25 червня в Києві відкрили артоб’єкт «Усвідомлення», присвячений мужності й самовідданості воїнів Сил територіальної оборони України, які з перших днів повномасштабного вторгнення стали на захист столиці та країни. Ця скульптурна композиція — знак вдячності тим, хто, не бувши професійними військовими, свідомо взяв до рук зброю і долучився до війська.
Проєкт реалізувала компанія ОККО у партнерстві з фондом компетентної допомоги армії «Повернись живим» у межах ініціативи «ОКО ЗА ОКО». Завдяки цьому проєкту військові регулярно отримують сучасну техніку та озброєння. Саме під час другої хвилі кампанії — «ОКО ЗА ОКО. Озброїмо ТрО до зубів» — виникла ідея створити скульптуру як форму вдячності Силам територіальної оборони. Фонд підтримав задум, а бізнес профінансував його втілення.
Як зазначив СМО ОККО Василь Дмитрів, важливо не лише забезпечувати військових сучасним озброєнням, а й віддавати належне їхній звитязі, завдяки якій Україна вистояла.
«Зараз триває вже четверта хвиля ініціативи “ОКО ЗА ОКО”, і в межах кожної ми разом з “Повернись живим” забезпечуємо військових зброєю, технікою, розвідтехнікою, автівками. Але ми розуміємо, що підтримка — це не лише про матеріальну допомогу. Це також і глибока, щира подяка. Ми прагнули закарбувати внесок у захист країни через мистецтво. Це подяка всім представникам Сил територіальної оборони, хто в перші дні й досі за власним бажанням став і стоїть на захисті України. Це також і про вшанування пам’яті тих, хто віддав своє життя за нашу свободу», — наголосив Василь Дмитрів.
«Хочу вкотре подякувати Силам оборони України, які продовжують робити неможливе. Вже багато років компанія ОККО є нашим стратегічним партнером. У березні 2023 року ми втілили проєкт для військових на 325 мільйонів гривень, а згодом — ще один на 400 мільйонів, забезпечивши озброєнням Сили територіальної оборони. Саме у межах цього другого проєкту й народилася ідея артоб’єкта. Разом ми створюємо пам’ять про тих, хто продовжує боронити нашу державу. Артоб’єкт — це подяка і усвідомлення того, де ми є і куди рухаємося далі», — наголосив Олег Карпенко, заступник директора фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим».
«Усвідомлення» — це данина поваги тим українцям, які у перші дні повномасштабної війни пройшли шлях від страху й розгубленості до внутрішньої сили, спокою і готовності до бою. Дві скульптури артоб’єкта відображають цю трансформацію — від обличчя, що символізує тривогу, до зосередженого — воно передає внутрішню рівновагу й рішучість.
Значення для військових і суспільства
Інсталяцію розмістили у сквері біля станції метро «Героїв Дніпра» — у північній частині Києва, яка у лютому 2022 року стала одним із ключових рубежів оборони столиці. Саме на півночі у тому числі бійці територіальної оборони стримували наступ російських військ, захищаючи життя мирних мешканців і не даючи ворогу прорватися до столиці.
Ахтем Сеітаблаєв, режисер, актор та військовослужбовець ЗСУ, подякував громаді Оболонського району за появу цього артоб’єкта та висловив сподівання, що колись такі пам’ятні знаки на честь захисників і захисниць України з’являться у його рідному Бахчисараї.
«Пам’ятаю, як ми брали участь у громадському обговоренні цього артоб’єкта, як ми дискутували з приводу доцільності, художньої цінності та сенсів. І як ми швидко дійшли згоди. Це ще одне свідчення того, наскільки об’єднана громада, Сили оборони, наскільки свідомими є люди, які бажають пам’ятати внесок захисників і захисниць. Цей мистецький символ відображає наші емоції та почуття на початку широкомасштабної навали й наші почуття сьогодні — єдність, сила і віра у нашу країну», — зазначив Ахтем Сеітаблаєв.
Мистецька композиція «Усвідомлення» — це простір для роздумів і переосмислення внутрішніх змін кожного українця. Артоб’єкт нагадує, що подвиг захисників і захисниць уже став частиною історії України і що їхня мужність надихає на подальшу боротьбу.
Автори роботи — українські скульптори, брати Єгор і Микита Зігури. Одна з найвідоміших їхніх скульптур у Києві — це композиція «Єднання» на Дніпровській набережній. Під час повномасштабної війни митці активно співпрацюють із волонтерськими художніми спільнотами й звертаються до теми спротиву та внутрішньої сили. Серед таких проєктів — виставка «Мирне небо» у Франції (квітень 2023) та скульптура «Be Brave» на Печерську.