Це реклама
Є різні способи, щоби мотивувати дитину вивчати в школі фізику та хімію. Наприклад, можна пояснювати, що ці предмети будуть потрібні для подальшого навчання. А можна вчинити простіше — показати кілька цікавих дослідів і наочно продемонструвати, наскільки цікавою може бути наука.
Як миттєво перетворити воду на лід
Те, що за мінусової температури вода перетворюється на лід, відомо всім. Процес проходить поступово, але є спосіб перетворити воду на лід миттєво. На годину-півтори покладіть пластикову пляшку із простою водою в холодильник, у морозильну камеру.
Пляшка обов’язково має лежати горизонтально. Потім обережно дістаньте її, сильно струсіть або різким рухом поставте на стіл. Охолоджена вода миттєво перетвориться на лід.
Чому так відбувається? Весь час, поки пляшка знаходилася в морозилці, воді бракувало центру кристалізації. Після струшування кристали льоду з’єдналися і вода миттєво замерзла.
Як заставити рідину підніматися вгору
Налийте в один келих воду, а в інший — олію. Накрийте келих із водою шматком картону й переверніть його — картон ніби приклеїться до келиха й не буде падати вниз. Келих із водою обережно покладіть на келих з олією так, щоб їхні отвори співпадали.
Потім легенько посуньте картон, щоби між ними утворилася невеличка щілина. Через цю щілину масло одразу почне підніматися вгору, а вода потече в нижній келих.
Чому так відбувається? Олія легша за воду. Тому вона буде ніби текти нагору, поки повністю не витіснить воду.
Як дістати монетку із води, не намочивши рук
У тарілку із водою покладіть монетку. Щоби її дістати, не торкаючись води, зробіть наступне. Поставте в центр тарілки свічку й запаліть її, а через деякий час накрийте склянкою. Вогонь дуже швидко згасне, а вода підніметься за перевернутою склянкою вгору й монета залишиться відкритою.
Чому так відбувається? Коли свічка згасає, розігріте повітря починає охолоджуватися і, відповідно, зменшуватися в об’ємі. Тиск усередині склянки стрімко падає, а вода із тарілки заповнює порожнє місце.
Як змусити тенісний м’ячик левітувати
Увімкніть фен і помістіть тенісний м’ячик у потік повітря. М’ячик зависне на місці й не зрушить, навіть якщо фен повернути й дути під іншим кутом. Якщо вистачить спритності, у потік можна додати ще один м’ячик.
Чому так відбувається? Тиск усередині повітряного потоку нижче тиску зовні. Різниця тисків створює сили, які діють з усіх боків та утримують м’ячик.
Як ціле яйце помістити в пляшку
Візьміть варене яйце, очистіть його і спробуйте проштовхнути всередину пляшки. Ви не зможете цього зробити, адже яйце не пройде через шийку пляшки і, швидше за все, ще й розірветься.
Але є інший спосіб. Ватку змочіть спиртом, підпаліть її та опустіть всередину пляшки. Тепер яйце покладіть на шийку пляшки — воно саме, без вашої допомоги, впаде у ємність.
Чому так відбувається? Через те, що частина повітря в пляшці згоріла, у ній утворився знижений тиск. Зовнішній тиск буквально зіштовхнув яйце в ємність.