Росіяни розбомбили мій будинок. Куди звертатися?
Заявку на компенсацію зруйнованого житла можна подати через застосунок чи сайт «Дія». Там треба вказати адресу та загальну площу нерухомості, а також передати фото- та відеодокази руйнації.
Офлайн таку заяву можна подати до ЦНАПу або звернутися до нотаріуса.
Після розгляду заяви держава приймає рішення щодо проведення оцінки руйнування та включення в чергу на компенсацію. У вас можуть запитати додаткові документи.
Хто може претендувати на компенсацію?
1 квітня 2022 року Верховна Рада прийняла за основу законопроект, який врегульовує порядок компенсації за знищену нерухомість. Якщо законопроект приймуть і його підпише президент, то компенсації зможуть отримати:
- власники житла;
- інвестори в будівництво житла;
- члени кооперативів, що викупили квартиру, але ще не оформили право власності на неї;
- спадкоємці людей, що відносяться до цих категорій;
- об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.
Як будуть виглядати ці компенсації?
У законопроекті прописані декілька варіантів: або пряма видача коштів, або фінансування ремонту нерухомості, або фінансування будівництва.
Дія законопроекту не розповсюджується на речі, які були всередині зруйнованих будівель. Також законопроект не передбачає компенсації вартості ремонту, який власники зробили до війни, чи зруйнованого нерухомого майна, зокрема автомобілів.
А що робити, якщо окупанти знищили авто?
Нам поки не вдалося знайти законодавчих ініціатив чи прийнятих законів щодо компенсації за знищене чи пошкоджене рухоме майно. Також поки незрозуміло, що робити власникам комерційної нерухомості.
Тому треба максимально детально зафіксувати руйнування. Сфотографуйте та зніміть на відео всі пошкодження вашої власності, викличте поліцію та рятувальників. Після того як ДСНСники оглянуть місце події, візьміть у них копію акту руйнування майна, а у поліцейських — витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Якщо росіяни вкрали ваше майно, потрібно звернутися до поліції та вимагати відкриття кримінальної справи.