що роспропаганда робить максимально все для того, щоб люди залишалися живим щитом.
«Ми чуємо різні історії — від старих казок із 2014–2015 років про те, що нацисти вивозять дітей на органи, до лякалок про те, що чоловіків вивозять прямо в руки працівників ТЦК. Крім російських пропагандистів, ці історії також поширюють підприємці, які не проти заробити на перевезенні людей. Вони всіляко відмовляють місцевих жителів їхати з волонтерами, пропонуючи свої послуги за шалені гроші», — зазначив волонтер.
Псевдоексперти й продаж електроенергії за кордон
Після чергового обстрілу ворогом енергетичної інфраструктури України наприкінці серпня 2024 року знову здійнялася хвиля ворожих маніпуляцій про українську енергетику. Зокрема, укотре в мережі з’явилися псевдоексперти, які почали висловлювати обурення через продаж Україною електроенергії за кордон.
«Сьогодні в мережі з’явився дуже цікавий документ, як ми в повному обсязі експортуємо електроенергію з однієї атомної електростанції з першого та другого енергоблоків Хмельницької АЕС до Польщі. Я хочу чути роз’яснення від президента та влади, що відбувається в нашій країні, чому ми саме сьогодні, коли не маємо електроенергії, не маємо світла в домівках, займаємося експортом. Про те, що призводить нині до колапсу в країні. Чому під час війни ви не думаєте про народ України, а виконуєте якісь зобов’язання? А може, це не зобов’язання, а ви просто збагачуєте свої кишені?» — обурився у соцмережах черговий псевдофахівець.
Нагадаємо, що 27 червня 2024 року після маніпуляцій про продаж електроенергії в етері «Радіо Свобода» заступник міністра енергетики Микола Колісник пояснив, що Україна не продає електроенергію за кордон, а працює над забезпеченням стабільного електроживлення усередині країни. За його словами, інформація про такий продаж — фейк.
«Наголошую: ні, не відбувається експорту на комерційній основі. Це насправді навмисні фейки, які поширюють як ІПсО. Ми сьогодні чітко зорієнтовані на збалансування внутрішніх потреб енергетичної системи, щоб забезпечити стабільне електроживлення і електропостачання для власних потреб», — сказав заступник міністра.
Моніторинг російських фейків від ХАЦ
Щотижня спеціально для подкасту Public Talk співзасновник Харківського антикорупційного центру Євген Лісічкін проводить моніторинг російських фейків і пропаганди.
Експерт розповів, що пропагандисти й далі поширюють маніпуляції та фейки про мобілізацію. Цього разу вони вигадали фейк про розпорядження департаменту охорони здоров’я Харківської обласної військової адміністрації щодо відправлення на фронт по десять лікарів із кожного відділення Харківської обласної лікарні.
Крім того, росіяни публічно захищають колаборантів, які 2022 року в Харківській області пішли з ними на співпрацю, а нині відповідають перед законом за свою діяльність.
«Тактика дуже проста: “Та вона була просто діловодкою”, “він був сторожем”, “та вона тільки допомогу видавала”. Але насправді людей, які не обіймали керівних посад, українські суди не позбавляють волі», — пояснив Євген Лісічкін.
На всеукраїнському рівні російська пропаганда цього тижня свою увагу зосередила на авіакатастрофі F-16, у якій загинув пілот Олексій Месь. Ворог активно просував версію, що літак збила українська ППО. Цю версію першою озвучила українська нардепка Мар’яна Безугла.
Крім того, в інформаційному полі росіяни й далі протиставляють курську операцію Збройних сил України боям на Покровському напрямку, просуваючи наратив про те, що Україні треба захищати Донбас, а не воювати за курськ.
Заморожені трупи собак — фейк, у який повірило багато людей
У четвер, 29 серпня, українські медіа, анонімні телеграм-канали (зокрема, проросійські), народні депутати й популярні блогери поширили інформацію про те, що в Миколаєві в дорожньо-транспортну пригоду потрапив вантажний автомобіль, який нібито перевозив 2,5 тонни «заморожених собак» до Одеси. Експерти Інституту масової інформації розклали по поличках цю історію.
Після повідомлення у миколаївському виданні про заморожені туші собак на подію одразу відреагувала місцева зооактивістка Анна Куркуріна, яка у відео звинуватила мера Миколаєва Олександра Сєнкевича в тому, що він причетний до смертей собак. Популярна блогерка Раміна Есхакзай підхопила це відео й закликала своїх підписників репостити його.
На подію відреагувала нардепка Вікторія Сюмар, що написала допис у фейсбуку. У коментарях до допису вона прикріпила скриншот посту з анонімного телеграм-каналу «Україна online», у якому йшлося про те, що власниками фургона виявилися нібито громадяни Узбекистану, які володіють мережею «шаурмячних» у Миколаєві. Невдовзі телеграм-канал відредагував цей пост, указавши, що інформація виявилася фейковою.
Урешті-решт з’ясувалося, що в накладній, яку мав водій машини, ішлося про перевезення 339 кілограмів медичних відходів із Дніпропетровщини в Одесу для утилізації компанією, що надає відповідний комплекс послуг для підприємств зі всієї України. Ось так на гачок інформаційних маніпуляцій потрапили не тільки пересічні користувачі соціальних мереж, але й нардепи, зоозахисники й популярні блогери, які також не завжди можуть відрізнити фейк від правди. Тож будь-яку інформацію у соцмережах варто ретельно перевіряти, відшуковуючи першоджерело.