Чому ми про це говоримо?
Тривале й сильне переохолодження може здаватися незначною проблемою, особливо на тлі постійних обстрілів і стресу. Проте його не слід ігнорувати, адже гіпотермія здатна спричинити багато негативних наслідків на організм. Міністерство охорони здоров’я запевняє: тривалість лікування після неї перевищує тривалість лікування постраждалих з опіками більше ніж удвічі.
Тактична медицина розглядає гіпотермію як одну з причин смерті людини. Навіть невелике зменшення температури може завадити згортанню крові та підвищити ризик смертельної кровотечі.
Що таке гіпотермія?
Гіпотермія — сильне загальне переохолодження організму, коли температура тіла опускається нижче за 35 °C. У цьому стані людина втрачає більше тепла, ніж може виробляти.
Що впливає на втрату тепла?
Вагомі чинники:
▪️ тривала дія холоду;
▪️ висока вологість повітря (навіть тривале перебування за температури 5–8 °С, але за ▪️ високої вологості може спричинити в людини холодову травму);
▪️ вітер, опади;
▪️ хронічні захворювання, надмірна втома;
▪️ вживання алкоголю;
▪️ належність до певних груп (діти, люди похилого віку особливо чутливі до дії низьких температур через особливості теплообмінних процесів в організмі);
▪️ носіння тісного незручного взуття, легкого одягу;
▪️ поранення та травми;
▪️ контакт із холодною поверхнею або рідиною (мокрою землею чи тканиною, холодною водою, снігом тощо).
Яка буває гіпотермія?
Існує кілька способів поділу гіпотермії за ступенем тяжкості. За клінічними ознаками, що прописані в протоколі МОЗ, вона поділяється на такі типи:
Легка. Виникає, коли температура тіла знижується до 32–35°C. Виникає озноб, шкіра стає блідою, може ускладнитися мовлення. Життєві показники та свідомість у нормі, а тіло здатне підтримувати тепло.
Середня/важка. У людини сповільнюється серцебиття до 55 і менше ударів на хвилину, знижується артеріальний тиск. Так само й дихання. Свідомість порушується: від легких проявів до настання коми. Під час середньої гіпотермії (коли температура досягає 31–30°C) людина перестає тремтіти. Функції організму сповільнюються, поступово втрачається здатність до терморегуляції.
Підкреслимо: не чекайте, поки з’являться симптоми. Потрібно зробити все можливо, щоби їм запобігти.
Людина в біді. Як надати першу допомогу?
▪️ МОЗ застерігає: спочатку переконайтеся, що вам або постраждалій особі не загрожує небезпека. Тільки тоді перейдіть до наступного кроку. Це особливо важливо в теперішніх умовах, коли загарбники гатять по населених пунктах постійно й хаотично.
▪️ Якщо людина у свідомості, заспокойте її та поясніть свої подальші дії. Викличте екстрену медичну допомогу та дотримуйтеся вказівок диспетчера.
▪️ Захистіть людину від подальшої втрати тепла через навколишнє середовище. Якщо ситуація дозволяє, обережно перемістіть її в тепле приміщення. Але дійте так, аби не погіршити ситуацію: наприклад, якщо є перелам тазу чи хребта, тоді навпаки: не рухайте людину.
▪️ Зріжте або зніміть вологий чи мокрий одяг і взуття. За можливості замініть їх на сухі. Якщо вологі тканини не прибрати, людина буде швидко охолоджуватися. Навіть швидше, ніж якби вона була роздягнута і з сухою шкірою.
▪️ Якщо в людини є ознаки обмороження, накладіть на уражені ділянки чисті, стерильні, сухі марлеві пов’язки. Вони не повинні стискати шкіру. За необхідності знерухомьте уражені кінцівки. Будьте обережні та не пошкодьте пухирі, якщо вони з’явилися.
▪️ Накрийте людину термоковдрою. Радимо носити їх із собою в аптечці. Найпростішу термоковдру можна купити в аптеці: вони недорогі, легкі та компактні. Але є й недоліки. Часто однієї термоковдри недостатньо, щоби повністю загорнути середньостатистичну дорослу людину. А ще вони легко рвуться і не мають застібок для фіксації. Нині можна знайти дорожчі та якісніші аналоги.
Які бувають різновиди термоковдр і як правильно загортати в них людину, можна подивитися в цьому відео.
▪️ Якщо термоковдри під рукою немає — імпровізуйте. Накрийте людину покривалом, сухим теплим одягом тощо. Захистіть її від контакту із землею: наприклад, можна підкласти картон.
▪️ Запропонуйте людині теплі безалкогольні напої (не гарячі).
▪️ Подбайте про постійний нагляд за людиною до приїзду бригади швидкої. За можливості розпитайте постраждалого чи оточуючих про обставини травми та передайте всю інформацію медикам.
▪️ При погіршенні стану людини до приїзду швидкої повторно зателефонуйте на лінію «103».
▪️ Якщо людина знепритомніла до приїзду медиків, визначте ознаки життя. Якщо їх немає, розпочніть серцево-легеневу реанімацію.
Чого точно не варто робити під час допомоги?
▪️ Не давайте людині алкогольні напої та не вживайте самі. Вони сприятимуть розширенню судин і пришвидшать втрату тепла. А ще алкоголь пригнічує нервову систему: людина гірше відчуватиме переохолодження (проте воно все одно відбуватиметься). Тож теплий чай буде значно кориснішим, аніж глінтвейн.
▪️ Не розтирайте тіло, це може призвести до порушень кровообігу та зупинки серця.
▪️ Не намагайтеся підняти температуру тіла швидко. Гаряча вода або обігрівач, включений на повну та підсунутий до людини, додатково навантажать серцево-судинну систему.