Спонсорський матеріал
Друга за значенням (після вас) людина в житті кота — ветеринарний лікар. Саме вдалий тандем із фахівцем допоможе якнайкраще підтримувати здоров’я улюбленця. Та коти за вдачею — ті ще індивідуалісти! Вони не люблять нові місця та людей, тож візит до клініки нерідко стає справжнім випробуванням і для тварини, і для власника. Можливо, цим почасти пояснюється факт, що кожен четвертий власник котів у США не надає тварині належної медичної допомоги. В Україні регулярні профогляди отримують лише 40% домашніх улюбленців (це дані MZ Hub на замовлення Royal Canin). Взагалі коти схильні до останнього приховувати погане самопочуття. Аби не проґавити майже непомітні перші дзвіночки, слід відвідувати ветеринара регулярно. Ми зібрали підказки, які допоможуть мінімізувати стрес від візиту до клініки.Коли потрібно починати профілактичні огляди?
Якомога раніше: щойно, як ви взяли кошеня. У перший рік формується основа здоров’я тварини на все життя. Якщо змалку привчити кошеня до відвідин ветклініки, візити не будуть такими стресовими. Ветеринар підкаже, як доглядати за твариною, привчати до підрізання кігтів або чистки зубів. У перший рік варто проводити профогляди 3–4 рази, після семи років — раз на пів року, в інші періоди — раз на рік. Слід негайно звернутися до спеціаліста за появи будь-яких змін у вигляді чи поведінці тварини.
Як привчити кота до переноски?
Важливо не допустити негативного асоціативного ряду: «переноска — ветеринар — стрес». Переноска має стати елементом повсякденного життя тварини, в ідеалі, підкріпленим приємними асоціаціями. Поставте переноску з відкритими дверцятами вдома, застеліть улюбленою підстилкою, покладіть всередину кілька крокет котячого корму або іграшку. Коти полюбляють темні закриті місця, тож ймовірно, що вона стане місцем для спання. Найкращий варіант — контейнер, який, окрім дверцят, має верхню загрузку: вона дозволить дістати тварину, навіть якщо та перелякалась і пручається.
Як підготуватися до візиту в клініку?
Якщо кіт ніколи раніше не їздив у автівці, зробіть пробний виїзд. Посадіть тварину в переноску та зробіть коротеньку, на 5–10 хвилин, автоподорож. Після пограйтеся, дайте коту улюблений корм, аби закріпити позитивні враження. Стрес від візиту до клініки буде значно меншим. Також змалечку привчайте тварину до регулярних домашніх оглядів: обстежуйте живіт, лапки. Кіт призвичаїться до тактильних контактів, а ви зможете помітити проблеми якомога раніше.
Як поводитись у залі очікування?
Не виймайте тварину з переноски. Поставте її на коліна, розмовляйте тихо і спокійно. Варто накрити переноску рушником або поставити так, аби кіт не бачив інших тварин. В оглядовій не поспішайте витягати його з контейнера. Чудово, якщо ветеринар спочатку встановить контакт із котом, а до огляду/медичних маніпуляцій перейде трошки згодом.
Що таке cat-friendly клініка?
Золотий стандарт сучасної ветеринарної допомоги для котів — це cat-friendly клініка. Насамперед тут йдеться про уміння персоналу працювати з котами та обізнаність про їхні специфічні потреби. Там є окремі зали очікування для котів і собак, що дозволяє значно мінімізувати стрес як для улюбленця, так і його власника.
Чи необхідні щеплення, якщо мій кіт не виходить на вулицю?
Летальність багатьох котячих інфекцій і вірусів є високою: зокрема, від панлейкопенії (у народі — «чумки») кіт може «згоріти» за кілька днів. Це та інші захворювання (сказ, каліцивірусну інфекцію) можливо попередити за допомогою щеплень. Існує багато шляхів, якими збудники інфекцій потрапляють до оселі, ви можете принести їх на одежі чи взутті. Якщо ж тварина виходить на вулицю (у приватному будинку чи на дачі), обов’язково повідомте ветеринара: знадобляться додаткові щеплення.
Як зменшити стрес, якщо потрібно залишити кота на ніч у клініці?
Тривале перебування в медичному закладі може бути стресовим. Щоби зменшити дискомфорт, корисно покласти у вольєр якийсь предмет із дому. Кіт навряд чи захоче гратися, тож іграшка недоречна: для психологічного комфорту важливіше відчувати рідні запахи. Тому старий светр із вашим запахом або улюблена підстилка нагадуватимуть тварині атмосферу дому.