Чому люди вірять у конспірологію

Що таке теорія змови

Теорія змови — це пояснення подій чи ситуацій, яке ґрунтується на таємній змові або скоординованих зусиллях впливових осіб чи груп і суперечить офіційним версіям. Ці впливові особи і групи можуть бути урядами, корпораціями, таємними товариствами або навіть інопланетянами.

Конспірологічні теорії, як правило, включають недовіру до авторитетів чи офіційних джерел і спираються на непрямі докази, припущення або неправильно витлумачені факти. Ця недовіра підживлює віру в те, що «справжня» історія активно приховується, а відсутність переконливих доказів пояснюється «таємницею змови»


Теорії змови — це винахід ХХ сторіччя?


Абсолютно точно — ні. У 64 році нашої ери у Римі спалахнула пожежа, яка знищила або пошкодила більшість кварталів міста. Римом одразу поповзли чутки, що пожежу влаштував імператор Нерон, який у театральному костюмі споглядав вогонь із безпечної відстані та декламував поему про загибель Трої. Нерон у відповідь запустив чутки, що Рим підпалили християни, — і по місту прокотилася хвиля погромів.

У Середні віки в Європі була поширена теорія змови, яка звинувачувала євреїв у використанні християнської крові для релігійних ритуалів, пов’язаних зі святкуванням Песаха. Євреїв також звинувачували у поширенні бубонної чуми під час епідемії Чорної смерті.

Просвітництво принесло теорії змови про секретні товариства масонів, ілюмінатів та орден єзуїтів, які начебто мали необмежену владу і з-за лаштунків керували Європою.



Чому люди вірять у теорії змови

Бачили колись хмаринку у вигляді слона? А чи нагадувала вам якась крона дерева людське обличчя? Це — парейдолія, здатність знаходити зображення, сенс або значення там, де їх насправді немає. Американський науковець Мічіо Кайку каже, що у людей може бути певний ген, який відповідає за віру в надприродні явища чи в теорії змови. 

«Думаю, що є ген, який відповідає за забобонність, чутки, за “магічне мислення”. Я думаю, що коли ми ще бігали по лісу, цей ген нам допомагав, бо дев’ять разів із десяти цей ген був неправий, забобонність не спрацьовувала. Але один раз із десяти цей ген рятував нашу сраку. Ось чому цей ген досі може бути з нами», — каже Кайку.

Дослідження Амстердамського вільного університету показало: у людей, які схильні вірити в теорії змови, посилюється тенденція бачити закономірності там, де їх немає.

У моменти кризи — наприклад, після терористичних атак чи під час пандемії коронавірусу, — люди можуть почуватися безсилими, знедоленими або позбавленими голосу. Теорії змови в таких ситуаціях пропонують послідовне пояснення, яке зменшує відчуття безсилля від невідомості. Понад те, коли «учасники змови» стають відомі, людина підтверджує свою здатність контролювати соціальні й політичні процеси.

«Люди знаходять комфорт і стишують своє занепокоєння й невпевненість, коли придумують всеосяжний план конспірологічної теорії. “Ось що відбувається! Тепер я можу не почувати себе так непевно стосовно навколишнього середовища!”», — каже Майкл Шермер, видавець американського журналу «Скептик».

Ще один чинник — освіта. Чим вищий її рівень, тим менш ймовірно, що людина віритиме в теорії змови, у спрощені пояснення подій або в надприродні явища.



Як переконати людину, яка вірить у теорії змови

Не очікуйте швидких результатів. Аби людина змінила свої уявлення про світ, потрібен тривалий час. Зберігайте спокій, спілкуючись з особою, яка вірить у конспірологію, і не зневажайте її поглядів. Відкриті сварки та суперечки тільки переконують прибічника теорії змови, що він правий.

Також не варто пристрасно переконувати співрозмовника в неправдивості «фактів», на яких базується його версія подій. Краще ставте питання, які дозволять людині самій знайти суперечності у власній концепції.

Почитайте також про те, куди йдуть податки українців.

Читайте також

Total
0
Share